Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Čile

Atlas sveta: Čile. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Čile.


Informácie - Čile

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Čile. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Čile. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Čile tu:

Čile - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Čile? Začnime týmto: Pred príchodom Španielska v 16. storočí Inca ovládal severné Čile, zatiaľ čo domorodí obyvatelia, Mapuche, obývali stredné a južné Čile. Hoci Chile vyhlásilo svoju nezávislosť v roku 1810, nedosiahlo rozhodujúce víťazstvo nad španielmi až do roku 1818. Počas vojny v Tichom oceáne (1879-1883) Chile porazilo Peru a Bolíviu, aby získali svoje súčasné severné oblasti. V 80. rokoch 20. storočia chilská centrálna vláda získala kontrolu nad centrálnymi a južnými regiónmi, ktoré obývali Mapuche. Po sérii volených vlád bola tri roky stará marxistická vláda Salvadora Allende zvrhnutá v roku 1973 vojenským prevratom pod vedením generála Augusta Pinocheta, ktorý vládol dovtedy, kým v roku 1990 nebol otvorený demokraticky zvolený prezident. dôsledne od 80. rokov minulého storočia prispievali k trvalému rastu, znížila mieru chudoby o viac ako polovicu a pomohla zabezpečiť záväzok krajiny k demokratickej a reprezentatívnej vláde. Čílstvo čoraz častejšie prevzalo regionálne a medzinárodné vedúce postavenie, ktoré zodpovedajú jej štatútu stabilného a demokratického národa.

Geografia - Čile

Kde na svete je Čile? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Južná Amerika, hraničiaca s južným Tichým oceánom, medzi Argentínou a Peru. Celková plocha krajiny Čile je 756,102 km2, z čoho 743,812 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: nízkych pobrežných horách, úrodné centrálne údolie, drsné Andy na východe. Čile má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod Nevado Ojos del Salado 6.880 m. Podnebie je ; púšť na severe; Stredomorie v centrálnom regióne; chladné a vlhké v južných.


Obyvatelia - Čile

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Čile. To číslo je: 17,789,267 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? (vrátane Rapa Nui, Likan Antai, Quechua, Colla, Diaguita, Kawesqar, Yagan alebo Yamana), nešpecifikované 0,3% (v roku 2012), biele a nerodinné 88,9%, Mapuche 9,1%, Aymara 0,7%. Aké sú jazyky v krajine Čile? Španielčina 99,5% (oficiálne), angličtina 10,2%, domorodé 1% (vrátane Mapudungun, Aymara, Quechua, Rapa Nui), iné 2,3%, nespecifikované 0,2%. A náboženstvá: rímskokatolícke 66,7%, evanjelické alebo protestantské 16,4% 3,4%, žiadne 11,5%, nešpecifikované 1,1% (2012 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 34.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 78.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Čile? Tu: 90% obyvateľov sa nachádza v strednej tretine krajiny okolo hlavného mesta Santiaga; ďaleký sever (zakotvený púšťou Atacama) a extrémny juh sú pomerne nedostatočne osídlené. Hlavné mestské oblasti krajiny Čile sú: Santiago (hlavné mesto) 6,507 miliónov; Valparaiso 907,000; Concepcion 816 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Čile

Hlavné mesto krajiny Čile je Santiago; poznámka - Valparaiso je sídlo národného zákonodarcu a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 15 regiónov (regióny, singulárny región); Aysen, Antofagasta, Araucania, Arica a Parinacota, Atacama, Biobio, Coquimbo, Libertador Generál Bernardo O'Higgins, Los Lagos, Los Rios, Magallanes y de la Antartica Chilena, Maule, Region Metropolitana (Santiago), Tarapaca, Valparaiso. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Čile, dôležité priemyselné produkty sú meď, lítium, ostatné nerastné suroviny, potraviny, spracovanie rýb, železo a oceľ, drevo a výrobky z dreva, dopravné prostriedky a zariadenia, cement, textil. Dôležité poľnohospodárske produkty sú hrozno, jablká, hrušky, cibuľa, pšenica, kukurica, ovos, broskyne, cesnak, špargľa, fazuľa; hovädzie mäso, hydina, vlna; ryby; Tinbe. Najdôležitejšie vývozné komodity sú meď, ovocie, rybie výrobky, papier a buničinu, chemikálie, víno a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Čína 28,6%, 14,1%, Japonsko 8,6%, Južná Kórea 6,9%, Brazília 5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa a ropné produkty, chemikálie, elektrické a telekomunikačné zariadenia, priemyselné stroje, vozidlá, zemný plyn a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 24,3% Argentína 4,4%, Francúzsko 4,2% (2016). Ako bohatá je krajina Čile a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $24,600 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 14.4% (2013).


Mapa - ČileE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia