Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Francúzsko

Atlas sveta: Francúzsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Francúzsko.

Domov - Európa - Francúzsko

Informácie - Francúzsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Francúzsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Francúzsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Francúzsko tu:

Francúzsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Francúzsko? Začnime týmto: Francúzsko je dnes jednou z najmodernejších krajín sveta a je lídrom medzi európskymi národmi. Zohráva dôležitú globálnu úlohu ako stály člen Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, NATO, G-7, G-20, EÚ a ďalších multilaterálnych organizácií. Francúzsko sa vrátilo k integrovanej vojenskej veliteľskej štruktúre NATO v roku 2009 a zrušilo rozhodnutie pána DE Gaulla z roku 1966 stiahnuť francúzske ozbrojené sily z NATO. Od roku 1958 vybudovala hybridný prezidentsko-parlamentný riadiaci systém odolný voči nestabilite, ktorá sa prejavuje v skorších, čisto parlamentných správach. V posledných desaťročiach sa jej zmierenie a spolupráca s Nemeckom ukázali ako kľúčové pre hospodársku integráciu Európy vrátane zavedenia spoločnej meny, euro, v januári 1999. Na začiatku 21. storočia,

Geografia - Francúzsko

Kde na svete je Francúzsko? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Európa, ležiaca na pobreží Biskajského zálivu a Lamanšského prielivu, medzi Belgickom a Španielskom, juhovýchodne od Veľkej Británie; pri pobreží Stredozemného mora, medzi Talianskom a Španielskom. Celková plocha krajiny Francúzsko je 643,801 km2; 551,500 km2 (metropolitan France), z čoho 640,427 km2; 549,970 km2 (metropolitan France) je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou rovinaté pláne alebo mierne valcované kopce na severe a západe; zvyšok je hornatý, najmä Pyreneje na juhu, Alpy na východe. Francúzsko má najnižší bod delta rieky Rhône -2 m, najvyšší bod Mont Blanc 4 810 m. Podnebie je všeobecne chladné zimy a mierne leto, ale mierne zimy a horúce leto pozdĺž Stredozemného mora; príležitostný silný, studený, suchý severo-severozápadný vietor známy ako mistral.


Obyvatelia - Francúzsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Francúzsko. To číslo je: 67,106,161. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? keltský a latinský s nemeckými, slovanskými, severoafrickými, indochézskymi, baskickými menšinami. Aké sú jazyky v krajine Francúzsko? francúzskymi (oficiálnymi) 100%, klesajúcimi regionálnymi dialektmi a jazyky (Provençal, Breton, Alsaský, Korziánsky, Katalánsky, Baskický, Flámsky, Okcitánsky, Picardský). A náboženstvá: kresťanský (ohromne rímsky katolík) 63-66%, moslimský 7-9%, budhistický 0.5-0.75% iné 0,5-1,0%, žiadne 23-28%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 41.4 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Francúzsko? Tu: väčšina obyvateľstva je sústredená na severe a juhovýchode; hoci v celej krajine existuje mnoho mestských aglomerácií, Paríž je zďaleka najväčším mestom, pričom Lyon sa umiestnil na druhom mieste v. Hlavné mestské oblasti krajiny Francúzsko sú: Paríži (10,843 milióna); Lyon 1,609 miliónov; Marseille-Aix-en-Provence 1,605 milióna; Lille 1,027 milióna; Nice-Cannes 967 000; Toulouse 938 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Francúzsko

Hlavné mesto krajiny Francúzsko je Paríž a typ vlády Poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 18 regiónov (regióny, singulárny región); Auvergne-Rhone-Alpes, Bourgogne-Franche-Comte, Bretagne, Centre-Val de Loire, Corse, Grand Est, Guadeloupe, Guyane (Francúzska Guyana), Hauts-de-France (Horné Francúzsko), Ile-de-France, Martinique, Mayotte, Normandie, Nouvelle-Aquitaine, Occitania, Pays de la Loire Loire), Provence-Alpes-Côte d'Azur, Réunion. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Francúzsko, dôležité priemyselné produkty sú stroje, chemikálie, automobily, metalurgia, lietadlá, elektronika; textil, spracovanie potravín; cestovný ruch. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Pšenica, obilniny, cukrová repa, zemiaky, hrozno; hovädzie mäso, mliečne výrobky; rybárske. Najdôležitejšie vývozné komodity sú strojárske a dopravné zariadenia, lietadlá, plasty, chemikálie, farmaceutické výrobky, železa a ocele, nápoje a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 16%, Španielsko 7.6%, USA 7.3%, Taliansko 7.2%, Veľká Británia 7% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, vozidlá, ropa, lietadlá, plasty, chemikálie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 19,3%, Belgicko 10,6%, Holandsko 7,9%, Taliansko 7,8%, Španielsko 7%, USA 5,8%, Čína 5,1% ). Ako bohatá je krajina Francúzsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $43,600 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 14% (2013 odhad).


Mapa - FrancúzskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet