Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Andorra

Atlas světa: Andorra. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Andorra.

Domů - Evropa - Andorra

Informace - Andorra

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Andorra. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Andorra. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Andorra:

Andorra - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Andorra? Začněme tímto: Andorské knížectví je jedním z nejmenších států v Evropě, který se nachází vysoko v Pyrenejích mezi francouzskými a španělskými hranicemi. Po dobu 715 let, od roku 1278 do roku 1993, Andorrans žil pod jedinečnou koprincipality, ovládanou francouzskými a španělskými vůdci (od roku 1607 francouzský šéf státu a biskup Urgell). V roce 1993 byl tento feudální systém pozměněn zavedením moderní ústavy; spoluhráči zůstali jako titulární hlavy státu, ale vláda se změnila v parlamentní demokracii. Andorra se stala oblíbenou turistickou destinací, kterou každý rok navštíví přibližně 8 milionů lidí, které každoročně přitahují zimní sporty, letní klima a bezcelní nákupy. Andorra se také stala bohatým mezinárodním obchodním centrem kvůli vyspělému bankovnímu sektoru a nízkým daním. V rámci úsilí o modernizaci svého hospodářství Andorra otevřela zahraniční investice a zapojila se do dalších reforem, jako je prosazování daňových iniciativ zaměřených na podporu širší infrastruktury. Přestože Andorra není členem EU, má zvláštní vztah s blokem, který se řídí různými dohodami o celních smlouvách a spolupráci a používá euro jako svou národní měnu.

Geografie - Andorra

Kde je na světě Andorra? Umístění této země je Jihozápadní Evropa, Pyreneje, na hranici mezi Francií a Španělskem. Andorra má celkovou plochu 468 km2, z čehož 468 km2 je země. Takže to je docela malá země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: drsné hory odříznuté úzkými údolími. Nejnižší bod země Andorra je Riu Runer 840 m, nejvyšší bod Pic de Coma Pedrosa 2 946 m. A klima je mírné; zasněžené, studené zimy a teplé, suché léto.


Obyvatelé - Andorra

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Andorra. Počet obyvatel je: 76,965 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Andorra 46,2%, španělština 26,4%, portugalština 12,8%, francouzština 5%, ostatní 9,6% (2016 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Andorra hovoří jazyky Katalánština (oficiální), francouzská, kastilská , Portugalský. A náboženství: římský katolík (převládající). Kolik let je tady lidem? 44.3 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 82.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Obyvatel je nerovnoměrně rozloženo a je soustředěno v sedmi urbanizovaných údolích, které tvoří farnosti země (politické správní členy). Hlavní městské oblasti v zemi Andorra jsou: Andorra LA Vella (kapitál) 23,000 (2014).

Vláda a ekonomika - Andorra

Hlavní město země Andorra je Andorra La Vella a typ vlády parlamentní demokracie (od března 1993), která si ponechává své náčelníky státu ve formě spoluvládní strany; oba princové jsou francouzský prezident a biskup Seu d'Urgell, Španělsko, kteří přenést odpovědnost na jiné úředníky. Podívejme se na administrativní členění - 7 farností (parroquies, singulární - Parroquia); Andorra la Vella, Canillo, Encamp, Escaldes-Engordany, La Massana, Ordino, Sant Julia de Loria. Pokud jde o ekonomiku, Andorra má tyto důležité průmyslové produkty: (zejména lyžování), bankovnictví, dřevo, nábytek. Důležité zemědělské produkty jsou Malé množství žita, pšenice, ječmene, , zelenina, tabák; ovce, dobytek. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou tabákových výrobků, nábytku a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou neznámo. Nejdůležitější importní komodity jsou spotřební zboží, potraviny, palivo, elektřina a nejdůležitější importní partneři jsou neznámo. Jakým bohatstvím oplývá Andorra a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $49,900 (2015 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa AndorraZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet