Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Grenlandia

Atlas of World: Grenlandia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Grenlandia.


Informacje o Grenlandia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Grenlandia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Grenlandia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Grenlandia tutaj:

Grenlandia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Grenlandia? Zacznijmy od tego: Grenlandia, największa na świecie wyspa, ma około 81% pokrywy lodowej. Wikingowie dotarli na wyspę w X wieku z Islandii; Duńska kolonizacja rozpoczęła się w XVIII wieku, a Grenlandia stała się integralną częścią Królestwa Duńskiego w 1953 roku. Dołączyła do Wspólnoty Europejskiej (obecnie UE) z Danią w 1973 roku, ale wycofała się w 1985 roku w wyniku sporu dotyczącego rygorystycznych kwot połowowych. Grenlandia pozostaje członkiem Stowarzyszenia Krajów i Terytoriów Zamorskich UE. Grenlandia uzyskała samorząd w 1979 r. Od duńskiego parlamentu; ustawa weszła w życie w następnym roku. Grenlandia głosowała za zwiększeniem samorządności w listopadzie 2008 r. I przejęła większą odpowiedzialność za sprawy wewnętrzne, gdy ustawa o samorządzie Grenlandii została podpisana w czerwcu 2009 r. Dania jednak

Geografia - Grenlandia

Gdzie na świecie jest Grenlandia? Lokalizacja tego kraju to Północna Ameryka Północna, wyspa pomiędzy Oceanem Arktycznym a Oceanem Atlantyckim, na północny wschód od Kanady. Całkowita powierzchnia kraju Grenlandia wynosi 2,166,086 km2, z czego 2,166,086 km2 (410,449 km2 ice-free, 1,755,637 km2 ice-covered) to ziemia. To bardzo duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: płaskie, stopniowo nachylone pokrywy lodowe, wszystkie poza wąskim, górzystym, jałowym, skalistym wybrzeżem. Najniższym punktem kraju Grenlandia jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Gunnbjorn Fjeld 3694 m. Klimat jest arktycznych do subarktycznych; chłodne lato, mroźne zimy.


Mieszkańcy - Grenlandia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Grenlandia. Liczba to: 57,713 (7/2017 oszacowanie). Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? Inuit 88%, duński i inne 12% (2010 est.). Jakie są języki w kraju Grenlandia? Grenlandzki (East Inuit) (oficjalny), duński (oficjalny), angielski. A religie: ewangelicki luteranin, tradycyjne duchowe przekonania Eskimosów. Ile lat mają przeciętni ludzie? 33.9 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 72.6 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Grenlandia? Tutaj: Rozliczenie skoncentrowane na południowo-zachodnia linia brzegowa, z ograniczonymi osadami rozrzuconymi wzdłuż pozostałego wybrzeża; wnętrze jest niezamieszkane. Główne obszary miejskie kraju Grenlandia to: NUUK (kapitał) 17 000 (2014).

Rząd i gospodarka - Grenlandia

Stolica kraju Grenlandia to Nuuk (Godthaab) i rządowy typ demokracja parlamentarna (Parlament Grenlandii lub Inatsisartut); część Królestwa Danii. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 4 gminy (kommuner, singular kommune); Kujalleq, Qaasuitsup, Qeqqata, Sermersooq. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Grenlandia, ważnymi produktami przemysłowymi są przetwórstwo ryb (głównie krewetki i halibut grenlandzki); wydobycie złota, cynku, anortozytów i rubinów; rękodzieła, skóry i skórki, małe stocznie. Ważne produkty rolne to owce, krowy, renifery,. Najważniejsze towary eksportowe to ryby i produkty rybne 91% (2015 r.), a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Dania 81,2%, Portugalia 8,3% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt transportowy, wyroby przemysłowe, żywność, produkty naftowe, a najważniejsi partnerzy importowi to Dania 72.2 %, Szwecja 9,8% (2016). Jak bogaty jest Grenlandia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $37,600 (2015 oszacowanie). Oznacza to, że standardy życia są tutaj dobre. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: 16.2% (2015 oszacowanie).


Mapa - GrenlandiaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności