Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Fínsko

Atlas sveta: Fínsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Fínsko.

Domov - Európa - Fínsko

Informácie - Fínsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Fínsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Fínsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Fínsko tu:

Fínsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Fínsko? Začnime týmto: Fínsko bolo provinciou a potom veľkonočným dedičstvom vo Švédsku od 12. do 19. storočia a samostatným veľkovojvodstvom Ruska po roku 1809. V roku 1917 získala úplnú nezávislosť. Počas druhej svetovej vojny Fínsko úspešne obhájilo svoju nezávislosť prostredníctvom spolupráce s Nemeckom a vzdoroval následným inváziám Sovietskeho zväzu - aj keď s určitou stratou územia. V nasledujúcom polstoročí sa Fínsko pretransformovalo z hospodárstva lesného hospodárstva / lesného hospodárstva na diverzifikované moderné priemyselné hospodárstvo; príjem na jedného obyvateľa patrí medzi najvyššie v západnej Európe. Členom EÚ od roku 1995 bol Fínsko jediným severským štátom, ktorý sa stal členom jednotnej meny eura pri jeho začatí v januári 1999. V 21. storočí sú kľúčovými črtami moderného sociálneho štátu v Fínsku vysoko kvalitné vzdelávanie, podpora rovnosti,

Geografia - Fínsko

Kde na svete je Fínsko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Európa, hraničiaca s Baltským morom, Botnickým zálivom a Fínskym zálivom medzi Švédskom a Ruskom. Celková plocha krajiny Fínsko je 338,145 km2, z čoho 303,815 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne nízkych, rovinných až po rovinných pláni rozptýlených jazerami a nízkymi kopcami. Fínsko má najnižší bod Baltské more 0 m, najvyšší bod Halti (Haltia, Haltitunturi, Haltiatunturi ) 1 328 m. Podnebie je za studena; potenciálne subartikálne, ale pomerne mierne kvôli zmierňujúcemu vplyvu severoatlantického prúdu, Baltského mora a viac ako 60 000 jazier.


Obyvatelia - Fínsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Fínsko. To číslo je: 5,518,371 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Finský 93,4%, Švédsky 5,6%, Ruský 0,5%, Estónsky 0,3%, Romani 0,1%, Sami 0,1% (2006). Aké sú jazyky v krajine Fínsko? Fínsky (oficiálny) 88,3%, Švédsky (oficiálny) 5,3% .). A náboženstvá: Lutheran 72%, ortodoxní 1,1%, ostatné 1,6%, nešpecifikované 25,3% (2016 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81 rok. Kde ľudia žijú v krajine Fínsko? Tu: Prevažná väčšina ľudí sa nachádza na juhu; severnej interiérové plochy zostávajú riedko poplulated. Hlavné mestské oblasti krajiny Fínsko sú: Helsinki (kapitál) 1180000 (2015),.

Vláda a hospodárstvo - Fínsko

Hlavné mesto krajiny Fínsko je Helsinki a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 19 regiónov (maakunnat, singular - maakunta (fínska), landskapen, singular - landskapet (švédčina)); Aland (Švédsky), Ahvenanmaa (fínsky); Etela-Karjala (fínska), Sodra Karelen (švédčina) [Južná Karelia]; Etela-Pohjanmaa (fínčina), Sodra Osterbotten (švédčina) [južná Ostrobotnia]; Etela-Savo (fínska), Sodra Savolax (švédčina) [južný Savo]; Kanta-Hame (fínska), Egentliga Tavastland (švédčina); Kainuu (fínčina), Kajanaland (švédčina); Keski-Pohjanmaa (fínčina), Mellersta Osterbotten (švédčina) [Central Ostrobothnia]; Keski-Suomi (Fínčina), Mellersta Fínsko (Švédsko) [Stredné Fínsko]; Kymenlaakso (fínčina), Kymmenedalen (švédčina); Lappi (fínčina), Lappland (švédčina); Paijat-Hame (fínčina), Paijanne-Tavastland (švédčina); Pirkanmaa (fínčina), Birkaland (švédčina) [Tampere]; Pohjanmaa (fínčina), Osterbotten (švédčina) [Ostrobotnia]; Pohjois-Karjala (fínčina), Norra Karelen (švédčina) [Severná Karelia]; Pohjois-Pohjanmaa (fínčina), Norra Osterbotten (švédčina) [Severná Ostrobotnia]; Pohjois-Savo (fínsky), Norra Savolax (Švédsky) [North Savo]; Satakunta (fínčina a švédčina); Uusimaa (fínčina), Nyland (švédčina) [Newland]; Varsinais-Suomi (Fínsky), Egentliga Fínsko (Švédsky) [Juhozápadné Fínsko]. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Fínsko, dôležité priemyselné produkty sú kovov a kovových výrobkov, elektroniky, strojov a vedeckých prístrojov, stavby lodí, buničiny a papiera, potravín, chemikálií, textilu, odevov. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Jačmeňa, pšenice, cukrovej repy, zemiakov; mliečny dobytok; rýb,. Najdôležitejšie vývozné komodity sú elektrických a optických zariadení, strojov, dopravných zariadení, papiera a buničiny, chemikálií; Timbe a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 13,1%, Švédsko 10,6%, USA 7,6%, Holandsko 6,7%, Rusko 5,7%, Čína 5,2%, Spojené kráľovstvo 4,8% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú potraviny, ropa a ropné produkty, chemikálie, dopravné zariadenia, železa a ocele, , výrobky elektronického priemyslu, textilné priadze a tkaniny, obilniny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 16,9%, Švédsko 16,1%, Rusko 11,1%, Holandsko 8,6% (2016). Ako bohatá je krajina Fínsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $44,000 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - FínskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet