Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Belgicko

Atlas sveta: Belgicko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Belgicko.

Domov - Európa - Belgicko

Informácie - Belgicko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Belgicko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Belgicko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Belgicko tu:

Belgicko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Belgicko? Začnime týmto: Belgicko sa stalo nezávislým od Holandska v roku 1830; to bolo obsadené Nemeckom počas svetových vojen I a II. V poslednom polstoročí krajina prosperovala ako moderný, technologicky vyspelý európsky štát a člen NATO a EÚ. V posledných rokoch vedú politické rozdiely medzi holandským hovoriacim flámskym severom a francúzskym valónskym juhom na ústavné zmeny, ktoré týmto regiónom poskytujú formálne uznanie a autonómiu. Hlavné mesto Bruselu je domovom mnohých medzinárodných organizácií vrátane EÚ a NATO.

Geografia - Belgicko

Kde na svete je Belgicko? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Európa hraničiaca so Severným morom medzi Francúzskom a Holandskom. Celková plocha krajiny Belgicko je 30,528 km2, z čoho 30,278 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: rovinaté pobrežie roviny na severozápade, centrálne kopcovité kopce, drsné hory Ardenského lesa na juhovýchode. Belgicko má najnižší bod Severné more 0 m, najvyšší bod Botrange 694 m. Podnebie je ; mierne zimy, chladné leto; dažďové, vlhké, zakalené.


Obyvatelia - Belgicko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Belgicko. To číslo je: 11,491,346 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Belgicko 75%, Taliansko 4,1%, Marocké 3,7%, Francúzske 2,4%, Turecké 2%, Holandské 2%, Ostatné 12,8%. Aké sú jazyky v krajine Belgicko? Holandský oficiálny 60%, francúzsky oficiálny 40% nemecký oficiálny menej ako 1%. A náboženstvá: rímskokatolícky 50% evanjelický a ďalší kresťanský 2,5% moslimský 5% židovský 0,4% budhistický 0,3% ateista 9,2% žiadne 32,6% (rok 2009). Koľko rokov je ľudom v priemere? 41.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Belgicko? Tu: väčšina obyvateľstva sa sústreďuje v severných dvoch tretinách krajiny; juhovýchod je viac obydlia; považuje za jednu z najvyšších hustôt obyvateľstva na svete; približne 97% žije v mestských oblastiach. Hlavné mestské oblasti krajiny Belgicko sú: Brusel (hlavné mesto) 2,045 milióna; Antverpy 994 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Belgicko

Hlavné mesto krajiny Belgicko je Brusel a typ vlády Federálna parlamentná demokracia podľa ústavnej monarchie. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 3 regióny (francúzština: regióny, singulárny región, holandský: gewesten, singular - gewest); Brusel-hlavné mesto, tiež známe ako Brusel Hoofdstedelijk Gewest (Holandsko), Region de Bruxelles-Capitale (francúzsky dlhý formulár), Bruxelles-Capitale (francúzska krátka forma); Flámsky región (Flámsko), tiež známy ako Vlaams Gewest (holandská dlhá forma), Vlaanderen (holandská krátka forma), Flamande (francúzska dlhá forma), Flandre (francúzska krátka forma); Valónsky región (Valónsko), tiež známy ako región Wallone (francúzska dlhá forma), Wallonie (francúzska krátka forma), Waals Gewest (holandská dlhá forma), Wallonie (holandská krátka forma). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Belgicko, dôležité priemyselné produkty sú strojárstvo a kovové výrobky, montáž motorových vozidiel, prepravné zariadenia, vedecké prístroje, spracované potraviny a nápoje, chemikálie, farmaceutiká, základné kovy, textil, sklo, ropné. Dôležité poľnohospodárske produkty sú repy, čerstvej zeleniny, ovocia, obilia, tabaku; hovädzie, teľacie, bravčové mäso, mlieko. Najdôležitejšie vývozné komodity sú chemikálie, stroje a hotové diamanty, kovy a kovové výrobky, potraviny a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 16,7%, Francúzsko 15,4%, Holandsko 11,2%, Spojené kráľovstvo 8,9%, USA 5,8%, Taliansko 5,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú suroviny, stroje a zariadenia, chemikálie, surové diamanty, , potraviny, dopravné prostriedky, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Holandsko 16,1%, Nemecko 13,6%, Francúzsko 9,5%, USA 8,1%, Spojené kráľovstvo 4,8%, Írsko 4,5%, Čína 4,3%. Ako bohatá je krajina Belgicko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $46,300 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 15.1% (2013 odhad).


Mapa - BelgickoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet