Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Česko

Atlas sveta: Česko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Česko.

Domov - Európa - Česko

Informácie - Česko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Česko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Česko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Česko tu:

Česko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Česko? Začnime týmto: Na konci prvej svetovej vojny sa Češi a Slováci bývalej rakúsko-uhorskej ríše spojili do Československa. Počas medzivojnových rokov, keď sa odmietol federálny systém, predovšetkým českí lídri v novej krajine boli často zaujatí plnením čoraz naliehavejších požiadaviek iných etnických menšín v republike, najmä Slovákov, sudetských Nemcov a Rusínov (Ukrajincov). V predvečer druhej svetovej vojny nacistické Nemecko obsadilo územie, ktoré dnes zahŕňa Česi a Slovensko sa stalo nezávislým štátom spojeným s Nemeckom. Po vojne spadala do sovietskej sféry vplyvu zjednotená, ale skrátená krajina Československa (menej Ruthenia). V roku 1968 invázia vojsk Varšavskej zmluvy ukončila úsilie vedúcich predstaviteľov krajiny o liberalizáciu komunistickej vlády a vytvorenie " krajina prešla nenásilným "sametovým rozvodom" do dvoch národných zložiek, Českej republiky a Slovenska. Česká republika vstúpila do NATO v roku 1999 a Európska únia v roku 2004. Krajina v roku 2016 zmenila svoj krátky názov na Česko. krajina prešla nenásilným "sametovým rozvodom" do dvoch národných zložiek, Českej republiky a Slovenska. Česká republika vstúpila do NATO v roku 1999 a Európska únia v roku 2004. Krajina v roku 2016 zmenila svoj krátky názov na Česko.

Geografia - Česko

Kde na svete je Česko? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Európa, medzi Nemeckom, Poľskom, Slovenskom a Rakúskom. Celková plocha krajiny Česko je 78,867 km2, z čoho 77,247 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: Čechy na západe pozostávajú z valcovaných plání, kopcov a plošín obklopených nízkymi horami; Morava na východe pozostáva z veľmi kopcovitej krajiny. Česko má najnižší bod Labe (rieka Labe) 115 m, najvyšší bod Snežka 1 602 m. Podnebie je ; chladné leta; chladné, zamračené, vlhké zimy.


Obyvatelia - Česko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Česko. To číslo je: 10,674,723 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Český 64,3%, moravský 5%, slovenský 1,4%, iný 1,8%, nešpecifikovaný 27,5% (v roku 2011). Aké sú jazyky v krajine Česko? Český (oficiálne) 95,4%, slovenská 1,6%, ostatní 3% (2011 sčítanie ľudu),. A náboženstvá: rímsky katolík 10,4%, protestanti (vrátane českých bratov a husitov) o 1,1%, iné a nešpecifikované 54%, žiadna 34,5% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 78.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Česko? Tu: Pomerne rovnomerné rozloženie vo väčšine krajín, ale severné a východné regióny majú tendenciu mať väčšie mestské koncentrácie. Hlavné mestské oblasti krajiny Česko sú: Praha (hlavné mesto) 1,314 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Česko

Hlavné mesto krajiny Česko je Praha a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 13 regiónov (kraje, singular - kraj) a 1 hlavného mesta; Jihočeský, Jihomoravský, Karlovarský, Královehradecký, Liberecký, Moravskoslezský, Olomoucký, Pardubický, Plzeňský, Plzeňský, , Praha, Stredočeský, Ústecký, Vysočina, Zlínský. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Česko, dôležité priemyselné produkty sú motorových vozidiel, metalurgie, strojov a zariadení, skla, výzbroje. Dôležité poľnohospodárske produkty sú pšenica, zemiaky, cukrová repa, chmeľ, ovocie; prasat, hydiny. Najdôležitejšie vývozné komodity sú strojov a dopravných zariadení, surovín, pohonných hmôt, chemikálií a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 32,4%, SR 8,4%, Poľska 5,8% 5,2%, Taliansko 4,3%, Rakúsko 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, suroviny a palivá, chemikálie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 30,6%, Poľsko 9,6%, Čína 7,5%, Slovensko 6,3%, Holandsko 5,3%. Ako bohatá je krajina Česko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $35,200 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 9.7% (2015 odhad).


Mapa - ČeskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia