Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Bulharsko

Atlas sveta: Bulharsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Bulharsko.

Domov - Európa - Bulharsko

Informácie - Bulharsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Bulharsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Bulharsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Bulharsko tu:

Bulharsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Bulharsko? Začnime týmto: Bulgars, stredoázijský turecký kmeň, sa zlúčili s miestnymi slovanskými obyvateľmi koncom 7. storočia, aby vytvorili prvý bulharský štát. V nasledujúcich storočiach Bulharsko bojovalo s Byzantskou ríšou, aby presadilo svoje miesto na Balkáne, ale do konca 14. storočia krajinu prekonali osmanskí Turci. Severné Bulharsko dosiahlo autonómiu v roku 1878 a celé Bulharsko sa stalo nezávislé od Osmanskej ríše v roku 1908. Po boji proti stratenej strane v oboch svetových vojnách sa Bulharsko dostalo do sovietskej sféry vplyvu a v roku 1946 sa stalo ľudovou republikou. 1990, keď Bulharsko uskutočnilo prvé viacstranné voľby od druhej svetovej vojny a začalo sporný proces smerovania k politickej demokracii a trhovému hospodárstvu pri boji proti inflácii, nezamestnanosti, korupcii a zločinu.

Geografia - Bulharsko

Kde na svete je Bulharsko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Európa, ktorá hraničí s Čiernym morom, medzi Rumunskom a Tureckom. Celková plocha krajiny Bulharsko je 110,879 km2, z čoho 108,489 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou hory s nížinami na severe a juhovýchode. Bulharsko má najnižší bod Čierne more 0 m, najvyšší bod Musala 2 925 m. Podnebie je ; studené, vlhké zimy; horúce a suché leto.


Obyvatelia - Bulharsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Bulharsko. To číslo je: 7,101,510 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? bulharský 76,9%, turečtina 8%, rómčina 4,4%, ostatné 0,7% (vrátane Ruska, Arménska a Vlacha), iné (neznáme) 10. Aké sú jazyky v krajine Bulharsko? % , Turečtina 8,2%, rómčina 3,8%, ostatné 0,7%, nešpecifikované 10,5% (v roku 2011). A náboženstvá: Pravoslávni 59,4%, Moslim 7,8%, ostatné (vrátane katolíckych, protestantských, arménskej ortodoxnej apoštolského a židovská) 1,7%, nevznikla o 3,7%, NS 27,4% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Bulharsko? Tu: Dosť dokonca aj vo väčšine krajín, pričom mestské oblasti priťahujú väčšie počty obyvateľov. Hlavné mestské oblasti krajiny Bulharsko sú: Sofia (hlavné mesto) 1,226 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Bulharsko

Hlavné mesto krajiny Bulharsko je Sofia a typ vlády parlamentnej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 28 provincií (oblasti, singulárna - oblasť); Blagoevgrad, Burgas, Dobrich, Gabrovo, Haskovo, Kardzhali, Kyustendil, Lopuš, Montana, Pazardjik, Pernik, Pleven, Plovdiv, Razgrad, Ruse, Šumen, Silistra, Sliven, Smolyan, Sofia, Sofia-Grad , Targovishte, Varna, Veliko Tarnovo, Vidin, Vratsa, Yambol. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Bulharsko, dôležité priemyselné produkty sú elektrina, plyn, voda; potraviny, nápoje, tabak; stroje a zariadenia, automobilové diely, základné kovy, chemické výrobky, koks, rafinovaná ropa, jadrové palivo; outsourcingové centrá. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Zeleniny, ovocia, tabaku, vína, pšenice, jačmeňa, slnečnice, cukrovej repy; hospodárske zvieratá. Najdôležitejšie vývozné komodity sú odevy, obuv, železa a ocele, stroje a zariadenia, palivá, poľnohospodárstvo, tabak, IT komponenty a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 13,7%, Taliansko 9,3%, Rumunsko 8,8%, Turecko 7,9% 4.5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia; kovy a rudy; chemikálií a plastov; palivá, minerály a suroviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 13,1%, Rusko 8,9%, Taliansko 7,9%, Rumunsko 7%, Turecko 6,2%, Grécko 4,8%, Poľsko 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Bulharsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $21,600 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 22% (2015 odhad).


Mapa - BulharskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia