Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Andorra

Atlas sveta: Andorra. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Andorra.

Domov - Európa - Andorra

Informácie - Andorra

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Andorra. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Andorra. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Andorra tu:

Andorra - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Andorra? Začnime týmto: Andorské kniežatstvo je jedným z najmenších štátov v Európe, ktorý sa nachádza vysoko v Pyrenejach medzi francúzskymi a španielskymi hranicami. Po dobu 715 rokov, od roku 1278 do roku 1993, Andorrans žil pod jedinečnou koprincipality, ktorú ovládali francúzski a španielsky vodcovia (od roku 1607, francúzsky náčelník štátu a biskup Urgell). V roku 1993 bol tento feudálny systém upravený zavedením modernej ústavy; spoluhráči zostali ako hlavy štátov, ale vláda sa zmenila na parlamentnú demokraciu. Andorra sa stala obľúbenou turistickou destináciou navštívenou každoročne približne 8 miliónmi ľudí, ktoré každoročne sprevádzajú zimné športy, letné podnebie a bezcolné nákupy. Andorra sa tiež stala bohatým medzinárodným obchodným centrom kvôli svojmu vyspelému bankovníctvu a nízkym daniam. Ako súčasť snahy o modernizáciu svojej ekonomiky sa Andorra otvorila zahraničným investíciám a zapojila sa do ďalších reforiem, ako je napredovanie daňových iniciatív zameraných na podporu širšej infraštruktúry. Hoci nie je členom EÚ, Andorra má osobitný vzťah s blokom, ktorý sa riadi rôznymi dohodami o colných otázkach a spolupráci a používa euro ako svoju národnú menu.

Geografia - Andorra

Kde na svete je Andorra? Umiestnenie tejto krajiny je Juhozápadná Európa, Pyreneje, na hranici medzi Francúzskom a Španielskom. Celková plocha krajiny Andorra je 468 km2, z čoho 468 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: drsné hory odrezané úzkymi údoliami. Andorra má najnižší bod Riu Runer 840 m, najvyšší bod Pic de Coma Pedrosa 2 946 m. Podnebie je mierne; zasnežené, studené zimy a teplé, suché letá.


Obyvatelia - Andorra

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Andorra. To číslo je: 76,965 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Andorrský 46,2%, španielsky 26,4%, portugalský 12,8%, francúzsky 5%, iný 9,6% (2016 est.). Aké sú jazyky v krajine Andorra? Katalánsky , Portugalský. A náboženstvá: rímskokatolícky (prevládajúci). Koľko rokov je ľudom v priemere? 44.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 82.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Andorra? Tu: Obyvateľov je nerovnomerne rozmiestnených a je sústredených v 7 urbanizovaných údoliach, ktoré tvoria farnosti krajiny (politické administratívne útvary). Hlavné mestské oblasti krajiny Andorra sú: Andorra LA Vella (hlavné mesto) 23 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Andorra

Hlavné mesto krajiny Andorra je Andorra La Vella a typ vlády parlamentná demokracia (od marca 1993), ktorá si ponecháva svojich štátnych náčelníkov vo forme spoločného kniežatstva; obaja princovia sú francúzsky prezident a biskup Seu d'Urgell, Španielsko, ktorí preniesť zodpovednosť na iné úradníkov. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 7 farností (parroquies, singulární - Parroquia); Andorra la Vella, Canillo, Encamp, Escaldes-Engordany, La Massana, Ordino, Sant Julia de Loria. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Andorra, dôležité priemyselné produkty sú (najmä lyžovanie), bankovníctvo, drevo, nábytok. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Malé množstvá raže, pšenice, jačmeňa, , zelenina, tabak; ovce, dobytok. Najdôležitejšie vývozné komodity sú tabakové výrobky, nábytok a najdôležitejšími exportnými partnermi sú nevedno. Najdôležitejšie dovozné komodity sú spotrebný tovar, potraviny, palivo, elektrina a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú nevedno. Ako bohatá je krajina Andorra a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $49,900 (2015 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - AndorraE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet