Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Holandsko

Atlas sveta: Holandsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Holandsko.

Domov - Európa - Holandsko

Informácie - Holandsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Holandsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Holandsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Holandsko tu:

Holandsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Holandsko? Začnime týmto: Holandské zjednotené provincie vyhlásili svoju nezávislosť od Španielska v roku 1579; počas 17. storočia sa stali vedúcou námornou a obchodnou mocou, so sídlami a kolóniami po celom svete. Po 20-ročnej francúzskej okupácii vzniklo v roku 1815 Holandské kráľovstvo. V roku 1830 sa Belgicko oddelilo a vytvorilo samostatné kráľovstvo. Holandsko zostalo v prvej svetovej vojne neutrálne, ale počas druhej svetovej vojny utrpelo nemecké invázie a okupácie. Moderný industrializovaný štát je Holandsko veľkým vývozcom poľnohospodárskych výrobkov. Táto krajina bola zakladajúcim členom NATO a EHS (teraz EÚ) a podieľala sa na zavedení eura v roku 1999. V októbri 2010 boli zrušené bývalé holandské Antily a tri najmenšie ostrovy - Bonaire, Sint Eustatius, a Saba - sa stali osobitnými obcami v holandskej administratívnej štruktúre. Väčšie ostrovy Sint Maarten a Curacao sa pripojili k Holandsku a Arube ako k ústredným krajinám tvoriacim Holandské kráľovstvo.

Geografia - Holandsko

Kde na svete je Holandsko? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Európa, hraničiaca s Severným morom, medzi Belgickom a Nemeckom. Celková plocha krajiny Holandsko je 41,543 km2, z čoho 33,893 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: prevažne pobrežné nížiny a rekultivované pôdy (poldre); niektoré kopce juhovýchodne. Holandsko má najnižší bod Zuidplaspolder -7 m, najvyšší bod Mount Scenery 862 m (na ostrove Saba v Karibiku, teraz považovaný za neoddeliteľnú súčasť Holandska po rozpustení Holandských Antíl). Podnebie je mierne; morské; chladné leta a mierne zimy.


Obyvatelia - Holandsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Holandsko. To číslo je: 17,084,719 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? holandský 77,4%, EÚ 6,2%, turecký 2,3%, marocký 2,3%, indonézsky 2,1%, surinamský 2% 7,7% (2017 est.). Aké sú jazyky v krajine Holandsko? Holandský (oficiálny). A náboženstvá: rímskokatolícky 23,7%, protestantský 15,5% (zahŕňa holandský reformovaný 6,5%, protestantský kostol v Holandsku 5,7%, kalvínsky 3,3%), islam 4,9% Budhistický, židovský), žiadny 50,1% (2015 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 42.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81.4 rok. Kde ľudia žijú v krajine Holandsko? Tu: oblasť známa ako Randstad, zakotvená mestami Amsterdam, Rotterdam, Haag a Utrecht, je najhustejšie obývaným regiónom; sever je tendencia byť menej hustá, aj keď veľké komunity možno nájsť po celej krajine. Hlavné mestské oblasti krajiny Holandsko sú: Amsterdam (kapitál) 1,091 miliónov; Rotterdam 993 000; Haag (sídlo vlády) 650 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Holandsko

Hlavné mesto krajiny Holandsko je Amsterdam; poznámka - Haag je sídlo vlády a typ vlády Parlamentnej ústavnej monarchie; časť Holandského kráľovstva. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 12 provincií (provincií, singulárnych provincií); Drenthe, Flevoland, Fryland (Friesland), Gelderland, Groningen, Limbursko, Severné Brabantsko, Severné Holandsko, Overijssel, Utrecht, Zéland, Južné Holandsko. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Holandsko, dôležité priemyselné produkty sú agroindustriály, kovové a strojárske výrobky, elektrické stroje a zariadenia, chemikálie, ropa, stavebníctvo, mikroelektronika, rybolov. Dôležité poľnohospodárske produkty sú zeleniny, okrasných rastlín, mlieka, hydiny a živočíšnych produktov; propagačné materiály. Najdôležitejšie vývozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, chemikálie, minerálne palivá; potraviny a dobytok, priemyselné tovary a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 24,1%, Belgicko 10,7%, Spojené kráľovstvo 9,4%, Francúzsko 8,8%, Taliansko 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, chemikálie, palivá, potraviny, oblečenie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 15,3%, Čína 14,1% %, USA 7,9%, Spojené kráľovstvo 5,3%, Rusko 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Holandsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $53,600 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 8.8% (2015 odhad).


Mapa - HolandskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia