Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Bosna a Hercegovina

Atlas sveta: Bosna a Hercegovina. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Bosna a Hercegovina.

Domov - Európa - Bosna a Hercegovina

Informácie - Bosna a Hercegovina

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Bosna a Hercegovina. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Bosna a Hercegovina. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Bosna a Hercegovina tu:

Bosna a Hercegovina - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Bosna a Hercegovina? Začnime týmto: Bosna a Hercegovina vyhlásila suverenitu v októbri 1991 a nezávislosť od bývalej Juhoslávie 3. marca 1992 po referende bojkotovanom etnickými Srbmi. Bosnianskí Srbi - podporovaní susedným Srbskom a Čiernou Horou - reagovali ozbrojeným odporom, ktorého cieľom bolo rozdeliť republiku podľa etnických rozmerov a pripojiť sa k srbským oblastiam na vytvorenie "väčšieho Srbska". V marci 1994 Bosničania a Chorváti znížili počet bojujúcich frakcií z troch na dva tým, že podpísali dohodu o vytvorení spoločnej Bosniak-chorvátskej federácie Bosny a Hercegoviny. Dňa 21. novembra 1995 v Daytone v Ohiu bojujúce strany parafovali mierovú dohodu, ktorá ukončila tri roky medzietnických občianskych sporov (konečná dohoda bola podpísaná v Paríži 14. decembra 1995). Daytonské mierové dohody zachovali Bosnu a Hercegovinu " s medzinárodnými hranicami a vytvorila multietnickú a demokratickú vládu poverenú vykonávaním zahraničnej, diplomatickej a fiškálnej politiky. Uznáva sa aj druhá úroveň vlády, ktorá sa skladá z dvoch subjektov zhruba rovnakej veľkosti: prevažne Bosniansko-bosniackej chorvátskej federácie Bosny a Hercegoviny a prevažne srbskej Republiky srbskej (RS) pod vedením bosnianskych Srbov. Federácia a vlády SR sú zodpovedné za dohľad nad väčšinou vládnych funkcií. Okrem toho Daytonské dohody zriadili Úrad vysokého predstaviteľa na dohľad nad vykonávaním civilných aspektov dohody. Rada pre vykonávanie mieru na svojej konferencii v Bonne v roku 1997 tiež poskytla vysokému predstaviteľovi právomoc ukladať právne predpisy a odstrániť úradníkov, tzv. "Bonnové mocnosti". Pôvodnú medzinárodnú mierovú jednotku (IFOR) pod vedením NATO 60 000 vojakov zhromaždených v roku 1995 uspeli v priebehu času menšie Stabilizačné sily pod vedením NATO (SFOR). V roku 2004 mierové jednotky Európskej únie (Eufor) nahradili SFOR. V súčasnej dobe Eufor nasadzuje okolo 600 vojakov v divadle v bezpečnostnej asistenčnej a tréningovej kapacite.

Geografia - Bosna a Hercegovina

Kde na svete je Bosna a Hercegovina? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Európa, hraničiaci s Jadranským morom a Chorvátskom. Celková plocha krajiny Bosna a Hercegovina je 51,197 km2, z čoho 51,187 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: hory a údolia. Bosna a Hercegovina má najnižší bod Jadranské more 0 m, najvyšší bod Maglic 2,386 m. Podnebie je teplých letov a studených zimných dní; oblasti s vysokou nadmorskou výškou majú krátke, chladné leto a dlhé, silné zimy; mierne, daždivé zimy pozdĺž pobrežia.


Obyvatelia - Bosna a Hercegovina

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Bosna a Hercegovina. To číslo je: 3,856,181 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Bosniansky 50,1%, srbský 30,8%, chorvátsky 15,4%, ostatné 2,7%, deklarované / bez odpovede 1%. Aké sú jazyky v krajine Bosna a Hercegovina? Bosnianskí (oficiálni) 52,9%, srbskí (úradní) 30,8%, chorvátsky (oficiálni) 14,6%, iní 1,6%, bez odpovede 0,2% (2013 est.). A náboženstvá: Muslim 50.7%, ortodoxní 30.7%, rímsky katolík 15.2% , agnostika 0,3%, iné 1,2%, nedeklarované / bez odpovede 1,1% (2013). Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 76.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Bosna a Hercegovina? Tu: severné a stredné oblasti krajiny sú najhustejšie obývané. Hlavné mestské oblasti krajiny Bosna a Hercegovina sú: Sarajevo (hlavné mesto) 318 000 (2015 ).

Vláda a hospodárstvo - Bosna a Hercegovina

Hlavné mesto krajiny Bosna a Hercegovina je Sarajevo a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 3 administratívne rozdelenia v prvom rade - okres Brčko (etnicky zmiešaný), Federácia Bosny a Hercegoviny (prevažne bosniansko-chorvátsky), Republika srbská (prevažne srbská). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Bosna a Hercegovina, dôležité priemyselné produkty sú oceľ, uhlie, železná ruda, olovo, zinok, mangán, bauxit, hliník, montáž motorových vozidiel, textílie, tabakové výrobky, drevený nábytok, strelivo, domáce spotrebiče, rafinácia ropy. Dôležité poľnohospodárske produkty sú pšenica, kukurica, ovocie, zelenina; dobytok. Najdôležitejšie vývozné komodity sú kovy, odevy, výrobky z dreva a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 16,6%, Taliansko 12,7%, Chorvátsko 11%, Srbsko 9,2%, v Slovinsku o 9,1%, Rakúsko 8,2%, Turecko 4,5% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, chemikálie, pohonné hmoty, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 12,3%, Taliansko 11,7%, Srbsko 11,2% , Chorvátsko 9,9%, Čína 6,8%, Slovinsko 5%, Rusko 4,4%, Turecko 4,3% (2016). Ako bohatá je krajina Bosna a Hercegovina a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $11,400 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 17.2% (2011 odhad).


Mapa - Bosna a HercegovinaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2022 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet