Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Čína

Atlas sveta: Čína. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Čína.

Domov - Ázia - Čína

Informácie - Čína

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Čína. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Čína. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Čína tu:

Čína - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Čína? Začnime týmto: Po stáročia sa Čína stala vedúcou civilizáciou, ktorá prekonala zvyšok sveta v oblasti umenia a vedy, ale v 19. a začiatku 20. storočia bola krajina zasiahnutá občianskymi nepokojmi, veľkými hladomormi, vojenskými porážkami a zahraničnou okupáciou. Po druhej svetovej vojne komunistická strana Číny v rámci MAO Zedong založila autokratický socialistický systém, ktorý pri zabezpečovaní suverenity Číny zaviedol prísne kontroly nad každodenným životom a stály životy desiatok miliónov ľudí. Po roku 1978 sa nástupca MAO DENG Xiaoping a iní vedúci predstavitelia zamerali na trhovo orientovaný hospodársky rozvoj a produkcia v roku 2000 sa štvornásobne zvýšila. Pre väčšinu obyvateľstva sa životná úroveň dramaticky zlepšila, ale politické kontroly zostávajú tesné. Od začiatku deväťdesiatych rokov,

Geografia - Čína

Kde na svete je Čína? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Ázia, hraničiaca s východným Čínam, Kórejským zálivom, žltým morom a južným Čínom , medzi Severnou Kóreou a Vietnamom. Celková plocha krajiny Čína je 9,596,960 km2, z čoho 9,326,410 km2 je zem. Je to jedna z najväčších krajín sveta. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou na horách, na vysokých plošinách, na západných púšťach; planiny, delty a kopce na východe. Čína má najnižší bod Turpan Pendi -154 m, najvyšší bod Mount Everest 8 848 m (najvyšší vrchol v Ázii a najvyšší bod na zemi nad hladinou mora). Podnebie je extrémne rôznorodých; tropický v južnej až subarktickej oblasti na severe,.


Obyvatelia - Čína

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Čína. To číslo je: 1,379,302,771 (7/2017 odhad). Takže to je naozaj obrovská populácia. Kto žije tu? Han Čínska 91,6% Zhuang 1,3%, ostatné (zahŕňa Hui, Manchu, Ujgur, Miao, Yi, Tujia, Tibet, Mongol, Dong, Buyei, Yao,. Aké sú jazyky v krajine Čína? Štandardný čínsky alebo mandarínsky (oficiálny, Putonghua, založený na dialekte v Pekingu), Yue (kantonský), Wu (Shanghainese), Minbei (Fuzhou), Minnan (Hokkien-Taiwanský), Xiang, Gan, Hakka dialekty, vstup do skupín). A náboženstvá: Budhistické 18,2%, kresťanské 5,1%, moslimské 1,8%, ľudové náboženstvo 21,9%, hinduistické <0,1%, židovské <0,1%, ostatné 0,7% (zahŕňa taoistu), neviazané 52,2%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 37.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 75.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Čína? Tu: prevažná väčšina obyvateľstva sa nachádza vo východnej polovici krajiny; západ s obrovskými hornatými a pustými oblasťami zostáva riedko osídlený; hoci na celkovom počte obyvateľov je na prvom mieste na celom svete, celková hustota je nižšia ako v mnohých ďalších krajinách Ázie a Európy; vysoká hustota obyvateľstva sa nachádza pozdĺž dolín Yangtze a Žltá rieka, delta rieky Xi Jiang, povodia Sichuan (okolo Chengdu), v okolí Pekingu a priemyselnej oblasti okolo Šen-. Hlavné mestské oblasti krajiny Čína sú: čchingu v Šanghaji 23,741 milióna; Peking (kapitál) 20,384 milióna; Chongqing 13,332 milióna; Guangdong 12,458 miliónov; Tianjin 11,21 milióna; Shenzhen 10,749 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Čína

Hlavné mesto krajiny Čína je Peking a typ vlády komunistickej strana-vedený štát. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - samosprávnych oblastí (zizhiqu, singulárne a množné číslo) a 4 samosprávne celky (shi, singulárne a množné číslo). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Čína, dôležité priemyselné produkty sú svetový líder v hrubej hodnote priemyselnej produkcie; ťažba a spracovanie rúd, železa, ocele, hliníka a iných kovov, uhlie; strojárstvo; výzbroj; textil a odevy; ropné; cement; chemikálie; hnojivá; spotrebné výrobky (vrátane obuvi, hračiek a elektroniky); spracovanie potravín; dopravné zariadenia vrátane automobilov, železničných vozňov a lokomotív, lodí, lietadiel; telekomunikačné zariadenia, obchodných priestorov nosnej rakety, družice. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Svetový líder v hrubej hodnote poľnohospodárskej produkcie; ryža, pšenica, zemiaky, kukurica, tabak, arašidy, čaj, jablká, bavlna, bravčové mäso, baranina, vajcia; ryby, krevety. Najdôležitejšie vývozné komodity sú elektrické a iné stroje, vrátane počítačov a telekomunikačných zariadení, oblečenie, nábytku, textilu a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 18,2%, Hong Kong 13,8%, Japonsko 6,1%, Južná Kórea 4,5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú elektrické a iné stroje vrátane integrovaných obvodov a iných počítačových komponentov, ropy a minerálnych palív; optické a lekárske zariadenia, kovové rudy, motorové vozidlá; sójové bôby a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Južná Kórea 10%, Japonsko 9,2%, USA 8,5%, Nemecko 5,4%, Austrália 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Čína a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $16,600 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 3.3%.


Mapa - ČínaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia