Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Filipíny

Atlas sveta: Filipíny. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Filipíny.

Domov - Ázia - Filipíny

Informácie - Filipíny

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Filipíny. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Filipíny. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Filipíny tu:

Filipíny - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Filipíny? Začnime týmto: Filipínske ostrovy sa stali španielskou kolóniou v priebehu 16. storočia. boli postúpené do USA v roku 1898 po španielsko-americkej vojne. V roku 1935 sa Filipíny stali samosprávnym spoločenstvom. Manuel Quezon bol zvolený za prezidenta a bol poverený prípravou krajiny na nezávislosť po 10-ročnom prechode. V roku 1942 ostrovy spadali pod japonskú okupáciu počas druhej svetovej vojny a americké armády a filipínčania bojovali spoločne v rokoch 1944-45, aby získali kontrolu. 4. júla 1946 dosiahla Filipínska republika svoju nezávislosť. 20-ročné vládnutie Ferdinanda Marcosa skončilo v roku 1986, keď hnutie "ľudovej moci" v Manile ("EDSA 1") ho donútilo do exilu a nainštaloval Corazona Aquina ako prezidenta. Jej predsedníctvo bolo brzdené niekoľkými pokusmi o prevrat, ktoré zabránili návratu k plnej politickej stabilite a hospodárskemu rozvoju. Fidel Ramos bol zvolený za prezidenta v roku 1992. Jeho administratíva bola poznačená vyššou stabilitou a pokrokom v oblasti hospodárskych reforiem. V roku 1992 USA uzavreli svoje posledné vojenské základne na ostrovoch. Joseph Estrada bol zvolený za prezidenta v roku 1998. V januári 2001 nasledoval jeho viceprezident Gloria Macapagal-arroyo po tom, ako sa Estrada obvinil z obvinenia z korupcie z obvinení z korupcie a ďalšie hnutie "ľudovej moci" (EDSA 2) rezignácia. Macapagal-arroyo bol zvolený na šesťročné obdobie ako prezident v máji 2004. Jej predsedníctvo bolo poznačené niekoľkými obvineniami z korupcie, ale filipínska ekonomika bola jedným z mála, aby sa vyhol kontrakte po globálnej finančnej kríze v roku 2008 a každý rok jej administratívu rozširuje. Benigno Aquino III bol zvolený na šesťročné obdobie ako prezident v máji 2010 a nasledoval Rodrigo Duterte v máji 2016. Filipínska vláda čelí hrozbám niekoľkých skupín, z ktorých niektoré sú na zozname Organizácie zahraničných teroristov americkej vlády. Manila vedie desaťročia trvajúci boj proti etnickým povstaniam Moro na južných Filipínach, čo viedlo k mierovej dohode s Morom národným oslobodzovacím frontom a prebiehajúcim mierovým rozhovormi s Moro Islamským oslobodzovacím frontom. Desaťročné povstalecké maoistické inšpirované povstalecké ľudové armády pôsobia aj vo veľkej časti krajiny.

Geografia - Filipíny

Kde na svete je Filipíny? Umiestnenie tejto krajiny je Juhovýchodná Ázia, súostrovie medzi Filipínskym morom a juhočínskym morom, východne od Vietnamu. Celková plocha krajiny Filipíny je 300,000 km2, z čoho 298,170 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou hory s úzkym rozsiahlych pobrežných nížin. Filipíny má najnižší bod Philippine mora 0 m, najvyšší bod hora Apo 2954. Podnebie je tropických morí; severovýchodný monzún (od novembra do apríla); juhozápadnej monzún (máj až október),.


Obyvatelia - Filipíny

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Filipíny. To číslo je: 104,256,076 (7/2017 odhad). Táto krajina patrí medzi najľudnatejšie na svete. Kto žije tu? Tagalog 28,1%, Cebuano 13,1%, Ilocano 9%, Bisaya / Binisaya 7,6%, Hiligaynon Ilonggo 7,5%, Bikol 6%, Waray 3,4%, Ostatné 25,3% (2000 sčítanie ľudu). Aké sú jazyky v krajine Filipíny? Filipínsky (oficiálny, založený na Tagalog) ); ôsmich hlavných dialektov - Tagalog, Cebuano, Ilocano, Hiligaynon alebo Ilonggo, Bicol, Waray, Pampango a Pangasinan. A náboženstvá: katolícky 82,9% (rímsky katolík 80,9%, Aglipayan 2%), Muslim 5%, Evangelical 2.8%, Iglesia ni Kristo 2.3% iné kresťanské 4,5%, iné 1,8%, nešpecifikované 0,6%, žiadne 0,1% (2000 sčítanie ľudu). Koľko rokov je ľudom v priemere? 23.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 69.4 rok. Kde ľudia žijú v krajine Filipíny? Tu: sústredená populácia, kde ležia dobré poľnohospodárske plochy; najvyššie koncentrácie sú severozápadné a južné centrálne Luzon, juhovýchodné rozšírenie Luzonu a ostrovy Visayanského mora, najmä Cebu a Negros; Manila je domovom jednej osminy celkovej národnej populácie. Hlavné mestské oblasti krajiny Filipíny sú: Manila (hlavného mesta) 12,946 milióna; Davao 1,63 milióna; Cebu City 951 000; Zamboanga 936 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Filipíny

Hlavné mesto krajiny Filipíny je Manila a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 80 provincií a 39 prenajatých miest. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Filipíny, dôležité priemyselné produkty sú polovodiče a elektronika, výroba potravín a nápojov, stavebníctvo, dodávka elektriny, plynu, vody zariadenia a prístroje, ropa a palivo, textil a odevy, nekovové nerasty, základné kovové priemyselné odvetvia, dopravné zariadenia. Dôležité poľnohospodárske produkty sú ryža, ryby, hospodárske zvieratá, hydina, banány, kokosové / kokosové, kukurica, cukrová trstina, mango, ananás, kasava. Najdôležitejšie vývozné komodity sú polovodiče a elektronické výrobky, stroje a dopravné zariadenia, drevo, chemikálie, spracované potraviny a nápoje, odevy, kokosový olej, medené koncentráty, morské plody, banány / ovocie a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Japonsko 20,8%, USA 15,5%, Hongkong 11,7%, Čína 11%, Singapur 6,6%, Nemecko 4,1%. Najdôležitejšie dovozné komodity sú elektronické výrobky, minerálne palivá, stroje a dopravné zariadenia, železo a oceľ, textilné tkaniny, zrná, chemikálie, plasty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 17,3%, Japonsko 11,1%, USA 8,4%, Thajsko 7,3%, Južná Kórea 6,1%, Singapur 6,1%. Ako bohatá je krajina Filipíny a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $8,200 (2017 odhad). Toto je pomerne nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 21.6% (2015 odhad).


Mapa - FilipínyE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia