Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Finsko

Atlas světa: Finsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Finsko.

Domů - Evropa - Finsko

Informace - Finsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Finsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Finsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Finsko:

Finsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Finsko? Začněme tímto: Finska byla provincie a pak velkolepé království ve Švédsku od 12. do 19. století a autonomní velkovévodství Ruska po roce 1809. Získalo úplnou nezávislost v roce 1917. Během druhé světové války Finska úspěšně obhájila svou nezávislost prostřednictvím spolupráce s Německem a odolal následným invazi Sovětským svazem - i když s nějakou ztrátou území. V příštím půlstoletí se Finsko změnilo z hospodářství lesního hospodářství na rozmanitou moderní průmyslovou ekonomiku; příjmy na jednoho obyvatele patří mezi nejvyšší v západní Evropě. Členem EU od roku 1995 byl Finsko jediným severským státem, který se stal členem jednotné měny eura při jeho zahájení v lednu 1999. Ve 21. století jsou klíčovým rysem moderního sociálního státu ve Finsku kvalitní vzdělávání, podpora rovnosti,

Geografie - Finsko

Kde je na světě Finsko? Umístění této země je Severní Evropa, hraničící s Baltským mořem, Botnickým zálivem a Finským zálivem mezi Švédskem a Ruskem. Finsko má celkovou plochu 338,145 km2, z čehož 303,815 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: většinou nízkých, rovinných až po rovinných plání roztroušených jezírkami a nízkými kopci. Nejnižší bod země Finsko je Baltského moře 0 m, nejvyšší bod Halti (Haltia, Haltitunturi, Haltiatunturi ) 1 328 m. A klima je za studena; potenciálně subarktické, ale poměrně mírné kvůli zmírňujícímu vlivu severoatlantického proudu, Baltského moře a více než 60 000 jezer.


Obyvatelé - Finsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Finsko. Počet obyvatel je: 5,518,371 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Finština 93,4%, Švédka 5,6%, Ruská 0,5%, Estonská 0,3%, Romani 0,1%, Sami 0,1% (2006). Jaké jsou tu požívané jazyky? Finsko hovoří jazyky Finština (oficiální) 88,3%, Švédština (oficiální) 5,3% .). A náboženství: Lutheran 72%, pravoslavní 1,1%, ostatní 1,6%, nespecifikováno 25,3% (2016 est.). Kolik let je tady lidem? 42.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 81 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Velká většina lidí se nachází na jihu; severní vnitrozemí zůstávají řídce vysídlené. Hlavní městské oblasti v zemi Finsko jsou: Helsinky (hlavní město) 1,18 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Finsko

Hlavní město země Finsko je Helsinki a typ vlády parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 19 oblastí (maakunnat, singular - maakunta (finština), landskapen, singulární - landskapet (švédština)); Aland (švédština), Ahvenanmaa (finština); Etela-Karjala (finská), Sodra Karelen (švédština) [Jižní Karélie]; Etela-Pohjanmaa (finská), Sodra Osterbotten (švédská) [Jižní Ostrobotní]; Etela-Savo (finská), Sodra Savolax (švédština) [Jižní Savo]; Kanta-Hame (finská), Egentliga Tavastland (švédština); Kainuu (finština), Kajanaland (švédština); Keski-Pohjanmaa (finská), Mellersta Osterbotten (švédština) [Central Ostrobothnia]; Keski-Suomi (finská), Mellersta Finsko (švédština) [Střední Finsko]; Kymenlaakso (finština), Kymmenedalen (švédština); Lappi (finština), Lappland (švédština); Paijat-Hame (finská), Paijanne-Tavastland (švédština); Pirkanmaa (finská), Birkaland (švédská) [Tampere]; Pohjanmaa (finská), Osterbotten (švédština) [Ostrobothnia]; Pohjois-Karjala (finská), Norra Karelenová (švédská) [Severní Karélie]; Pohjois-Pohjanmaa (finština), Norra Osterbotten (švédština) [severní Ostrobothnia]; Pohjois-Savo (finština), Norra Savolax (švédština) [North Savo]; Satakunta (finština a švédština); Uusimaa (finština), Nyland (švédština) [Newland]; Varsinais-Suomi (finská), Egentliga Finsko (Švédština) [Jihozápadní Finsko]. Pokud jde o ekonomiku, Finsko má tyto důležité průmyslové produkty: kovy a kovové výrobky, elektronika, stroje a vědecké přístroje, stavba lodí, celulózy a papíru, potraviny, chemikálie, textil, oděvy. Důležité zemědělské produkty jsou Ječmene, pšenice, cukrové řepy, brambor; mléčný skot; ryby. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou elektrických a optických přístrojů a zařízení, stroje, dopravní prostředky, papír a celulóza, chemikálie, základní kovy; timbe a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Německo 13,1%, Švédsko o 10,6%, v USA 7,6%, Nizozemsko 6,7%, Rusko 5,7%, Čína 5,2%, Velká Británie 4,8% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou potraviny, ropa a ropné produkty, chemikálie, dopravní prostředky, železo a ocel, stroje, počítače , výrobky z elektronického průmyslu, textilní příze a tkaniny, zrna a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 16,9%, Švédsko 16,1%, Rusko 11,1%, Nizozemsko 8,6% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Finsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $44,000 (2017 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: neznámo%.


Mapa FinskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet