Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Arménsko

Atlas sveta: Arménsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Arménsko.

Domov - Ázia - Arménsko

Informácie - Arménsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Arménsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Arménsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Arménsko tu:

Arménsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Arménsko? Začnime týmto: Arménsko sa pýši tým, že je prvým národom, ktorý formálne prijíma kresťanstvo (začiatkom 4. storočia). Napriek obdobiach autonómie sa Arménsko počas storočí dostalo pod hranice rôznych impérií vrátane rímskeho, byzantského, arabského, perzského a osmanského. Počas prvej svetovej vojny v západnej časti Arménska Osmanská ríša zaviedla politiku núteného presídlenia spojenú s ďalšími tvrdými praktikami, ktoré viedli k najmenej 1 miliónu smrti Arménov. Východná oblasť Arménska bola postúpená v roku 1828 pohanom do Ruska; táto časť vyhlásila svoju nezávislosť v roku 1918, ale bola dobytá sovietska červená armáda v roku 1920. Arméni lídri zostávajú zaujatí dlhým konfliktom s Azerbajdžanom o Nagorno-Karabach, primárne obývaný arménskym regiónom, pridelený sovietskym Azerbajdžanom v dvadsiatych rokoch minulého storočia Moskvou , Arménsko a Azerbajdžan začali bojovať v oblasti v roku 1988; tento boj vystupňoval po tom, ako obe krajiny dosiahli nezávislosť od Sovietskeho zväzu v roku 1991. Do mája 1994, keď došlo k trojstrannému prímeriu medzi Arménskom, Azerbajdžanom a Náhorným Karabachom, etnické arménske sily držali nielen Nagorno-Karabach, ale aj sedem regiónoch - približne 14% územia Azerbajdžanu. Ekonomiky oboch strán boli poškodené ich neschopnosťou dosiahnuť podstatný pokrok smerom k mierovému riešeniu. Turecko uzavrelo spoločnú hranicu s Arménskom v roku 1993 na podporu Azerbajdžanu v konflikte s Arménskom v súvislosti s kontrolou Náhorného Karabachu a okolitých oblastí, čím ďalej brzdila arménsky hospodársky rast. V roku 2009 začali vedúci arménski lídri snažiť sa o zblíženie s Tureckom s cieľom zabezpečiť otvorenie hraníc, ale Turecko zatiaľ neratifikovalo Protokoly o normalizácii vzťahov medzi týmito dvoma krajinami. V januári 2015 sa Arménsko pripojilo k Rusku, Bielorusku a Kazachstane ako člen Eurázijskej hospodárskej únie.

Geografia - Arménsko

Kde na svete je Arménsko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhozápadnej Ázie, medzi Tureckom (na západ) a Azerbajdžanom; poznámka - Arménsko sa považuje za súčasť Európy; geopoliticky sa dá zaradiť do Európy, Blízkeho východu alebo oboch. Celková plocha krajiny Arménsko je 29,743 km2, z čoho 28,203 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: Arménska vysočina s horami; malá lesná pôda; rýchlo prúdiace rieky; dobrá pôda v údolí rieky Aras 1,792. Arménsko má najnižší bod rieka Debed 400 m, najvyšší bod Aragats Lerrnagagat '4 090 m. Podnebie je vysokohorský kontinent, horúce leto, studené zimy.


Obyvatelia - Arménsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Arménsko. To číslo je: 3,045,191 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Arménsky 98,1%, Yezidi (Kurd) 1,1%, ostatné 0,7% (2011 est.). Aké sú jazyky v krajine Arménsko? Arménsky (oficiálny) 97,9%. ). A náboženstvá: Arménsky apoštolský 92,6%, evanjelický 1%, iný 2,4%, žiadny 1,1%, nespecifikovaný 2,9% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 35.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Arménsko? Tu: Väčšina obyvateľstva sa nachádza v severnej polovici krajiny; hlavné mesto Jerevanu je domovom viac ako päťkrát viac ľudí ako Gyumri, druhé najväčšie mesto v krajine. Hlavné mestské oblasti krajiny Arménsko sú: Jerevan (hlavné mesto) 1,044 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Arménsko

Hlavné mesto krajiny Arménsko je Jerevan a typ vlády parlamentná demokracia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 11 provincií (marzer, singular - marz); Aragatsotn, Ararat, Armavir, Geghark'unik, Kotayk, Lorri, Shirak, Syunik, Tavush, Vayots Dzor, Jerevan. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Arménsko, dôležité priemyselné produkty sú brandy, ťažba, spracovanie diamant, kovoobrábacie stroje, lisy a iné obrábacie stroje, elektromotory, úplet, pančuchový tovar, obuv, hodvábne tkaniny, chemikálie, kamióny, nástroje, mikroelektronika, šperky, softvér, spracovanie potravín. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Ovocia (najmä hrozna a marhule), zeleniny; dobytok. Najdôležitejšie vývozné komodity sú surová meď, železo, farebné kovy, zlato, diamanty, minerálne výrobky, potraviny, brandy, cigarety, energie a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Rusko 21%, Bulharsko 8,7%, Gruzínsko 8,1%, Kanada 7,9%, Nemecko 7,9%, Irak 7,8%, Čína 5,7%, Irán 4,2%, Švajčiarsko 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú zemný plyn, ropa, tabakové výrobky, lieky, automobily a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Rusko 30,7%, Čína 11%, Irán 5,1%, Turecko 5%, Nemecko 5% (2016). Ako bohatá je krajina Arménsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $9,100 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 32% (2013 odhad).


Mapa - ArménskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet