Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Guam

Atlas sveta: Guam. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Guam.


Informácie - Guam

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Guam. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Guam. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Guam tu:

Guam - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Guam? Začnime týmto: Španielsko postúpilo Guam do USA v roku 1898. Zachytené Japoncom v roku 1941, to bolo opätovne prijaté USA o tri roky neskôr. Vojenské inštalácie na ostrove sú niektoré z strategicky najdôležitejších amerických základní v Tichomorí.

Geografia - Guam

Kde na svete je Guam? Umiestnenie tejto krajiny je Oceánia, ostrov v severnom Tichom oceáne, asi tri štvrtiny cesty z Havaja na Filipíny. Celková plocha krajiny Guam je 544 km2, z čoho 544 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: vulkanický pôvod, obklopený koralovými útesmi; relatívne plochá korálovitá vápencová plošina (zdroj najviac sladkej vody), s strmými pobrežnými útesmi a úzkymi pobrežnými rovinami na severe, nízkými kopcami v strede, horami v južnom. Guam má najnižší bod Tichom oceáne 0 m, najvyšší bod Mount Lamlam 406 m. Podnebie je morských morí; všeobecne teplé a vlhké, moderované severovýchodným obchodným vetrom; suchá sezóna (január až jún), obdobie dažďov (júl až december); malé sezónne zmeny teploty.


Obyvatelia - Guam

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Guam. To číslo je: 167,358 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Chamorro 37,3%, Filipínsky 26,3%, biely 7,1%, Chuukese 7%, kórejský 2,2%, iný Pacific Islander 2%, ostatné Ázijské 2%, čínske 1.6%, Palauan 1.6 %, Japonský 1,5%, pohlavský 1,4%, zmiešaný 9,4%, ostatný 0,6% (v roku 2010). Aké sú jazyky v krajine Guam? Angličtina 43,6%, Filipínsky 21,2%, Chamorro 17,8%, ostatné tichomorské ostrovné jazyky 10%, ázijské jazyky 6,3%, ostatné 1,1% (rok 2010). A náboženstvá: Rímskokatolícky 85%, ostatné 15% (rok 1999). Koľko rokov je ľudom v priemere? 29 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 76 rok. Kde ľudia žijú v krajine Guam? Tu: Na ostrove neexistujú žiadne veľké mestá, hoci veľké dediny (obce) priťahujú veľkú časť obyvateľstva; najväčší z nich je Dededo. Hlavné mestské oblasti krajiny Guam sú: Hagatna (hlavné mesto) 143 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Guam

Hlavné mesto krajiny Guam je Hagåtña (Agana) a typ vlády prezidentská demokracia; samosprávnym unincorporated územie Spojených štátov. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - žiadny (územie USA). Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Guam, dôležité priemyselné produkty sú národná obrana, cestovný ruch, stavebníctvo, prekládka, betónové výrobky, tlač a vydavateľstvo, spracovanie potravín, textil. Dôležité poľnohospodárske produkty sú ovocie, kopra, zelenina; vajcia, bravčové mäso, hydina, hovädzie mäso. Najdôležitejšie vývozné komodity sú prekládky rafinovaných ropných produktov, stavebných materiálov, rýb, potravín a nápojov a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Palau 20,3%, Japonsko 5,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa a ropné produkty, potraviny, priemyselný tovar a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Singapur 32,1%, Japonsko 30,6%, Južná Kórea 8,4%, Hongkong 8,1%. Ako bohatá je krajina Guam a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $30,500 (2013 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 23% (2001 odhad).


Mapa - GuamE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet