Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Bolívia

Atlas sveta: Bolívia. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Bolívia.

Domov - Južná Amerika - Bolívia

Informácie - Bolívia

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Bolívia. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Bolívia. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Bolívia tu:

Bolívia - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Bolívia? Začnime týmto: Bolívia, pomenovaná po bojovníkovi nezávislosti Simon Bolivar, sa v roku 1825 odtrhla od španielskej vlády; veľká časť jeho následnej histórie pozostávala zo sérií prevratov a protiútokov s posledným prevratom, ku ktorému došlo v roku 1978. Demokratická civilná vláda bola založená v roku 1982, no vodcovia čelili ťažkým problémom hlbokej chudoby, sociálnych nepokojov a nezákonnej výroby drog , V decembri 2005 Bolívčania zvolili prezidenta Evo Moralesa, ktorý je najvyšším okrajom akéhokoľvek vodcu od obnovenia civilnej vlády v roku 1982, po tom, čo sa ujal sľubu, že zmení tradičnú politickú triedu krajiny a posilní chudobných národných obyvateľov väčšina. V decembri 2009 a októbri 2014 prezident Morales ľahko získal znovuzvolenie. Jeho strana udržiavala kontrolu nad legislatívnou zložkou vlády, čo mu umožnilo pokračovať v procese zmeny. Vo februári 2016 Morales úzko stratil referendum o schválení ústavnej zmeny, ktorá by mu umožnila súťažiť v prezidentských voľbách v roku 2019. Napriek strate, Morales už bol zvolený jeho stranou, aby znovu prebehol v roku 2019, a to prostredníctvom stále neurčenej metódy, aby sa mohol dostaviť na hlasovanie.

Geografia - Bolívia

Kde na svete je Bolívia? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Južná Amerika, juhozápadne od Brazílie. Celková plocha krajiny Bolívia je 1,098,581 km2, z čoho 1,083,301 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: drsné Andské hory s vysočinou (Altiplano), kopce, nížinné roviny Amazonskej kotliny. Bolívia má najnižší bod Rio Paraguay 90 m, najvyšší bod Nevado Sajama 6,542 m. Podnebie je mení s nadmorskou výškou; vlhké a tropické až studené a poloriadne.


Obyvatelia - Bolívia

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Bolívia. To číslo je: 11,138,234 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? mestizo (zmiešaný biely a amerindiánsky pôvod) 68%, domorodé 20%, biele 5%, cholo / chola 2%, čierne 1%, ostatné 1%, nešpecifikované 3%; 44% respondentov uviedlo, že sú súčasťou domácej skupiny, najmä Quechua alebo Aymara. Aké sú jazyky v krajine Bolívia? španielska (oficiálna) 60,7%, Quechua (oficiálna) 21,2%, Aymara (oficiálna) 14,6%, cudzí jazyk 2,4%, Guarani 0,6% rodený jazyk 0,4%, žiaden 0,1%. A náboženstvá: rímskokatolícky 76,8%, evanjelický a letníc 8,1%, protestant 7,9%, iný 1,7%, žiadny 5,5% (2012 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 24.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 69.5 rok. Kde ľudia žijú v krajine Bolívia? Tu: vysokohorská planina na západe medzi dvoma ľadovcami Andy, známa ako Altiplano, je ohniskom pre väčšinu obyvateľstva; hustý osídlený vzor sa nachádza aj v meste Santa Cruz a okolo mesta Santa Cruz, ktorá sa nachádza na východnej strane Andes. Hlavné mestské oblasti krajiny Bolívia sú: Santa Cruz 2,107 milióna; LA PAZ (kapitál) 1,816 milióna; Cochabamba 1,24 milióna; Sucre (ústavný kapitál) 372 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Bolívia

Hlavné mesto krajiny Bolívia je La Paz (administratívny kapitál); Sucre (ústavný [legislatívny a súdny] kapitál) a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 9 oddelení (departamentos, singular - departamento); Beni, Chuquisaca, Cochabamba, La Paz, Oruro, Pando, Potosi, Santa Cruz, Tarija. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Bolívia, dôležité priemyselné produkty sú , tabak, remeslá, oblečenie, šperky. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Sójových bôbov, quinoa, orechy z Brazílie, cukrovej trstiny, kávy, kukurice, ryže, zemiakov. Najdôležitejšie vývozné komodity sú zemný plyn, striebro, zinok, olovo, cín, zlato, quinoa, sója a sójové výrobky a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Brazília 19,3%, USA 13,6%, Argentína 11,4%, Kolumbia 8,8% %, Južná Kórea 5,4%, Peru 4,8%, Belgicko 4,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, ropné produkty, vozidlá, železa a ocele, plasty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 19,9%, Brazília 17,5%, Argentína 10,5%, USA 9,8%, Peru 6,9% 4,9%, Čile 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Bolívia a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $7,500 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 38.6%.


Mapa - BolíviaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet