Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Francie

Atlas světa: Francie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Francie.

Domů - Evropa - Francie

Informace - Francie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Francie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Francie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Francie:

Francie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Francie? Začněme tímto: Francie je dnes jednou z nejmodernějších zemí světa a je vůdcem mezi evropskými národy. Má vlivnou globální roli jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN, NATO, G-7, G-20, EU a dalších mnohostranných organizací. Francie se v roce 2009 vrátila k integrované vojenské velení NATO, která zrušila rozhodnutí DE Gaulle z roku 1966 o stažení francouzských sil z NATO. Od roku 1958 vybudovala hybridní prezidentsko-parlamentní řídící systém, který byl odolný vůči nestabilitě, která se projevila v dřívějších, čistě parlamentních správách. V posledních desetiletích se její sladění a spolupráce s Německem staly ústředním bodem hospodářské integrace Evropy, včetně zavedení společné měny, eura, v lednu 1999. Na počátku 21. století,

Geografie - Francie

Kde je na světě Francie? Umístění této země je Západní Evropa, která hraničí s Biskajským zálivem a Lamanšským průlivem, mezi Belgií a Španělskem, jihovýchodně od Velké Británie; poblíž Středozemního moře, mezi Itálií a Španělskem. Francie má celkovou plochu 643,801 km2; 551,500 km2 (metropolitan France), z čehož 640,427 km2; 549,970 km2 (metropolitan France) je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně rovinaté pláně nebo jemně kopcovité kopce na severu a západě; zbytek je hornatý, zejména Pyreneje na jihu, ve východních Alpách. Nejnižší bod země Francie je delta řeky Rhone -2 m, nejvyšší bod Mont Blanc 4 810 m. A klima je obecně chladné zimy a mírné léto, ale mírné zimy a horké léto podél Středozemního moře; občasný silný, chladný, suchý, severní až severozápadní vítr známý jako mistral.


Obyvatelé - Francie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Francie. Počet obyvatel je: 67,106,161. Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? keltská a latinská s německými, slovanskými, severoafrickými, indočínskými, baskickými minoritami. Jaké jsou tu požívané jazyky? Francie hovoří jazyky francouzskými (oficiálními) 100%, klesajícími regionálními dialekty a jazyky (provensálština, bretaňská, alsaská, korsičtina, katalánština, baskičtina, vlámština, okcitánská, picardská),. A náboženství: křesťanská (převážně římskokatolická) 63-66%, muslimská 7-9%, buddhistická 0.5-0.75%, židovská 0.5-0.75% ostatní 0.5-1.0%, žádné 23-28%. Kolik let je tady lidem? 41.4 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 81.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: velká část populace je soustředěna na severu a jihovýchodě; ačkoli existuje mnoho městských aglomerací po celé zemi, Paříž je zdaleka největším městem, přičemž Lyon se umístil na druhé vzdálené. Hlavní městské oblasti v zemi Francie jsou: Paříži (hlavní město) 10,843 milionu; Lyon 1,609 milionu; Marseille-Aix-en-Provence 1,605 milionu; Lille 1,027 milionu; Nice-Cannes 967 000; Toulouse 938,000 (2015).

Vláda a ekonomika - Francie

Hlavní město země Francie je Paříž a typ vlády republika. Podívejme se na administrativní členění - 18 regionů (regionů, singulárních regionů); Auvergne-Rhone-Alpes, Bourgogne-Franche-Comte, Bretagne, Centre-Val de Loire, Korzika, Grand Est, Guadeloupe, Guyane (Francouzská Guyana), Hauts-de-France (Horní Francie), Ile-de-France, Martinik, Mayotte, Normandie, Nouvelle-Aquitaine, Occitania, Pays de la Loire Loire), Provence-Alpes-Cote d'Azur, Reunion. Pokud jde o ekonomiku, Francie má tyto důležité průmyslové produkty: stroje, chemikálie, automobily, metalurgie, letadla, elektronika; textilie, zpracování potravin; turistika. Důležité zemědělské produkty jsou Pšenice, obiloviny, cukrová řepa, brambory, vinné hrozny; hovězí maso, mléčné výrobky; rybí. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou strojní a dopravní vybavení, letadla, plasty, chemikálie, farmaceutické výrobky, železa a oceli, nápoje a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Německo 16%, Španělsko 7,6%, USA 7,3%, Itálie 7,2%, Velká Británie 7%, Belgie 6.8% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, vozidla, ropa, letadla, plasty, chemikálie a nejdůležitější importní partneři jsou Německo 19,3%, Belgie 10,6%, Nizozemsko 7,9%, Itálie 7,8%, Španělsko 7%, USA 5,8%, Čína 5,1% ).. Jakým bohatstvím oplývá Francie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $43,600 (2017 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 14% (2013 odhad).


Mapa FrancieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet