Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Čínská lidová republika

Atlas světa: Čínská lidová republika. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Čínská lidová republika.

Domů - Asie - Čínská lidová republika

Informace - Čínská lidová republika

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Čínská lidová republika. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Čínská lidová republika. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Čínská lidová republika:

Čínská lidová republika - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Čínská lidová republika? Začněme tímto: Po staletí se Čína stala vedoucí civilizací, která překonala zbytek světa v oblasti umění a věd, avšak v 19. a počátku 20. století byla země postižena občanskými nepokoji, velkými hladomory, vojenskými porážkami a zahraniční okupací. Po druhé světové válce komunistická strana Číny pod vedením MAO Zedong založila autokratický socialistický systém, který při zajištění čínské svrchovanosti zavedl přísné kontroly nad každodenním životem a cenu životů desítek milionů lidí. Po roce 1978 se nástupce MAO DENG Xiaoping a další vedoucí představitelé zaměřili na tržně orientovaný hospodářský rozvoj a do roku 2000 se čtyřnásobek. Pro většinu obyvatel se životní úroveň dramaticky zlepšila, ale politické kontroly zůstávají těsné. Od počátku devadesátých let,

Geografie - Čínská lidová republika

Kde je na světě Čínská lidová republika? Umístění této země je Východní Asie, hraničící s Východočínským mořem, Korejským zálivem, Žlutým mořem a jihočínským mořem, mezi Severní Koreou a Vietnamem. Čínská lidová republika má celkovou plochu 9,596,960 km2, z čehož 9,326,410 km2 je země. Jedná se o jednu z největších zemí světa. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou hory, vysoké plošiny, pouště na západ; pláně, delty a kopce na východě. Nejnižší bod země Čínská lidová republika je Turpan Pendi -154 m, nejvyšší bod Mount Everest 8 848 m (nejvyšší vrchol v Asii a nejvyšší bod na zemi nad hladinou moře). A klima je rozmanitých; tropické na jihu až subarctic na severu.


Obyvatelé - Čínská lidová republika

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Čínská lidová republika. Počet obyvatel je: 1,379,302,771 (7/2017 odhad). Takže je to opravdu obrovská populace. Kdo tady žije? Han Čínský 91,6% Zhuang 1,3%, ostatní (včetně Hui, Manchu, Ujgur, Miao, Yi, Tujia, Tibetan, Mongol, Dong, Buyei, Yao,. Jaké jsou tu požívané jazyky? Čínská lidová republika hovoří jazyky Standardní čínština nebo mandarína (oficiální, Putonghua, založená na pekingském dialektu), Yue (kantonská), Wu (Shanghainese), Minbei (Fuzhou), Minnan (Hokkien-Tchajwanská), Xiang, Gan, vstup do skupin). A náboženství: Buddhistý 18,2%, křesťanský 5,1%, muslimský 1,8%, lidové náboženství 21,9%, hinduistický <0,1%, židovský <0,1%, jiný 0,7% (zahrnuje taoistu), nezařazené 52,2%. Kolik let je tady lidem? 37.4 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 75.7 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: převážná většina obyvatel se nachází ve východní polovině země; západ, s rozsáhlými horskými a pouštními oblastmi, zůstává řídce osídlený; i když je na celém počtu obyvatel jako první na světě, celková hustota je nižší než u mnoha dalších zemí v Asii a Evropě; vysoká hustota obyvatelstva se nachází podél údolí Yangtze a Žluté řeky, deltou řeky Xi Jiang, povodí Sichuan (kolem Chengdu), v okolí Pekingu a průmyslovou oblastí kolem. Hlavní městské oblasti v zemi Čínská lidová republika jsou: Šanghaji v Šanghaji 23,741 milionu; Peking (hlavní město) 20,384 milionu; Chongqing 13,332 milionu; Guangdong 12,458 milionu; Tianjin 11,21 milionu; Shenzhen 10,749 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Čínská lidová republika

Hlavní město země Čínská lidová republika je Pekingu a typ vlády komunistické strany vedené v. Podívejme se na administrativní členění - autonomní oblasti (zizhiqu, singulární a množné číslo) a 4 obce (shi, singulární a množné číslo). Pokud jde o ekonomiku, Čínská lidová republika má tyto důležité průmyslové produkty: světový lídr v hrubé hodnotě průmyslové produkce; těžba a zpracování nerostů, železo, ocel, hliník a jiné kovy, uhlí; strojní budova; výzbroj; textil a oděv; ropa; cement; Chemikálie; hnojivo; spotřební výrobky (včetně obuvi, hraček a elektroniky); zpracování potravin; dopravní prostředky, včetně automobilů, železničních vozů a lokomotiv, lodí, letadel; telekomunikační zařízení, obchodních prostor nosné rakety, družice. Důležité zemědělské produkty jsou Světový lídr v oblasti hrubé hodnoty zemědělské produkce; rýže, pšenice, brambory, kukuřice, tabák, arašídy, čaj, jablka, bavlna, vepřové, skopové, vejce; ryby, krevety. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou elektrické a jiné stroje, včetně počítačů a telekomunikačních zařízení, oblečení, nábytku, textilu a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 18,2%, Hong Kong 13,8%, Japonsko 6,1%, Jižní Korea 4,5% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou elektrická a jiná zařízení, včetně integrovaných obvodů a jiných počítačových komponent, ropných a minerálních paliv; optické a lékařské přístroje, kovové rudy, motorová vozidla; sója a nejdůležitější importní partneři jsou Jižní Korea 10%, Japonsko 9,2%, USA 8,5%, Německo 5,4%, Austrálie 4,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Čínská lidová republika a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $16,600 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 3.3%.


Mapa Čínská lidová republikaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí