Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Grónsko

Atlas světa: Grónsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Grónsko.

Domů - Severní Amerika - Grónsko

Informace - Grónsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Grónsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Grónsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Grónsko:

Grónsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Grónsko? Začněme tímto: Grónsko, největší ostrov na světě, je asi 81% kryté ledem. Vikingové se dostali na ostrov z 10. století z Islandu; Dánská kolonizace začala v 18. století a Grónsko se stalo nedílnou součástí dánské říše v roce 1953. V roce 1973 se připojilo k Evropskému společenství (nyní EU) s Dánskem, avšak v roce 1985 se vzdalo sporů zaměřených na přísné rybolovné kvóty. Grónsko zůstává členem Asociace přidružených zemí a území v zemích EU. Grónsku byla udělena samospráva v roce 1979 dánským parlamentem; zákon vstoupil v platnost v následujícím roce. Grónsko hlasovalo ve prospěch zvýšené samosprávy v listopadu 2008 a získalo větší odpovědnost za vnitřní záležitosti, když byl zákon o grónské samosprávě v červnu 2009 podepsán zákonem.

Geografie - Grónsko

Kde je na světě Grónsko? Umístění této země je Severní severní Amerika, ostrov mezi Arktickým oceánem a severním Atlantickým oceánem, severovýchod Kanady. Grónsko má celkovou plochu 2,166,086 km2, z čehož 2,166,086 km2 (410,449 km2 ice-free, 1,755,637 km2 ice-covered) je země. Takže to je velmi velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: ploché až postupně svažující se ledová střecha pokrývají všechny kromě úzkého, hornatého, neplodného, ​​skalnatého pobřeží. Nejnižší bod země Grónsko je Atlantický oceán 0 m, nejvyšší bod Gunnbjorn Fjeld 3,694 m. A klima je arktický k subarktickému; chladné léto, studené zimy.


Obyvatelé - Grónsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Grónsko. Počet obyvatel je: 57,713 (7/2017 odhad). Takže zde nežije příliš lidí. Kdo tady žije? Inuit 88%, dánské a zbylých 12% (2010 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Grónsko hovoří jazyky Grónský (východní Inuit) (oficiální), dánský (oficiální), angličtina. A náboženství: Evangelical Lutheran, tradiční Inuit duchovní přesvědčení. Kolik let je tady lidem? 33.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 72.6 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Vypořádání se soustředil na jihozápadní pobřeží, s omezeným osídlením rozptýlených podél zbývajícího pobřeží; interiér je neobývaný. Hlavní městské oblasti v zemi Grónsko jsou: NUUK (hlavní město) 17 000 (2014).

Vláda a ekonomika - Grónsko

Hlavní město země Grónsko je Nuuk (Godthaab) a typ vlády parlamentní demokracie (parlament Grónska nebo Inatsisartut); část Dánského království. Podívejme se na administrativní členění - 4 obce (kommuner, singulární komunu); Kujalleq, Qaasuitsup, Qeqqata, Sermersooq. Pokud jde o ekonomiku, Grónsko má tyto důležité průmyslové produkty: ryby (zejména krevety a halibut grónský); zlata, zinku, anorthositu a ruby; řemesla, kůže, malé loděnice. Důležité zemědělské produkty jsou ovce, krávy, soby, rybí. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou ryby a rybí produkty 91% (2015 est.), a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Dánsko 81,2%, v Portugalsku o 8,3% (2016),. Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a dopravní prostředky, průmyslové výrobky, potraviny, ropné produkty a nejdůležitější importní partneři jsou Dánsko 72,2 %, Švédsko 9,8% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Grónsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $37,600 (2015 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 16.2% (2015 odhad).


Mapa GrónskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí