Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Filipíny

Atlas světa: Filipíny. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Filipíny.

Domů - Asie - Filipíny

Informace - Filipíny

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Filipíny. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Filipíny. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Filipíny:

Filipíny - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Filipíny? Začněme tímto: Filipínské ostrovy se staly španělskou kolonií během 16. století; byly postoupeny do USA v roce 1898 po španělsko-americké válce. V roce 1935 se Filipíny staly samosprávným společenstvím. Manuel Quezon byl zvolen prezidentem a byl pověřen přípravou země na nezávislost po desetiletém přechodu. V roce 1942 ostrovy spadaly pod japonskou okupaci během druhé světové války a americké síly a Filipínci bojovali společně v letech 1944-45, aby znovu získali kontrolu. Dne 4. července 1946 dosáhla Filipínská republika své nezávislosti. 20-leté vládnutí Ferdinanda Marcosa skončilo v roce 1986, kdy v Manile ("EDSA 1") přivedlo hnutí "lidské síly" k vyhnanství a instaloval Corazona Aquino jako prezidenta. Její předsednictví bylo narušeno několika pokusy o převrat, které zabránily návratu k plné politické stabilitě a hospodářskému rozvoji. Fidel Ramos byl zvolen prezidentem v roce 1992. Jeho administrativa byla poznamenána větší stabilitou a pokrokem v ekonomických reformách. V roce 1992 uzavřely USA své poslední vojenské základny na ostrovech. Joseph Estrada byl zvolen prezidentem v roce 1998. Následoval jeho viceprezident Gloria Macapagal-arroyo v lednu 2001 poté, co Estrada udělala bouřlivou obžalobu z obvinění z korupce a další hnutí "lidské moci" ("EDSA 2") požadovalo jeho rezignace. Macapagal-arroyo byl v květnu 2004 zvolen za šest let. Její předsednictví bylo poznamenáno několika obviněními z korupce, ale filipínská ekonomika byla jednou z mála, která se vyhnula kontrakci po globální finanční krizi v roce 2008, která každoročně rozšiřuje svou správu. Benigno Aquino III byl zvolen na šest let jako prezident v květnu 2010 a byl následován Rodrigem Duterte v květnu 2016. Filipínská vláda čelí hrozbám několika skupin, z nichž některé jsou na seznamu vládních organizací pro zahraniční teroristy. Manila vedla desetiletí boj proti etnickým povstání Moro na jižních Filipínách, což vedlo k mírové dohodě s Moro národní osvobozeneckou frontou a probíhajícími mírovými rozhovory s Moro islámským frontem pro osvobození. Desítkyleté povstalecké povstání nové lidové armády, inspirované maoisty, také funguje ve velké části země.

Geografie - Filipíny

Kde je na světě Filipíny? Umístění této země je Jihovýchodní Asie, souostroví mezi Filipínským mořem a jižním Čínským mořem, východně od Vietnamu. Filipíny má celkovou plochu 300,000 km2, z čehož 298,170 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou hory s úzkým rozsáhlých pobřežních nížin. Nejnižší bod země Filipíny je Philippine moře 0 m, nejvyšší bod hora Apo 2954m. A klima je tropických mořských oblastí 298 170 km2 ; severozápadní monzun (listopad až duben); jihozápadní monzun (květen až říjen),.


Obyvatelé - Filipíny

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Filipíny. Počet obyvatel je: 104,256,076 (7/2017 odhad). Takže tato země patří mezi nejlidnatější na světě. Kdo tady žije? Tagalog 28,1%, Cebuano 13,1%, Ilocano 9%, Bisaya / Binisaya 7,6%, Hiligaynon Ilonggo 7,5%, Bikol 6%, Waray 3,4%, ostatní 25,3% (2000 sčítání lidu). Jaké jsou tu požívané jazyky? Filipíny hovoří jazyky Filipínské (oficiální, založené na Tagalogu) ); osm hlavních dialektů - Tagalog, Cebuano, Ilocano, Hiligaynon nebo Ilonggo, Bicol, Waray, Pampango a Pangasinan. A náboženství: katolický 82,9% (římský katolík 80,9%, Aglipayan 2%), Muslim 5%, Evangelical 2.8%, Iglesia ni Kristo 2.3% jiný křesťan 4.5%, jiný 1.8%, nespecifikovaný 0.6%, žádný 0.1% (2000 sčítání lidu). Kolik let je tady lidem? 23.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 69.4 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populace soustředěná tam, kde leží dobrá zemědělská půda; nejvyšší koncentrace jsou severozápadní a jižní centrální Luzon, jihovýchodní rozšíření Luzonu a ostrovy Visayanského moře, zejména Cebu a Negros; Manila je domovem jedné osminy celé národní populace. Hlavní městské oblasti v zemi Filipíny jsou: Manila (hlavní město) 12,946 milionů; Davao 1,63 milionu; Cebu City 951,000; Zamboanga 936 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Filipíny

Hlavní město země Filipíny je Manila a typ vlády prezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 80 provincií a 39 pronajatých měst. Pokud jde o ekonomiku, Filipíny má tyto důležité průmyslové produkty: polovodiče a elektronika, výroba potravin a nápojů, stavební výroba, dodávka elektrické energie, plynu, vody zařízení a přístroje, ropa a palivo, textil a oděvy, nekovové nerosty, základní kovový průmysl, dopravní zařízení. Důležité zemědělské produkty jsou rýže, ryby, hospodářská zvířata, drůbež, banány, kokosové / kokosové, kukuřice, cukrová třtina, mango, ananas, kasava. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou polovodiče a elektronické výrobky, stroje a dopravní prostředky, dřevoobráběcí stroje, chemikálie, zpracované potraviny a nápoje, oděvy, kokosový olej, koncentráty mědi, mořské plody, banány / ovoce a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Japonsko 20,8%, USA 15,5%, Hongkong 11,7%, Čína 11%, Singapur 6,6%, Německo 4,1%. Nejdůležitější importní komodity jsou elektronické výrobky, minerální paliva, stroje a dopravní prostředky, železo a ocel, textilie, zrna, chemikálie, plasty a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 17,3%, Japonsko 11,1%, USA 8,4%, Thajsko 7,3%, Jižní Korea 6,1%, Singapur 6,1% % (2016). Jakým bohatstvím oplývá Filipíny a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $8,200 (2017 odhad). To je poměrně nízké číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 21.6% (2015 odhad).


Mapa FilipínyZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí