Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Island

Atlas sveta: Island. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Island.

Domov - Európa - Island

Informácie - Island

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Island. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Island. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Island tu:

Island - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Island? Začnime týmto: Usadený nórskymi a keltskými (škótskymi a írskymi) prisťahovalcami v neskorých 9. a 10. storočí nl, Island sa môže pochváliť najstarším fungujúcim zákonodarným zhromaždením na svete, Althingi, založeným v roku 930. Nezávislý už viac ako 300 rokov bol neskôr vládnutý Islandom a Dánskom , Výpadok zo sopky Askja z roku 1875 devastoval islandskú ekonomiku a spôsobil rozsiahly hladomor. Počas nasledujúceho štvrťroka 20% obyvateľov ostrova emigrovalo, väčšinou do Kanady a do USA. Dánsko udelilo v roku 1874 obmedzené domáce pravidlo a úplnú nezávislosť v roku 1944. Druhá polovica 20. storočia zaznamenala značný hospodársky rast predovšetkým v odvetví rybolovu. Po rozšírení krajiny do Európskeho hospodárskeho priestoru v roku 1994 sa hospodárstvo výrazne diverzifikovalo, ale Island bol obzvlášť ťažko postihnutý globálnou finančnou krízou v rokoch nasledujúcich po roku 2008. Ekonomika je teraz na vzostupnej trajektórii, ktorá je poháňaná predovšetkým turistickým a stavebným boomom. Gramotnosť, dlhovekosť a sociálna súdržnosť sú na prvom mieste podľa svetových štandardov.

Geografia - Island

Kde na svete je Island? Umiestnenie tejto krajiny je Severná Európa, ostrov medzi Grónskom a severným Atlantickým oceánom, severozápadne od Veľkej Británie. Celková plocha krajiny Island je 103,000 km2, z čoho 100,250 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou plošina rozptýlená s horskými vrcholmi, ľadové polia; pobrežie hlboko odsadené zálivmi a fiordmi. Island má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Hvannadalshnukur 2 110 m (u Vatnajokull Glacier). Podnebie je ; moderovaný severoatlantickým prúdom; mierne, veterné zimy; vlhké, chladné leto.


Obyvatelia - Island

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Island. To číslo je: 339,747 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? homogénna zmes nasledovníkov zo Škandinávie a Keltov 94%, obyvateľov cudzieho pôvodu 6%. Aké sú jazyky v krajine Island? Islandský, anglický, severský, nemecky široko hovorený. A náboženstvá: evanjelický evanjelický kostol Islandu (oficiálny) 69,9%, rímskokatolícky 3,8%, Reykjavík Svobodný kostol 2,9%, Hafnarfjorour Združenie Asatru 1.1%, Nezávislá kongregácia 1%, ostatné náboženstvá 4% (vrátane Zuistu a Letničky), žiadne 6.1%, iné alebo nešpecifikované 9.2% (2017 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 36.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 83.1 rok. Kde ľudia žijú v krajine Island? Tu: Island je takmer úplne mestský s polovicou obyvateľov nachádzajúcich sa v hlavnom meste Reykjavíku a jeho okolí; menšie klastre sú primárne nájdené pozdĺž pobrežia na severe a na západ. Hlavné mestské oblasti krajiny Island sú: Reykjavik (hlavné mesto) 184 000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Island

Hlavné mesto krajiny Island je Reykjavík a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 8 regiónov; Austrália, Hofudhborgarsvaedhi, Nordhurland Eystra, Nordhurland Vestra, Sudhurland, Sudhurnes, Vestfirdhir, Vesturland. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Island, dôležité priemyselné produkty sú cestovný ruch, spracovanie rýb; tavenie hliníka; geotermálna energia, vodná energia; zdravotnícke / farmaceutické výrobky. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Zemiakov, mrkvy, zelenej zeleniny, paradajok, ; baranina, kuracie, bravčové, hovädzie, mliečne výrobky; rybársky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú ryby a rybie výrobky (42%), hliník (38%), poľnohospodárske výrobky, lieky a lieky, ferosilícia (2015) a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Holandsko 25,4%, Spojené kráľovstvo 11,3%, Španielsko 10,5%, USA 7,8% 6,7%, Nórsko 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, ropné produkty, potraviny, textil a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Nemecko 10,1%, USA 10%, Nórsko 9,1%, Holandsko 7,5%, Čína 7,4%, Dánsko 6,1%, Veľká Británia 5,8%. Ako bohatá je krajina Island a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $52,100 (2017 odhad). To znamená, že ľudia sú v priemere bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - IslandE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet