Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Arménie

Atlas světa: Arménie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Arménie.

Domů - Asie - Arménie

Informace - Arménie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Arménie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Arménie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Arménie:

Arménie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Arménie? Začněme tímto: Arménie se pyšní tím, že je prvním národem, který formálně přijímá křesťanství (počátkem 4. století). Navzdory obdobím autonomie, po staletí se Arménie dostala do rukou různých říší, včetně římské, byzantské, arabské, perské a osmanské. Během první světové války v západní části Arménie osmanská říše zavedla politiku nuceného přesídlení spojenou s dalšími drsnými praktikami, které vedly k nejméně 1 milionu arménských úmrtí. Východní oblast Arménie byla postoupena Osmany do Ruska v roce 1828; tato část vyhlásila svou nezávislost v roce 1918, ale byla podmaněna sovětskou červenou armádou v roce 1920. Arméničtí vůdci zůstávají zaujatý dlouhým konfliktem s Ázerbájdžánem o Nagorno-Karabachu, primárně obývaném arménsku, přiděleném sovětskému Ázerbajdžánu ve dvacátých letech minulého století Moskvou . Arménie a Ázerbajdžán začaly bojovat o území v roce 1988; kdy se oba země dostaly do nezávislosti na Sovětském svazu v roce 1991. Do května 1994, kdy došlo k trojstrannému příměří mezi Arménií, Ázerbájdžánem a Náhorním Karabachem, se etnické arménské síly držely nejen Nagorno-Karabachu, ale také sedmi - přibližně 14% území Ázerbájdžánu. Ekonomiky obou stran byly poškozeny jejich neschopností dosáhnout podstatného pokroku směrem k mírovému řešení. Turecko uzavřelo společnou hranici s Arménií v roce 1993 na podporu Ázerbájdžánu ve svém konfliktu s Arménií nad kontrolou Náhorního Karabachu a okolních oblastí, což dále brzdila arménský hospodářský růst. V roce 2009 vedoucí arménští vůdci začali s Tureckem sbližovat s cílem zajistit otevírání hranic, Turecko dosud neratifikovalo protokoly o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. V lednu 2015 přistoupila Arménie k Rusku, Bělorusku a Kazachstánu jako člen Eurasijské hospodářské unie.

Geografie - Arménie

Kde je na světě Arménie? Umístění této země je Jihozápadní Asii, mezi Tureckem (na západě) a Ázerbájdžánem; poznámka - Arménie se považuje za součást Evropy; geopoliticky lze jej klasifikovat jako spadající do Evropy, na Blízký východ nebo na oba. Arménie má celkovou plochu 29,743 km2, z čehož 28,203 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: Arménská vysočina s horami; malá lesní půda; rychle tekoucí řeky; dobrá zemina v údolí říčky Aras. Nejnižší bod země Arménie je řeka Debed 400 m, nejvyšší bod Aragats Lerrnagagat '4 090 m. A klima je vysokohorský kontinent, horké léto, studené zimy.


Obyvatelé - Arménie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Arménie. Počet obyvatel je: 3,045,191 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? (V roce 2011 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Arménie hovoří jazyky Arménie (oficiální) 97,9%, Kurdština (mluvená menšinou Yezidi) 1%, ostatní 1% (2011 est. ) Arménie 98,1%, Yezidi (Kurd) 1,1% . ). A náboženství: Arménská apoštolská 92,6%, evangelická 1%, ostatní 2,4%, žádná 1,1%, nespecifikovaná 2,9% (2011 est.). Kolik let je tady lidem? 35.1 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 74.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Většina populace se nachází v severní polovině země; hlavním městem Jerevanu je doma více než pětkrát tolik lidí jako Gyumri, druhé největší město na venkově. Hlavní městské oblasti v zemi Arménie jsou: Jerevan (hlavní město) 1,044 (2015).

Vláda a ekonomika - Arménie

Hlavní město země Arménie je Jerevan a typ vlády parlamentní demokracie. Podívejme se na administrativní členění - 11 provincií (marzer, singular - marz); Aragatsotn, Ararat, Armavir, Geghark'unik, Kotayk, Lorri, Shirak, Syunik, Tavush, Vayots Dzor, Jerevan. Pokud jde o ekonomiku, Arménie má tyto důležité průmyslové produkty: brandy, těžba, zpracování diamant, kovoobráběcí stroje, lisy a jiné obráběcí stroje, elektromotory, úplet, punčochové zboží, obuv, hedvábné tkaniny, chemikálie, kamiony, nástroje, mikroelektronika, šperky, software, zpracování potravin. Důležité zemědělské produkty jsou Ovoce (zejména hroznů a meruněk), zeleniny; dobytek. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou surová měď, surové železo, neželezné kovy, zlato, diamanty, minerální výrobky, potraviny, brandy, cigarety, energie a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Rusko 21%, Bulharsko 8,7%, Gruzie 8,1%, Kanada 7,9%, Německo 7,9%, Irák 7,8%, Čína 5,7%, Írán 4,2%, Švýcarsko 4,2% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou zemní plyn, ropa, farmaceutický průmysl, automobily a nejdůležitější importní partneři jsou Rusko 30,7%, Čína 11%, Írán 5,1%, Turecko 5%, Německo 5% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Arménie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $9,100 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 32% (2013 odhad).


Mapa ArménieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet