Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Írsko

Atlas sveta: Írsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Írsko.

Domov - Európa - Írsko

Informácie - Írsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Írsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Írsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Írsko tu:

Írsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Írsko? Začnime týmto: Keltské kmene prišli na ostrov medzi 600 a 150 pnl. Invázie Norsemen, ktoré začali koncom 8. storočia, boli konečne ukončené, keď kráľ Brian BORU porazil Dánov v roku 1014. Normanské invázie začali v 12. storočí a vyrazili viac ako sedem storočí Anglo - írsky boj poznačený prudkými povstaniami a krutými represiami. Írsky hladomor v polovici 19. storočia viedol k poklesu populácie ostrova o jednu tretinu cez hladovanie a emigráciu. Po viac ako sto rokov potom populácia ostrova naďalej klesala a začala sa opäť rozvíjať v šesťdesiatych rokoch. V posledných 50 rokoch vysoká miera pôrodnosti v Írsku urobila demograficky jedno z najmladších populácií v EÚ. Moderný írsky štát sleduje svoj pôvod v neúspešnom Veľkonočnom pondelkovom povstaní v roku 1916, ktoré sa dotýkalo niekoľkých rokov partyzánskej vojny, čo viedlo k nezávislosti od Veľkej Británie v roku 1921 pre 26 južných okresov. šesť severných (Ulster) okresov zostalo súčasťou Spojeného kráľovstva. Hlboké sektárske rozdelenie medzi katolíckou a protestantskou populáciou a systémová diskriminácia v Severnom Írsku vypukli roky násilia známeho ako "problémy", ktoré začali v šesťdesiatych rokoch. Vláda Írska bola súčasťou procesu spolu s vládami Spojeného kráľovstva a Spojených štátov, ktoré pomohli v roku 1998 sprostredkovať dohodu Veľký piatok v Severnom Írsku. Tým vznikla nová fáza spolupráce medzi írskymi a britskými vládami. Írsko bolo počas druhej svetovej vojny neutrálne a pokračuje v politike vojenskej neutrality. Írsko vstúpilo do Európskeho spoločenstva v roku 1973 a menovú úniu eurozóny v roku 1999. Roky hospodárskeho boomu keltského tigra (1995-2007) zaznamenali rýchly hospodársky rast, ktorý v roku 2008 prudko skončil s rozpadom írskeho bankovníctva systém. Dnes sa ekonomika zotavuje, poháňaná veľkými a rastúcimi priamymi zahraničnými investíciami, najmä z amerických nadnárodných.

Geografia - Írsko

Kde na svete je Írsko? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Európa, ktorá zaberá päť šestinu ostrova Írska v severnom Atlantickom oceáne, západne od Veľkej Británie. Celková plocha krajiny Írsko je 70,273 km2, z čoho 68,883 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou rovinatý až do valcovania vnútornej pláně obklopenej drsnými kopcami a nízkymi horami; morské útesy na západnom pobreží. Írsko má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Carrauntoohil 1 041 m. Podnebie je námorných; modifikovaný severoatlantickým prúdom; mierne zimy, chladné leto; dôsledne vlhké; zatiahnuteľné asi polovicu času.


Obyvatelia - Írsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Írsko. To číslo je: 5,011,102 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Írsky 82,2%, írsky cestovatel 0,7%, iní biely 9,5%, ázijský 2,1%, čierny 1,4%, ostatné 1,5%, nespecifikované 2,6% (2016 est.). Aké sú jazyky v krajine Írsko? Angličtina (oficiálne, bežne používaný jazyk), Írsky (Gaelic alebo Gaeilge) (úradník, ktorý sa hovorí približne o 39,8% pozdĺž západného pobrežia Írska známeho ako gaeltachtai, ktoré sú oficiálne uznanými regiónmi, kde je prevažujúcim jazykom írsky jazyk). A náboženstvá: Rímskokatolícka 78,3%, cirkev Írska 2,7%, ostatní kresťania 1,6%, ortodoxní 1,3%, Moslim 1,3%, ostatní 2,4%, nikto 9,8%, NS 2,6% (2016 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 36.8 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 80.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Írsko? Tu: Populácia distribúcia je vážená na východnú stranu ostrova, pričom najväčšia koncentrácia je v Dubline a okolí; populácie na západe sú malé kvôli horskej pôde, chudobnejšej pôde, nedostatku dobrých dopravných ciest a menej pracovných príležitostí. Hlavné mestské oblasti krajiny Írsko sú: Dublin (hlavné mesto) 1,169 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Írsko

Hlavné mesto krajiny Írsko je Dublin a typ vlády parlamentnej republiky. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 28 krajov a 3 mestá; Carlow, Cavan, Clare, Cork, Cork, Donegal, Dubaj, Dun Laoghaire-Rathdown, Fingal, Galway, Galway, Kerry, Kildare, Kilkenny, Laois, Leitrim, Limerick, Longford, Louth, Mayo, Meath, Monaghan, Offaly, Roscommon , Sligo, South Dublin, Tipperary, Waterford, Westmeath, Wexford, Wicklow. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Írsko, dôležité priemyselné produkty sú liečivá, chemikálie, počítačový hardvér a softvér, potravinárske výrobky, nápoje a pivovarníctvo; zdravotnícke zariadenia. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Jačmeň, ; hovädzie mäso, mliečne výrobky,. Najdôležitejšie vývozné komodity sú stroje a zariadenia, počítače, chemikálie, zdravotnícke pomôcky, liečivá; potraviny, živočíšne produkty a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 26%, UK 12,7%, Belgicko 12,6%, v Nemecku o 6,7%, vo Švajčiarsku o 5,4%, Holandsko 5,1%, Francúzsko 4,2% (2016),. Najdôležitejšie dovozné komodity sú zariadenia na spracovanie dát, iné stroje a zariadenia, chemikálie, ropa a ropné produkty, textil, odevy a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú UK 28,8%, USA 15,9%, Francúzsko 12,6%, Nemecko 10,1%, Holandsko 4,7% (2016). Ako bohatá je krajina Írsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $72,600 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 8.2% (2013 odhad).


Mapa - ÍrskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia