Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Chorvátsko

Atlas sveta: Chorvátsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Chorvátsko.

Domov - Európa - Chorvátsko

Informácie - Chorvátsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Chorvátsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Chorvátsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Chorvátsko tu:

Chorvátsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Chorvátsko? Začnime týmto: Pozemky, ktoré dnes tvoria Chorvátsko, boli súčasťou Rakúsko-Uhorskej monarchie až do konca prvej svetovej vojny. V roku 1918 tvorili Chorváti, Srbi a Slovinci kráľovstvo známe po roku 1929 ako Juhoslávia. Po druhej svetovej vojne sa Juhoslávia stala federálnym nezávislým komunistickým štátom pod silnou rukou maršála Josipa Broza, známeho aj TITO. Napriek tomu, že Chorvátsko vyhlásilo svoju nezávislosť od Juhoslávie v roku 1991, trvalo štyri roky sporadických, ale často horkých bojov pred tým, ako sa obsadili srbské armády, väčšinou vyčistené z chorvátskej krajiny spolu s väčšinou srbskej populácie Chorvátska. Pod dohľadom OSN sa posledná srbská enkláva vo východnej časti Slavónska vrátila do Chorvátska v roku 1998. Do NATO vstúpila v apríli 2009 a EÚ v júli 2013.

Geografia - Chorvátsko

Kde na svete je Chorvátsko? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodnej Európy, ktoré hraničia s Jadranu medzi Bosnou a Hercegovinou a Slovinskom. Celková plocha krajiny Chorvátsko je 56,594 km2, z čoho 55,974 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: geograficky rôznorodé; rovinaté roviny pozdĺž maďarských hraníc, nízke hory a vysočiny v blízkosti pobrežia Jadranského mora a ostrovov. Chorvátsko má najnižší bod Jadranské more 0 m, najvyšší bod Dinara 1 831 m. Podnebie je Stredomoria a kontinentálne; kontinentálne podnebie prevažujúce s horúcimi letami a studenými zimami; mierne zimy, suché leto pozdĺž pobrežia.


Obyvatelia - Chorvátsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Chorvátsko. To číslo je: 4,292,095 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? chorvátsky 90,4%, srbskú 4,4%, ostatní 4,4% (vrátane Bosniakov, maďarčine, slovinčine, češtine a rómčine), nešpecifikované 0,8% (2011 est.). Aké sú jazyky v krajine Chorvátsko? Croatian (úradné ) 95,6%, Srbský 1,2%, ostatné 3% (vrátane maďarčiny, češtiny, slovenčiny a albánčiny), nespecifikované 0,2% (2011 est.). A náboženstvá: Rímskokatolícky 86,3%, ortodoxný 4,4%, moslimský 1,5%, iný 1,5% %, nie nábožensky alebo ateista 3,8% (rok 2011). Koľko rokov je ľudom v priemere? 43 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 76.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Chorvátsko? Tu: viac obyvateľov žije v severnej polovici krajiny, pričom približne štvrtina obyvateľstva žije v záhrebskom hlavnom meste a okolo nej; mnohé z ostrovov sú riedko osídlené. Hlavné mestské oblasti krajiny Chorvátsko sú: Záhreb (hlavné mesto) 687 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Chorvátsko

Hlavné mesto krajiny Chorvátsko je Zagre a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 20 krajov (zupanije, zupanija - singular) a 1 mesto (grad - singulárne) so špeciálnym krajským statusom; (Dubrovnik-Neretva), Istarska (Istria), Karlovacka (Karlovac), Koprivnica-Krizevci (Križnicko-Križevci), Krapinsko-Zagorská (Bjelovarsko-Bilogorská) Krapina-Zagorje), Ličko-Senjska, Medimurská, Osjecko-Baranjska, Pozesko-Slavónska, Primorsko-Goranska, Šibensko-kninska (Šibenik-Knin), Sisacko-Moslavacka (Sisak-Moslavina), Splitsko-Dalmatinska (Varazdin), Viroviticko-Podravska, Vukovarsko-Srijemska ), Záhreb, Záhrebacka (Záhorská župa). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Chorvátsko, dôležité priemyselné produkty sú chemikálie a plasty, obrábacie stroje, kovovýroba, elektronika, suroviny a výrobky z valcovanej ocele, hliník, papier, výrobky z dreva, stavebné materiály, textil, stavba lodí, rafinácia ropy a ropy, potraviny a nápoje, cestovný ruch. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Plodiny na ornej pôde (pšenica, kukurica, jačmeň, cukrová repa, slnečnica, repka, lucerna, ďatelina); zelenina (zemiaky, kapusta, cibuľa, paradajka, korenie); plody (jablká, slivky, mandarínky, olivy), hrozno na víno; hospodárske zvieratá (hovädzí dobytok, kravy, ošípané); mliečne výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú Dopravné zariadenia, stroje, textil, chemikálie, potraviny, palivá a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Taliansko 13,5%, Slovinsko 12,3%, Nemecko 11,6%, Bosna a Hercegovina 9,2%, Rakúsko 6,3%, Srbsko 4,2%. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, dopravné a elektrické zariadenia; chemikálie, palivá a mazivá; potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 16,1%, Taliansko 12,6%, Slovinsko 10,9%, Rakúsko 7,9%, Maďarsko 7,1% (2016). Ako bohatá je krajina Chorvátsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $24,100 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 19.5% (2014 odhad).


Mapa - ChorvátskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia