Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Chorvatsko

Atlas světa: Chorvatsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Chorvatsko.

Domů - Evropa - Chorvatsko

Informace - Chorvatsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Chorvatsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Chorvatsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Chorvatsko:

Chorvatsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Chorvatsko? Začněme tímto: Země, které dnes tvoří Chorvatsko, byly součástí Rakousko-Uherska až do konce první světové války. V roce 1918 vytvořili Chorvaté, Srbové a Slovinci království známé po roce 1929 jako Jugoslávie. Po druhé světové válce se Jugoslávie stala federálním nezávislým komunistickým státem pod silnou rukou maršála Josipa Broze, aka TITO. Přestože Chorvatsko prohlásilo svou nezávislost od Jugoslávie v roce 1991, trvalo čtyři roky sporadických, ale často hořkých bojů, než byly obsazeny srbské armády, byly většinou vyloučeny z chorvatských zemí spolu s většinou chorvatských etnických Srbů. Pod dohledem OSN byla v roce 1998 v roce 1998 v Chorvatsku vrácena poslední srbská enkláva ve východní Slavonii. V dubnu 2009 se země připojila k NATO a EU v červenci 2013.

Geografie - Chorvatsko

Kde je na světě Chorvatsko? Umístění této země je Jihovýchodní Evropa, hraničící s Jaderským mořem, mezi Bosnou a Hercegovinou a Slovinskem. Chorvatsko má celkovou plochu 56,594 km2, z čehož 55,974 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: geograficky různorodé; rovinaté planiny podél maďarských hranic, nízké hory a vysočiny poblíž pobřeží Jaderského moře a ostrovů. Nejnižší bod země Chorvatsko je Jadranské moře 0 m, nejvyšší bod Dinara 1831 m. A klima je Středomoří a kontinentální; kontinentální klima převládající s horkými léty a chladnými zimami; mírné zimy, suché léto podél pobřeží.


Obyvatelé - Chorvatsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Chorvatsko. Počet obyvatel je: 4,292,095 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? chorvatský 90,4%, srbskou 4,4%, ostatní 4,4% (včetně Bosňáků, maďarštině, slovinštině, češtině a romštině), nespecifikované 0,8% (2011 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Chorvatsko hovoří jazyky Croatian (úřední ) 95,6%, srbština 1,2%, ostatní 3% (včetně maďarštiny, češtiny, slovenštiny a albánštiny), nespecifikováno 0,2% (rok 2011). A náboženství: římský katolík 86,3%, ortodoxní 4,4%, muslimský 1,5%, ostatní 1,5% %, ne náboženský nebo ateista 3,8% (2011 est.). Kolik let je tady lidem? 43 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 76.1 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: více obyvatel žije v severní polovině země, přičemž přibližně čtvrtina obyvatel žije v hlavním městě Záhřebu a kolem něj; mnoho z ostrovů je řídce osídlených. Hlavní městské oblasti v zemi Chorvatsko jsou: Záhřeb (hlavní město) 687 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Chorvatsko

Hlavní město země Chorvatsko je Zagre a typ vlády parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 20 krajů (zupanije, zupanija - singular) a 1 město (grad - singulární) se zvláštním statutem kraje; Brodsko-Posavska (Brod-Posavina), Dubrovacko-Neretvanska (Dubrovnik-Neretva), Istarska, Karlovacka, Koprivnica-Krizevci, Krapinsko-Zagorska Krapina-Zagorje), Licko-Senjska, Medimurská, Osjecko-Baranjská, Pozesko-Slavonská, Primorsko-Goranska, Šibensko-kninska (Šibenik-Knin), Sisacko-Moslavacka (Sisak-Moslavina), Splitsko-Dalmatinska (Varazdin), Viroviticko-Podravska, Vukovarsko-Srijemská ), Záhřeb, Zagrebacka (Záhřebská župa). Pokud jde o ekonomiku, Chorvatsko má tyto důležité průmyslové produkty: chemikálie a plasty, obráběcí stroje, kovové výrobky, elektronika, surovina a výrobky z válcované oceli, hliník, papír, dřevařské výrobky, stavební materiály, textil, stavba lodí, rafinace ropy a ropy, potraviny a nápoje, cestovní ruch. Důležité zemědělské produkty jsou Plodiny na orné půdě (pšenice, kukuřice, ječmene, cukrové řepy, slunečnice, řepky, lucerny, jetel); zelenina (brambory, zelí, cibule, rajčata, pepř); plody (jablka, švestka, mandarinky, olivy), hrozny na víno; hospodářská zvířata (skot, krávy, prasata); mléčné výrobky. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou Dopravní zařízení, stroje, textil, chemikálie, potraviny, pohonné hmoty a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Itálie 13,5%, Slovinsko 12,3%, Německo 11,6%, Bosna a Hercegovina 9,2%, Rakousko 6,3%, Srbsko 4,2%. Nejdůležitější importní komodity jsou strojní zařízení, dopravní a elektrická zařízení; chemikálie, pohonné hmoty a maziva; potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 16,1%, Itálie 12,6%, Slovinsko 10,9%, Rakousko 7,9%, Maďarsko 7,1% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Chorvatsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $24,100 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 19.5% (2014 odhad).


Mapa ChorvatskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí