Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Irsko

Atlas světa: Irsko. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Irsko.

Domů - Evropa - Irsko

Informace - Irsko

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Irsko. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Irsko. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Irsko:

Irsko - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Irsko? Začněme tímto: Keltské kmeny dorazily na ostrov mezi lety 600 a 150 př. Nl Invaze Norsemen, které začaly koncem 8. století, byly nakonec ukončeny, když král Brian BORU porazil Dány v roce 1014. Normanské vpády začaly v 12. století a vyrazily více než sedm století Anglo -Irský boj vyznačující se vzpurnými povstáním a tvrdými represemi. Irský hladomor v polovině 19. století zaznamenal pokles populace ostrova o třetinu díky hladovění a emigraci. Po více než sto let poté populace ostrova pokračovala až k poklesu, až začala znovu růst v 60. letech. Během posledních 50 let se v Irsku zvýšila její produkce z demografického hlediska jednou z nejmladších populací v EU. Moderní irský stát vyvrcholí jeho původem k neúspěšnému Velikonočnímu pondělnímu povstání z roku 1916, které se dotýkalo několika let partyzánského válčení, které vedlo k nezávislosti na Velké Británii v roce 1921 pro 26 jižních okresů; šest severních (Ulster) okresů zůstalo součástí Velké Británie. Hluboké sektářské rozdělení mezi katolickou a protestantskou populací a systémová diskriminace v Severním Irsku vybuchlo na roky násilí známého jako "potíže", které začaly v 60. letech. Vláda Irska byla součástí procesu spolu s vládami Spojeného království a Spojených států, které pomohly v roce 1998 zprostředkovat dohodu o Velkém pátku v Severním Irsku. Tím vznikla nová fáze spolupráce mezi irskou a britskou vládou. Irsko bylo ve druhé světové válce neutrální a pokračuje ve své politice vojenské neutrality. Irsko se připojilo k Evropskému společenství v roce 1973 a měnové unii eurozóny v roce 1999. Roky hospodářského boomu keltského tygra (1995-2007) zaznamenaly rychlý hospodářský růst, který v roce 2008 prudce skončil s rozpadem irského bankovnictví Systém. Dnes se ekonomika zotavuje, poháněná velkými a rostoucími přímými zahraničními investicemi, zejména z amerických nadnárodních.

Geografie - Irsko

Kde je na světě Irsko? Umístění této země je Západní Evropa, která zabírá pět šestin ostrova Irska v severním Atlantském oceánu západně od Velké Británie. Irsko má celkovou plochu 70,273 km2, z čehož 68,883 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: převážně rovinatý až po válcovaný vnitřní pláně obklopený drsnými kopci a nízkými horami; mořské útesy na západním pobřeží. Nejnižší bod země Irsko je Atlantický oceán 0 m, nejvyšší bod Carrauntoohil 1 041 m. A klima je mírné námořní; modifikovaný Severoatlantickým proudem; mírné zimy, chladná léta; důsledně vlhké; zataženo asi polovinu času.


Obyvatelé - Irsko

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Irsko. Počet obyvatel je: 5,011,102 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Irský 82,2%, irští cestující 0,7%, jiní bílí 9,5%, Asie 2,1%, černí 1.4%, ostatní 1.5%, nespecifikováno 2.6% (2016 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Irsko hovoří jazyky Angličtina (oficiální, obecně používaný jazyk), irština (Gaelic nebo Gaeilge) (oficiální, vyjádřeno přibližně 39.8% populace od roku 2016; podél západního pobřeží Irska známé jako gaeltachtai, které jsou oficiálně uznávanými regiony, kde je převládajícím jazykem irština). A náboženství: Římskokatolická 78,3%, církev Irska 2,7%, ostatní křesťané 1,6%, ortodoxní 1,3%, Muslim 1,3%, ostatní 2,4%, nikdo 9,8%, NS 2,6% (2016 est.). Kolik let je tady lidem? 36.8 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 80.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Populace distribuce je vážena na východní stranu ostrova, přičemž největší koncentrace je v Dublinu a kolem něj; populace na západě jsou malé kvůli horské půdě, chudší půdě, nedostatek dobrých dopravních cest a méně pracovních příležitostí. Hlavní městské oblasti v zemi Irsko jsou: Dublin (hlavní město) 1,169 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Irsko

Hlavní město země Irsko je Dublin a typ vlády parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 28 krajů a 3 měst; Carlow, Cavan, Clare, Cork, Cork, Donegal, Dublin, Dun Laoghaire-Rathdown, Fingal, Galway, Galway, Kerry, Kildare, Kilkenny, Laois, Leitrim, Limerick, Longford, Louth, Mayo, Meath, Monaghan, Offaly, Roscommon , Sligo, South Dublin, Tipperary, Waterford, Westmeath, Wexford, Wicklow. Pokud jde o ekonomiku, Irsko má tyto důležité průmyslové produkty: léčiva, chemikálie, počítačový hardware a software, potravinářské výrobky, nápoje a pivovarnictví; zdravotnické prostředky. Důležité zemědělské produkty jsou ječmen, brambory, pšenice ; hovězí maso, mléčné výrobky,. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou stroje a zařízení, počítače, chemikálie, zdravotnické prostředky, léčiva; potraviny, živočišné produkty a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 26%, UK 12,7%, Belgie 12,6%, v Německu o 6,7%, ve Švýcarsku o 5,4%, Nizozemsko 5,1%, Francie 4,2% (2016),. Nejdůležitější importní komodity jsou zařízení pro zpracování dat, jiné stroje a zařízení, chemikálie, ropa a ropné produkty, textil, oděvy a nejdůležitější importní partneři jsou UK 28,8%, USA 15,9%, Francie 12,6%, Německo 10,1%, Nizozemsko 4,7% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Irsko a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $72,600 (2017 odhad). To znamená, že tady lidé jsou v průměru bohatí. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 8.2% (2013 odhad).


Mapa IrskoZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí