Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Ekvádor

Atlas sveta: Ekvádor. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Ekvádor.

Domov - Južná Amerika - Ekvádor

Informácie - Ekvádor

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Ekvádor. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Ekvádor. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Ekvádor tu:

Ekvádor - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Ekvádor? Začnime týmto: V súčasnosti je Ekvádor súčasťou severnej inckej ríše až do doby španielskeho dobytí v roku 1533. Quito sa stalo sídlom španielskej koloniálnej vlády v roku 1563 a súčasťou Obrannosti Novej Granady v roku 1717. Teritórium Vicerance - Nová Granada (Kolumbia) , Venezuela a Quito - získali svoju nezávislosť medzi rokmi 1819 a 1822 a vytvorili federáciu známu ako Gran Colombia. Keď Quito stiahol v roku 1830, tradičný názov sa zmenil v prospech "republiky Rovníka". V rokoch 1904 až 1942 prehral Ekvádor územia v sérii konfliktov so svojimi susedmi. Hraničná vojna s Peru, ktorá sa rozvinula v roku 1995, bola vyriešená v roku 1999. Aj keď v roku 2004 Ekvádor označil 30 rokov civilného riadenia, obdobie bolo poznačené politickou nestabilitou. Protesty v meste Quito prispeli k strednodobému odchodu troch z ekvádorských " posledných štyroch demokraticky zvolených predsedov. Koncom roka 2008 voliči schválili novú ústavu, odkedy získala nezávislosť 20. storočia Ekvádoru. V apríli 2017 sa konali všeobecné voľby a voliči zvolili prezidenta Lenina Moreno.

Geografia - Ekvádor

Kde na svete je Ekvádor? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Južná Amerika, hraničiaca s Tichým oceánom na rovníku, medzi Kolumbiou a Peru. Celková plocha krajiny Ekvádor je 283,561 km2, z čoho 276,841 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: pobrežná rovina (costa), medzi-andské stredné vysočiny (sierra) a rovinné až do východnej džungle (oriente). Ekvádor má najnižší bod Tichý oceán 0 m, najvyšší bod Chimborazo 6,267 m. Podnebie je tropických pozdĺž pobrežia, stáva sa chladnejším vnútrozemím vo vyšších nadmorských výškach; tropické v Amazonskej džungli nížiny.


Obyvatelia - Ekvádor

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Ekvádor. To číslo je: 16,290,913 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? mestizo 71,9%, Montubio 7,4%, Amerindian 7%, biele 6,1%, afroekadérsky 4,3%, mulatto 1,9%, čierny 1%, ostatné 0,4% (2010 est.). Aké sú jazyky v krajine Ekvádor? Španielsky (kastílsky) 93% ), Quechua 4,1%, ostatné domorodé 0,7%, cudzie 2,2%. A náboženstvá: rímskokatolícke 74%, evanjelické 10,4%, svedok Jehovov 1,2%, ostatné 6,4% (zahŕňa mormonských budhistov, židovských, duchovných, moslimských, hinduistických, , Letničný), ateista 7,9%, agnostik 0,1%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 27.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 77 rok. Kde ľudia žijú v krajine Ekvádor? Tu: Takmer polovica obyvateľov je sústredená v interiéri v andských intermontánskych kotlinách a údoliach, s veľkými koncentráciami tiež nájdenými pozdĺž západného pobrežného pásma; dažďové pralesy na východe zostávajú riedko osídlené. Hlavné mestské oblasti krajiny Ekvádor sú: Guayaquil 2,709 miliónov; Quito (hlavné mesto) 1,726 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Ekvádor

Hlavné mesto krajiny Ekvádor je Quito a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 24 provincií (provincias, singular - provincia); Azuay, Bolivar, Canar, Carchi, Chimborazo, Cotopaxi, El Oro, Esmeraldas, Galapagos, Guayas, Imbabura, Loja, Los Rios, Manabi, Morona-Santiago, Napo, Orellana, Pastaza, Pichincha, Santa Elena, Santo Domingo de los Tsachilas , Sucumbios, Tungurahua, Zamora-Chinchipe. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Ekvádor, dôležité priemyselné produkty sú ropy, spracovanie potravín, textil, drevárske výrobky, chemikálie. Dôležité poľnohospodárske produkty sú banány, káva, kakao, ryža, zemiaky, kasava (maniok, tapioka), plantejnky, cukrová trstina; dobytok, ovce, ošípané, hovädzie mäso, bravčové mäso, mliečne výrobky; ryby, krevety; balsa drevo. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ropa, banány, rezané kvety, krevety, kakao, káva, drevo, ryby a najdôležitejšími exportnými partnermi sú 5.6% %, Kolumbia 4,8%, Rusko 4,6% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú priemyselné materiály, palivá a mazivá, nespáliteľné spotrebné tovary a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 23%, Čína 19%, Kolumbia 8%, Brazília 4.2%. Ako bohatá je krajina Ekvádor a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $11,200 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 25.6% (12/2013 est).


Mapa - EkvádorE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet