Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Chile

Atlas světa: Chile. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Chile.


Informace - Chile

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Chile. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Chile. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Chile:

Chile - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Chile? Začněme tímto: Před příchodem španělštiny v 16. století pronikl ink v severním Chile, zatímco domorodí obyvatelé, Mapuche, obývali centrální a jižní Chile. Ačkoli Chile vyhlásilo svou nezávislost v roce 1810, nedosáhlo rozhodujícího vítězství nad španělskými až do roku 1818. Ve válce v Pacifiku (1879-1883) Chile porazilo Peru a Bolívii, aby získaly své současné severní oblasti. V 80. letech 18. století chilská centrální vláda získala kontrolu nad centrálními a jižními regiony obývanými Mapuche. Po řadě volených vlád byla tříletá marxistická vláda Salvadora Allende svrhnuta v roce 1973 vojenským převratem pod vedením generála Augusta Pinocheta, který vládl, dokud nebyl v roce 1990 slavnostně zvolen demokraticky zvolený prezident. od 80. let důsledně přispívá k trvalému růstu, snížila míru chudoby o více než polovinu a pomohla zajistit závazky země vůči demokratické a reprezentativní vládě. Chile stále více zastává roli regionálních a mezinárodních vedoucích postavení, které odpovídají jeho postavení stabilního a demokratického národa.

Geografie - Chile

Kde je na světě Chile? Umístění této země je Jižní jižní Amerika, hraničící s jižním Tichým oceánem, mezi Argentinou a Peru. Chile má celkovou plochu 756,102 km2, z čehož 743,812 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: nízkých pobřežních hor, úrodné centrální údolí, robustní Andách ve východu. Nejnižší bod země Chile je Tichého oceánu 0 m, nejvyšší bod Nevado Ojos del Salado 6880m. A klima je ; poušť na severu; Středomoří v centrálním regionu; chladný a vlhký v jižní.


Obyvatelé - Chile

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Chile. Počet obyvatel je: 17,789,267 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? (včetně Rapa Nui, Likan Antai, Quechua, Colla, Diaguita, Kawesqar, Yagan nebo Yamana), blíže neurčeno 0,3% (v roce 2012), bílé a nepůvodní 88,9%, Mapuche 9,1%, Aymara 0,7%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Chile hovoří jazyky Španělština 99,5% (oficiální), angličtina 10,2%, původní 1% (zahrnuje Mapudungun, Aymara, Quechua, Rapa Nui), ostatní 2,3%, nespecifikováno 0,2%. A náboženství: Římský katolík 66,7%, evangelický nebo protestantský 16,4% 3,4%, žádné 11,5%, nespecifikováno 1,1% (2012 est.). Kolik let je tady lidem? 34.4 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 78.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: 90% obyvatel se nachází ve střední třetině země v okolí hlavního města Santiaga; daleký sever (ukotvený pouští Atacama) a extrémní jih jsou poměrně nedostatečně. Hlavní městské oblasti v zemi Chile jsou: obydlené Santiago (hlavní město) 6,507 milionů; Valparaiso 907,000; Concepcion 816 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Chile

Hlavní město země Chile je Santiago; poznámka - Valparaiso je sídlo národního zákonodárce a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 15 regionů (regiony, singulární region); Aysen, Antofagasta, Araucania, Arica a Parinacota, Atacama, Biobio, Coquimbo, Libertador generál Bernardo O'Higgins, Los Lagos, Los Rios, Magallanes y de la Antartica Chilena, Maule, Region Metropolitana (Santiago), Tarapaca, Valparaiso. Pokud jde o ekonomiku, Chile má tyto důležité průmyslové produkty: měď, lithium, ostatní nerostné suroviny, potraviny, zpracování ryb, železo a ocel, dřevo a výrobky ze dřeva, dopravní prostředky a zařízení, cement, textil. Důležité zemědělské produkty jsou hroznů, jablek, hrušek, cibule, pšenice, kukuřice, ovsa, broskví, česneku, chřestu; hovězí maso, drůbež, vlna; Ryba; timbe. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou měď, ovoce, rybí výrobky, papír a buničinu, chemikálie, víno a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Čína 28,6%, USA 14,1%, Japonsko 8,6%, Jižní Korea 6,9%, Brazílie 5% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa a ropné produkty, chemikálie, elektrické a telekomunikační zařízení, průmyslová zařízení, vozidla, zemní plyn a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 24,3%, USA 14,7% Argentina 4,4%, Francie 4,2% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Chile a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $24,600 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 14.4% (2013).


Mapa ChileZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí