Strona główna
Europa
Azja
Australia & Oceania
Afryka
Ameryka Północna
Ameryka Centralna
Ameryka Południowa
Edit Trip

Atlas Świata: Islandia

Atlas of World: Islandia. Na tej stronie możesz zobaczyć mapę, flagę kraju i wiele szczegółowych informacji o ludziach, historii i gospodarce kraju Islandia.

Strona główna - Europa - Islandia

Informacje o Islandia

Tutaj znajdziesz online wybrane informacje o geografii, mieszkańcach, rządach, ekonomii i historii Islandia. Uwzględnione są wybrane statystyki, mapa ogólna i szczegółowa mapa Islandia. (Niektóre teksty na tej stronie są automatycznie tłumaczone, więc tłumaczenie może być niedokładne.) Teraz pracujemy nad lepszym tłumaczeniem.) Zacznijmy od flagi kraju Islandia tutaj:

Islandia - Przegląd:

Co powinieneś wiedzieć o kraju Islandia? Zacznijmy od tego: Osiedleni przez norweskich i celtyckich (szkockich i irlandzkich) imigrantów pod koniec IX i X wieku ne, Islandia może pochwalić się najstarszym na świecie funkcjonującym zgromadzeniem ustawodawczym, Althingi, założonym w 930 roku. Niezależna od ponad 300 lat Islandia była następnie rządzona przez Norwegię i Danię . Fallout z wulkanu Askja w 1875 r. Zniszczył islandzką gospodarkę i spowodował powszechny głód. W ciągu następnego ćwierćwiecza 20% ludności wyspy wyemigrowało, głównie do Kanady i USA. Dania przyznała ograniczoną władzę domową w 1874 roku i całkowitą niezależność w 1944 roku. Druga połowa XX wieku przyniosła znaczny wzrost gospodarczy napędzany głównie przez przemysł rybny. Gospodarka bardzo się zróżnicowała po tym, jak kraj ten przyłączył się do Europejskiego Obszaru Gospodarczego w 1994 roku, ale Islandia szczególnie mocno ucierpiała w wyniku światowego kryzysu finansowego w latach następujących po roku 2008. Gospodarka znajduje się obecnie w fazie wzrostu, napędzanej głównie boomem turystycznym i budowlanym. Alfabetyzacja, długowieczność i spójność społeczna są na pierwszym miejscu według światowych standardów.

Geografia - Islandia

Gdzie na świecie jest Islandia? Lokalizacja tego kraju to Europa Północna, wyspa pomiędzy Morzem Grenlandzkim a Północnym Atlantykiem, na północny zachód od Wielkiej Brytanii. Całkowita powierzchnia kraju Islandia wynosi 103,000 km2, z czego 100,250 km2 to ziemia. To nie jest duży kraj. Jak możemy opisać teren kraju? W ten sposób: większości płaskowyż przeplatany szczytami gór, lodowymi polami; wybrzeże głęboko wcięte zatokami i fiordami. Najniższym punktem kraju Islandia jest Ocean Atlantycki 0 m, najwyższy punkt Hvannadalshnukur 2110 m (przy lodowcu Vatnajökull). Klimat jest ; umiarkowany; moderowany przez prąd północnoatlantycki; łagodne, wietrzne zimy; wilgotne, chłodne lata, w.


Mieszkańcy - Islandia

Zobaczmy, ile osób żyje w kraju Islandia. Liczba to: 339,747 (7/2017 oszacowanie). Tak więc niewielu ludzi tu mieszka. Kto tu mieszka? jednorodna mieszanka potomków Norsów i Celtów 94%, ludność obcego pochodzenia 6%. Jakie są języki w kraju Islandia? islandzki, angielski, języki skandynawskie, niemiecki szeroko używany. A religie: ewangelicki kościół luterański Islandii (oficjalny) 69,9%, rzymskokatolicki 3,8%, Reykjavik Free Church 2,9%, Hafnarfjorour Free Church 2%, Asatru Association 1,1%, The Independent Congregation 1%, inne religie 4% (w tym Zuist i Pentecostal), brak 6,1%, inne lub nieokreślone 9,2% (2017 rok.). Ile lat mają przeciętni ludzie? 36.5 rok. Musimy dodać, że ta liczba jest medianą - więc połowa ludzi jest starsza, połowa jest młodsza. Jaka jest średnia długość życia (po urodzeniu)? To: 83.1 rok. Gdzie ludzie mieszkają w kraju Islandia? Tutaj: Islandia jest prawie całkowicie miejska, a połowa mieszkańców znajduje się w stolicy Reykjaviku i wokół niej; mniejsze skupiska znajdują się głównie wzdłuż wybrzeża na północnym i zachodnim. Główne obszary miejskie kraju Islandia to: Reykjaviku (stolica) 184,000 (2014).

Rząd i gospodarka - Islandia

Stolica kraju Islandia to Reykjavik i rządowy typ republika parlamentarna. Rzućmy okiem na podziały administracyjne - 8 regionów; Austurland, Hofudhborgarsvaedhi, Nordhurland Eystra, Nordhurland Vestra, Sudhurland, Sudhurnes, Vestfirdhir, Vesturland. Jeśli chodzi o ekonomię kraju Islandia, ważnymi produktami przemysłowymi są turystyka, przetwórstwo ryb; wytapianie aluminium; energia geotermalna, energia wodna; produkty medyczne / farmaceutyczne. Ważne produkty rolne to Ziemniaków, marchwi, zielonych warzyw, pomidorów, ogórków ; baranina, kurczak, wieprzowina, wołowina, produkty mleczne; ryba. Najważniejsze towary eksportowe to ryby i produkty rybne (42%), aluminium (38%), produkty rolne, produkty lecznicze i medyczne, żelazokrzem (2015), a najważniejszymi partnerami eksportowymi są Holandia 25,4%, Zjednoczone Królestwo 11,3%, Hiszpania 10,5%, USA 7,8%, Niemcy 7%, Francja 6,7%, Norwegia 4.2% (2016). Najważniejsze towary importowe to maszyny i sprzęt, produkty naftowe, produkty spożywcze, tekstylia, a najważniejsi partnerzy importowi to Niemcy 10,1%, USA 10%, Norwegia 9,1%, Holandia 7,5%, Chiny 7,4%, Dania 6,1%, Zjednoczone Królestwo 5,8% (2016). Jak bogaty jest Islandia i jak bogaci są ludzie w tym kraju? Najważniejszą liczbą jest tutaj PKB na mieszkańca (PPP): $52,100 (2017 oszacowanie). Oznacza to, że ludzie tutaj są średnio bogaci. Dodajmy, że oznacza to Produkt krajowy brutto na osobę, który jest ponownie obliczany w odniesieniu do względnego kosztu lokalnych towarów i usług. I jeszcze jedna ważna liczba - populacja poniżej granicy ubóstwa: nieznany%.


Mapa - IslandiaBezpłatny e-book - Atlas świata: Czy chcesz mieć zawsze informacje o wszystkich krajach świata? Pobierz nasz darmowy Atlas świata - e-book teraz - tutaj - w mobi, epub lub pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Wydawca: Bispiral, s.r.o. | O nas | Zasady stronie internetowej iWorldAtlas.com i ochrony prywatności


Tweet