Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika

Atlas sveta: Grécko

Atlas sveta: Grécko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Grécko.

Domov - Európa - Grécko

Informácie - Grécko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Grécko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Grécko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Grécko tu:

Grécko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Grécko? Začnime týmto: Grécko dosiahlo nezávislosť od Osmanskej ríše v roku 1830. Počas druhej polovice 19. storočia a prvej polovice 20. storočia postupne pridávalo susedné ostrovy a územia, väčšinou s grécky hovoriacim obyvateľstvom. V druhej svetovej vojne prvýkrát napadlo Grécko Taliansko (1940) a následne Nemecko obsadilo (1941-44); boje vydržali v pretrvávajúcej občianskej vojne medzi podporovateľmi kráľa a ostatnými protikomunistickými a komunistickými povstalcami. Po porážke v roku 1949 sa Grécko pripojilo k NATO v roku 1952. V roku 1967 sa skupina vojenských dôstojníkov uchytila ​​do moci a vytvorila vojenskú diktatúru, ktorá pozastavila mnohé politické slobody a donútila kráľa opustiť krajinu. V roku 1974, po páde diktatúry, demokratické voľby a referendum vytvorili parlamentnú republiku a zrušili monarchiu. V roku 1981 vstúpilo Grécko do ES (teraz EÚ); stala sa 12. členom Európskej hospodárskej a menovej únie (HMÚ) v roku 2001. Grécko už od konca roka 2009 trpelo vážnou hospodárskou krízou, kvôli takmer desaťročnému chronickému prekročeniu a štrukturálnej rigidnosti. Od roku 2010 Grécko vstúpilo do troch záchranných dohôd s Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou (ECB), MMF a tretím Európskym mechanizmom pre stabilitu (ESM). Grécka vláda súhlasila s jej súčasnou záchranou vo výške 96 miliárd dolárov v auguste 2015, ktorá sa uzavrie v auguste 2018. Grécko vstúpilo do troch záchranných dohôd s Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou (ECB), MMF a tretím Európskym mechanizmom pre stabilitu (ESM). Grécka vláda súhlasila s jej súčasnou záchranou vo výške 96 miliárd dolárov v auguste 2015, ktorá sa uzavrie v auguste 2018. Grécko vstúpilo do troch záchranných dohôd s Európskou komisiou, Európskou centrálnou bankou (ECB), MMF a tretím Európskym mechanizmom pre stabilitu (ESM). Grécka vláda súhlasila s jej súčasnou záchranou vo výške 96 miliárd dolárov v auguste 2015, ktorá sa uzavrie v auguste 2018.

Geografia - Grécko

Kde na svete je Grécko? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Európa, hraničiaca s Egejským morom, Jónským morom a Stredozemným morom, medzi Albánskom a Tureckom. Celková plocha krajiny Grécko je 131,957 km2, z čoho 130,647 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: horské s rozsahmi prechádzajúcimi do mora ako polostrovy alebo reťazce ostrovov. Grécko má najnižší bod Stredozemné more 0 m, najvyšší bod Mount Olympus 2 917 m. Podnebie je ; mierne, mokré zimy; horúce a suché leto.


Obyvatelia - Grécko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Grécko. To číslo je: 10,768,477 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? populácia: gréčtina 93%, ostatní (cudzinci) 7% (sčítanie ľudu 2001). Aké sú jazyky v krajine Grécko? Grécky (oficiálne) 99%, ostatné (vrátane anglicky a francúzsky) 1%. A náboženstvá: gréckokatolícky (oficiálne) 98%, Moslim 1,3%, ostatní 0,7%. Koľko rokov je ľudom v priemere? 44.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 80.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Grécko? Tu: Jedna tretina populácie žije v a okolo metropolitného Atén; zvyšok krajiny má miernu hustotu obyvateľstva zmiešanú so značnými mestskými klastrami. Hlavné mestské oblasti krajiny Grécko sú: Atény (hlavné mesto) 3,052 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Grécko

Hlavné mesto krajiny Grécko je Atény a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 13 regiónov (periférie, singular - perifereia) a 1 autonómny kláštorný štát (aftonomi monastiki politeia); Agion Oros, Anatolíka Makedónia a Thraki, Attiki (Attiki), Dytiki Ellada (Západné Grécko), Dytiki Makedónia (Západná Macedónia), Iónske ostrovy, Ipeiros, Kentriki Makedónia (stredné Macedónsko), Kriti (Kréta), Notio Aigaio (južné Egejské more), Peloponéz (Peloponéz), Sterea Ellada (stredné Grécko), Thessalia, Voreio Aigaio. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Grécko, dôležité priemyselné produkty sú cestovný ruch, spracovanie potravín a tabaku, textil, chemikálie, kovové výrobky; ťažba nerastných surovín, ropa. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Pšenica, kukurica, jačmeň, cukrová repa, olivy, rajčiny, víno, tabak, zemiaky; hovädzie mäso, mliečne výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú potraviny a nápoje, priemyselné tovary, ropné produkty, chemikálie, textílie a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Taliansko 11,2%, Nemecko 7,7%, Cyprus 6,4%, Turecko 5,3%, Bulharsko 5,2%, USA 4,3% , Libanon 4,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje, dopravné zariadenia, palivá, chemikálie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 11,1%, Taliansko 8,8%, Čína 6,6%, Rusko 6,4%, Holandsko 5,5%, Irak 5,4%, Francúzsko 4,4%. Ako bohatá je krajina Grécko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $27,800 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 36% (2014 odhad).


Mapa - GréckoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2019 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet