Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Bosna a Hercegovina

Atlas světa: Bosna a Hercegovina. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Bosna a Hercegovina.

Domů - Evropa - Bosna a Hercegovina

Informace - Bosna a Hercegovina

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Bosna a Hercegovina. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Bosna a Hercegovina. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Bosna a Hercegovina:

Bosna a Hercegovina - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Bosna a Hercegovina? Začněme tímto: Bosna a Hercegovina vyhlásila svrchovanost v říjnu 1991 a nezávislost od bývalé Jugoslávie dne 3. března 1992 po referendu bojkotovaném etnickými Srby. Bosnianští Srbové, podporovaní sousedním Srbskem a Černou Horou, reagovali ozbrojeným odporem, jehož cílem bylo rozdělení republiky na etnické linie a připojení k srbským oblastem, aby vytvořily "Velké Srbsko". V březnu 1994 snížili Bosňáci a Chorvaté počet bojujících frakcí ze tří na dva tím, že podepsali dohodu o vytvoření společné Bosniak-chorvatské federace Bosny a Hercegoviny. Dne 21. listopadu 1995 v Daytonu v Ohiu bojující strany parafovaly mírovou dohodu, která ukončila tři roky mezi národnostních občanských konfliktů (konečná dohoda byla podepsána v Paříži dne 14. prosince 1995). Daytonské mírové dohody zachovaly Bosnu a Hercegovinu, s mezinárodními hranicemi a vytvořila multietnickou a demokratickou vládu pověřenou vedením zahraniční, diplomatické a fiskální politiky. Uznává se také druhá úroveň vlády, která se skládá ze dvou subjektů zhruba stejného rozsahu: převážně Bosniansko-bosensko-chorvatská federace Bosny a Hercegoviny a Republika srpska (RS) převážně bosensko-srbská. Federace a vlády RS jsou zodpovědné za dohled nad většinou vládních funkcí. Dále pak Daytonské dohody založily úřad vysokého představitele, který dohlíží na provádění civilních aspektů dohody. Rada pro provádění míru na své konferenci v Bonnu v roce 1997 rovněž poskytla vysokému představiteli pravomoc ukládat právní předpisy a odstranit úředníky, tzv. "Bonnské síly". Původní mezinárodní mírovou sílu (IFOR) pod vedením NATO složenou z 60 000 vojáků shromážděných v roce 1995 uspěl v průběhu času menšími stabilizačními síly vedenými NATO (SFOR). V roce 2004 nahradily mírové jednotky Evropské unie (Eufor) SFOR. V současné době pracuje Eufor zhruba 600 vojáků v divadle v bezpečnostní asistenční a výcvikové kapacitě.

Geografie - Bosna a Hercegovina

Kde je na světě Bosna a Hercegovina? Umístění této země je Jihovýchodní Evropa, hraničící s Jaderským mořem a Chorvatskem. Bosna a Hercegovina má celkovou plochu 51,197 km2, z čehož 51,187 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: hory a údolí. Nejnižší bod země Bosna a Hercegovina je Jadranské moře 0 m, nejvyšší bod Maglic 2,386 m. A klima je horkých let a chladných zim; oblasti s vysokou nadmořskou výškou mají krátké, chladné léto a dlouhé, silné zimy; mírné, deštivé zimy podél pobřeží.


Obyvatelé - Bosna a Hercegovina

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Bosna a Hercegovina. Počet obyvatel je: 3,856,181 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Bosnian 50,1%, srbští 30,8%, chorvatští 15,4%, jiní 2,7%, neuvedení / žádná odpověď 1%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Bosna a Hercegovina hovoří jazyky Bosenský (oficiální) 52,9%, srbský (oficiální) 30,8%, chorvatský (oficiální) 14,6%, jiný 1,6%, bez odpovědi 0,2% (2013 est.). A náboženství: Muslim 50.7%, ortodoxní 30.7% , agnostické 0,3%, jiné 1,2%, nedeklarované / žádná odpověď 1,1% (2013). Kolik let je tady lidem? 42.1 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 76.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Severní a střední část země jsou nejvíce hustě obydlené. Hlavní městské oblasti v zemi Bosna a Hercegovina jsou: Sarajevo (hlavní město) 318,000 (2015 ).

Vláda a ekonomika - Bosna a Hercegovina

Hlavní město země Bosna a Hercegovina je Sarajevo a typ vlády parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 3 administrativní rozdělení prvního řádu - okres Brčko (etnicky smíšený), Federace Bosny a Hercegoviny (převážně bosensko-chorvatská), Republika srbská (převážně srbská). Pokud jde o ekonomiku, Bosna a Hercegovina má tyto důležité průmyslové produkty: ocel, uhlí, železná ruda, olovo, zinek, mangan, bauxit, hliník, montáž motorových vozidel, textilie, tabákové výrobky, dřevěný nábytek, střelivo, domácí spotřebiče, rafinace ropy. Důležité zemědělské produkty jsou pšenice, kukuřice, ovoce, zeleniny; dobytek. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou kovy, oděvy, výrobky ze dřeva a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Německu 16,6%, Itálie 12,7%, Chorvatsko 11%, Srbsko 9,2%, Slovinsko 9,1%, Rakousko 8,2%, Turecko 4,5% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou strojů a zařízení, chemikálie, pohonné hmoty, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 12,3% , Chorvatsko 9,9%, Čína 6,8%, Slovinsko 5%, Rusko 4,4%, Turecko 4,3% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Bosna a Hercegovina a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $11,400 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 17.2% (2011 odhad).


Mapa Bosna a HercegovinaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet