Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Bulharsko

Atlas světa: Bulharsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Bulharsko.

Domů - Evropa - Bulharsko

Informace - Bulharsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Bulharsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Bulharsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Bulharsko:

Bulharsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Bulharsko? Začněme tímto: Bulgars, středoasijský Turkic kmen, sloužil s místními slovanskými obyvateli na konci 7. století, aby vytvořil první bulharský stát. V následujících stoletích Bulharsko bojovalo s byzantskou říší, aby prosadila své místo na Balkáně, ale koncem 14. století země překonala osmanští Turci. Severní Bulharsko získalo autonomii v roce 1878 a celé Bulharsko se stalo nezávislé na Osmanské říši v roce 1908. Po boji proti ztracené straně v obou světových válkách se Bulharsko dostalo do sovětské sféry vlivu a v roce 1946 se stalo lidovou republikou. Komunistická nadvláda skončila 1990, kdy Bulharsko po první světové válce uspořádalo první volby s více stranami a zahájilo sporné procesy směřující k politické demokracii a tržní ekonomice při boji proti inflaci, nezaměstnanosti, korupci a zločinu.

Geografie - Bulharsko

Kde je na světě Bulharsko? Umístění této země je Jihovýchodní Evropa, hraničící s Černým mořem, mezi Rumunskem a Tureckem. Bulharsko má celkovou plochu 110,879 km2, z čehož 108,489 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou hory s nížinami na severu a jihovýchodě. Nejnižší bod země Bulharsko je Černé moře 0 m, nejvyšší bod Musala 2 925 m. A klima je ; studené, vlhké zimy; horké a suché léto.


Obyvatelé - Bulharsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Bulharsko. Počet obyvatel je: 7,101,510 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Bulharština 76,9%, Turečtina 8%, Romani 4,4%, Ostatní 0,7% (včetně Ruska, Arménie a Vlacha), ostatní (neznámé) 10. Jaké jsou tu požívané jazyky? Bulharsko hovoří jazyky % , Turečtina 8,2%, Romani 3,8%, ostatní 0,7%, nespecifikováno 10,5% (v roce 2011). A náboženství: Pravoslavní 59,4%, Muslim 7,8%, ostatní (včetně katolických, protestantských, arménské ortodoxní apoštolského a židovská) 1,7%, nevznikla o 3,7%, NS 27,4% (2011 est.). Kolik let je tady lidem? 42.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 74.7 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Dosti rovnoměrné rozložení skrz většinu ze země, s městskými oblastmi přilákat větší populace. Hlavní městské oblasti v zemi Bulharsko jsou: Sofia (kapitál) 1226000 (2015).

Vláda a ekonomika - Bulharsko

Hlavní město země Bulharsko je Sofie a typ vlády parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 28 provincií (oblasti, singulární - oblast); Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Haskovo, Kardzhali, Kyustendil, Lvov, Montana, Pazardjik, Pernik, Pleven, Plovdiv, Razgrad, Ruse, Shumen, Silistra, Sliven, Smolyan, Sofia, Sofia-Grad , Targovishte, Varna, Veliko Tarnovo, Vidin, Vratsa, Yambol. Pokud jde o ekonomiku, Bulharsko má tyto důležité průmyslové produkty: elektřina, plyn, voda; potraviny, nápoje, tabák; stroje a zařízení, části automobilů, základní kovy, chemické výrobky, koks, rafinovaná ropa, jaderné palivo; outsourcingová centra. Důležité zemědělské produkty jsou Zeleniny, ovoce, tabák, víno, pšenice, ječmen, slunečnice, cukrová řepa; hospodářských zvířat. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou oděvy, obuv, železo a ocel, stroje a zařízení, palivo, zemědělství, tabák, IT komponenty a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Německo 13,7%, Itálie 9,3%, Rumunsko 8,8%, Turecko 7,9% 4.5% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení; kovy a rudy; chemikálie a plasty; paliva, nerosty a suroviny a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 13,1%, Rusko 8,9%, Itálie 7,9%, Rumunsko 7%, Turecko 6,2%, Řecko 4,8%, Polsko 4,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Bulharsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $21,600 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 22% (2015 odhad).


Mapa BulharskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí