Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Dánsko

Atlas sveta: Dánsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Dánsko.

Domov - Európa - Dánsko

Informácie - Dánsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Dánsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Dánsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Dánsko tu:

Dánsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Dánsko? Začnime týmto: Akonáhle je sídlom Vikingských lupičov a neskôr významnej severoeurópskej moci, Dánsko sa vyvinulo do moderného, ​​prosperujúceho národa, ktorý sa zúčastňuje na všeobecnej politickej a hospodárskej integrácii Európy. Do NATO vstúpila v roku 1949 a v roku 1973 EHS (teraz EÚ). Táto krajina sa však vzdala určitých prvkov Maastrichtskej zmluvy EÚ vrátane Európskej hospodárskej a menovej únie, európskej obrannej spolupráce a otázok týkajúcich sa istého súdnictva a spravodlivosti. domáce záležitosti.

Geografia - Dánsko

Kde na svete je Dánsko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Európa, ktorá hraničí s Baltským morom a Severným morom, na polostrove severne od Nemecka (Jutland); zahŕňa tiež niekoľko hlavných ostrovov (Sjaelland, Fyn a Bornholm). Celková plocha krajiny Dánsko je 43,094 km2, z čoho 42,434 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: nízke a ploché až mierne sa pohybujúce pláně. Dánsko má najnižší bod Lammefjord -7 m, najvyšší bod Mollehoj / Ejer Bavnehoj 171 m. Podnebie je ; vlhké a zamračené; mierne, veterné zimy a chladné leto.


Obyvatelia - Dánsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Dánsko. To číslo je: 5,605,948 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Dánsky (vrátane grónskeho (prevažne Inuit) a Faerských) 86,7% Turečtina 1,1%, ostatné 12,2% (najväčšie skupiny sú poľské, sýrske, nemecké, iracké a rumunské). Aké sú jazyky v krajine Dánsko? dánsky, faerský, grónsky (inuitský dialekt), nemecký (malá menšina). A náboženstvá: Evangelical Lutheran (oficiálne) 76%, Moslim 4%, ostatné (nominálne hodnoty menší ako 1% každý, zahŕňa rímsky katolík, svedok Jehovov, Srbská kresťanov, židov, Baptista, a budhista) o 20% (2017 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 79.5 rok. Kde ľudia žijú v krajine Dánsko? Tu: S vynikajúcim prístupom do Severného mora, Skagerraku, Kattegatu a Baltského mora, populárne strediská majú tendenciu pozdĺž pobrežných oblastí, najmä v Kodani a na východnej strane pevninskej krajiny. Hlavné mestské oblasti krajiny Dánsko sú: Kodaň (hlavné mesto) 1,268 milióna ( 2015).

Vláda a hospodárstvo - Dánsko

Hlavné mesto krajiny Dánsko je Kodaň a typ vlády Parlamentná ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - metropolitné Dánsko - 5 regiónov (regioner, singulárny región); Hovedstaden (hlavné mesto), Midtjylland (stredné Jutsko), Nordjylland (Severné Jutsko), Sjaelland (Zéland), Syddanmark (Južné Dánsko). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Dánsko, dôležité priemyselné produkty sú železo, oceľ, neželezné kovy, chemikálie, spracovanie potravín, stroje a prepravné zariadenia, textilný a odevný priemysel, elektronika, stavebníctvo, nábytok a ostatné výrobky z dreva, stavba lodí a rekonštrukcie, veterné mlyny, lieky, lekárske vybavenie. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Jačmeň, pšenica, zemiaky, cukrová repa; bravčové, mliečne výrobky; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú strojov a prístrojov, mäsa a mäsových výrobkov, mliečnych výrobkov, rýb, liečiv, nábytku a dizajnu, veterné mlyny a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 16,3%, Švédsko 11,9%, USA 8,2%, Spojené kráľovstvo 6,5%, Nórsko 6,1%, Holandsko 5,1%, Čína 4,4% ). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, surovín a semimanufactures pre priemysel, chemický priemysel, obilia a potravín, spotrebného tovaru a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 21,4%, Švédsko 12,2%, Holandsko 8%, Čína 7,3%, Nórsko 5,5%, Veľká Británia 4,2% (2016). Ako bohatá je krajina Dánsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $49,600 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 13.4% (2011 odhad).


Mapa - DánskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet