Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Argentína

Atlas sveta: Argentína. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Argentína.

Domov - Južná Amerika - Argentína

Informácie - Argentína

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Argentína. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Argentína. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Argentína tu:

Argentína - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Argentína? Začnime týmto: V roku 1816 vyhlásili Spojené provincie Rio Plata svoju nezávislosť od Španielska. Po tom, ako Bolívia, Paraguaj a Uruguaj prešli svojimi samostatnými cestami, oblasť, ktorá zostala, sa stala Argentínou. Populácia a kultúra krajiny boli silne formované prisťahovalcami z celej Európy, pričom Taliansko a Španielsko poskytovali najväčší podiel novo prichádzajúcich osôb od roku 1860 do roku 1930. Až do polovice 20. storočia väčšinu histórie Argentíny dominovali obdobia vnútorného politického konfliktu medzi federalistami a jednotvármi a medzi civilnými a vojenskými frakciami. Po druhej svetovej vojne, v ére peronistického populizmu a priamom a nepriamom vojenskom zasahovaní do následných vlád nasledovala vojenská junta, ktorá sa ujala moci v roku 1976. Demokracia sa vrátila v roku 1983 po neúspešnej snahe zabaviť Falklandské ostrovy (Islas Malvinas) silou , a pretrváva aj napriek mnohým výzvam, z ktorých najvážnejšia bola ťažká hospodárska kríza v rokoch 2001-02, ktorá viedla k násilným verejným protestom a následným odstúpeniam niekoľkých prezidentov. V rokoch 2003 - 15 rokov vládli Peronisté Nestor a Cristina Fernandez de Kirchner, ktorých politika izolovala Argentínu a spôsobila ekonomickú stagnáciu. S voľbou Mauricia Macriho v novembri 2015 začala Argentína obdobie reformy a medzinárodnej reintegrácie.

Geografia - Argentína

Kde na svete je Argentína? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Južná Amerika, hraničiaca s južným Atlantickým oceánom, medzi Čile a Uruguajom. Celková plocha krajiny Argentína je 2,780,400 km2, z čoho 2,736,690 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: bohatých pláňach Pampas v severnej polovici, rovinatý na rovinnú plošinu Patagónie na juhu, drsné Andy pozdĺž západnej borde. Argentína má najnižší bod Laguna del Carbon -105 m (nachádza sa medzi Puerto San Julian a Comandante Luis Piedra Buena v provincii Santa Cruz), najvyšší bod Cerro Aconcagua 6,962 m (nachádzajúci sa v severozápadnom rohu provincie Mendoza, najvyšší bod v Južnej Amerike). Podnebie je prevažne mierne; a juhovýchodne; subantarctic na juhozápadných.


Obyvatelia - Argentína

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Argentína. To číslo je: 44,293,293 (7/2017 odhad). Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Európsky (prevažne španielsky a taliansky zostup) a mestic (zmiešaný európske a indiánske predkov) 97,2%, indiánske 2,4%, africký 0,4% (2010 est.). Aké sú jazyky v krajine Argentína? Spanish (oficiálne) , taliansky, anglicky, nemecky, francúzsky, domáci (Mapudungunština, Quechua). A náboženstvá: nominálne rímsky katolík 92% (menej ako 20% cvičiť), protestanti 2%, židovskej 2%, ostatní 4%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 31.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 77.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Argentína? Tu: on- tretina obyvateľov žije v Buenos Aires; vrecká aglomerácie sa vyskytujú v severnej a strednej časti krajiny; Patagónia na juhu zostáva riedko osídlená. Hlavné mestské oblasti krajiny Argentína sú: Buenos Aires (hlavné mesto) 15,18 milióna; Cordoba 1,511 milióna; Rosario 1,381 milióna; Mendoza 1,009 milióna; San Miguel de Tucuman 910 000; La Plata 846.

Vláda a hospodárstvo - Argentína

Hlavné mesto krajiny Argentína je Buenos Aires a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 23 provincií (provincie, singular - provincia) a 1 autonómne mesto; Buenos Aires, Catamarca, Chaco, Chubut, Ciudad Autónoma de Buenos Aires, Córdoba, Corrientes, Entre Rios, Formosa, Jujuy, La Pampa, La Rioja, Mendoza, Misiones, Neuquen, Rio Negro, Salta, San Juan, San Luis, Santa Cruz, Santa Fe, Santiago del Estero, Tierra del Fuego - Antartida a Islas del Atlantico Sur (Tierra del Fuego), Tucuman. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Argentína, dôležité priemyselné produkty sú spracovanie potravín pre zvieratá , motorové vozidlá, spotrebný tovar dlhodobej spotreby, textil, chemikálie a petrochémia, tlač, metalurgia, oceľ. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Slnečnicových semien, citrónov, sójových bôbov, hrozna, kukurice, tabaku, arašidov, čaju, pšenice;. Najdôležitejšie vývozné komodity sú sójové bôby a deriváty, ropa a plyn, vozidlá, kukurica, pšenica a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Brazília 15,5%, USA 7,7% % (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, motorové vozidlá, ropa a zemný plyn, organické chemikálie, plasty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Brazília 24,3%, Čína 18,7%, USA 12,5%, Nemecko 5,5%. Ako bohatá je krajina Argentína a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $20,700 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 32.2%.


Mapa - ArgentínaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet