Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Grónsko

Atlas sveta: Grónsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Grónsko.

Domov - Severná Amerika - Grónsko

Informácie - Grónsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Grónsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Grónsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Grónsko tu:

Grónsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Grónsko? Začnime týmto: Grónsko, najväčší ostrov na svete, má približne 81% ľadu. Vikingovia sa dostali z ostrova v 10. storočí z Islandu; Dánska kolonizácia sa začala v 18. storočí a Grónsko sa stalo neoddeliteľnou súčasťou dánskej ríše v roku 1953. Do Európskeho spoločenstva (teraz EÚ) vstúpilo s Dánskom v roku 1973, ale v roku 1985 sa stiahlo v spore zameranom na prísne rybolovné kvóty. Grónsko je naďalej členom Združenia zámorských krajín a území EÚ. Grónsku bola udelená samospráva v roku 1979 dánskym parlamentom; zákon nadobudol účinnosť nasledujúci rok. Grónsko hlasovalo za zvýšenie sebestačnosti v novembri 2008 a získalo väčšiu zodpovednosť za vnútorné záležitosti, keď bol zákon o grónskej samospráve v júni 2009 podpísaný.

Geografia - Grónsko

Kde na svete je Grónsko? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Severná Amerika, ostrov medzi Severným Atlantickým oceánom a severným Atlantickým oceánom, severovýchod Kanady. Celková plocha krajiny Grónsko je 2,166,086 km2, z čoho 2,166,086 km2 (410,449 km2 ice-free, 1,755,637 km2 ice-covered) je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: ploché až postupne svahovité ľadovce pokrývajú všetky okrem úzkej, hornaté, neplodné, skalnaté pobrežie. Grónsko má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Gunnbjorn Fjeld 3,694 m. Podnebie je arktický k subarktickému; chladné leto, studené zimy.


Obyvatelia - Grónsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Grónsko. To číslo je: 57,713 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Inuit 88%, dánske a zvyšných 12% (2010 est.). Aké sú jazyky v krajine Grónsko? Grónsky (východná Inuit) (oficiálne), dánsky (oficiálne), angličtina. A náboženstvá: Evangelical Lutheran, tradičné Inuit duchovné presvedčenie. Koľko rokov je ľudom v priemere? 33.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 72.6 rok. Kde ľudia žijú v krajine Grónsko? Tu: Vysporiadanie sa sústredil na juhozápadnej pobrežia, s obmedzenými osadami roztrúsenými pozdĺž zostávajúceho pobrežia; interiér je neobývaný. Hlavné mestské oblasti krajiny Grónsko sú: NUUK (hlavné mesto) 17 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Grónsko

Hlavné mesto krajiny Grónsko je Nuuk (Godthaab) a typ vlády parlamentná demokracia (parlament Grónska alebo Inatsisartut); časť Dánskeho kráľovstva. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 4 obce (kommuner, singulárna komuna); Kujalleq, Qaasuitsup, Qeqqata, Sermersooq. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Grónsko, dôležité priemyselné produkty sú spracovanie rýb (najmä krevety a halibut grónsky); zlata, zinku, anorthositu a rubínového dobývania; remeslá, koža, malé lodenice. Dôležité poľnohospodárske produkty sú ovce, kravy, soby,. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ryby a rybie produkty 91% (2015 est.), a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Dánsko 81,2%, v Portugalsku o 8,3% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné prostriedky, priemyselné výrobky, potraviny, ropné produkty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Dánsko 72,2 %, Švédsko 9,8% (2016). Ako bohatá je krajina Grónsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $37,600 (2015 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 16.2% (2015 odhad).


Mapa - GrónskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet