Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Izrael

Atlas světa: Izrael. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Izrael.

Domů - Asie - Izrael

Informace - Izrael

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Izrael. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Izrael. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Izrael:

Izrael - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Izrael? Začněme tímto: Po druhé světové válce se Británie stáhla ze svého mandátu Palestiny a OSN navrhla rozdělení této oblasti do arabských a židovských států, které Arabové odmítli. Izraelský stát byl nicméně prohlášen v roce 1948 a Izrael následně porazil arabské armády v řadě válek, které nekončily hluboké napětí mezi oběma stranami. (Termíny, které Izrael obsadil od války v roce 1967, nejsou zahrnuty do profilu izraelské země, pokud není uvedeno jinak). Dne 25. dubna 1982 Izrael odstoupil z Sinajského poloostrova na základě mírové smlouvy Izrael-Egypt z roku 1979. V souladu s rámcem stanoveným na madridské konferenci v říjnu 1991 provedl Izrael bilaterální jednání s palestinskými představiteli a Sýrií o dosažení trvalého urovnání s každým. Izraelští a palestinští úředníci dne 13. září 1993 podepsali Deklaraci zásad (nazvanou také "oslo dohoda"), zakotvující myšlenku dvoustátního řešení jejich konfliktu a vedení dočasného období palestinské samosprávy. Strany dosáhly v období 1994-1999 dalších šest dalších významných prozatímních dohod, jejichž cílem bylo vytvořit podmínky pro řešení dvou států, ale většina z nich se nikdy plně nerealizovala. Vynikající územní a jiné spory s Jordánskem byly vyřešeny v Izraelsko-Jordánské mírové smlouvě dne 26. října 1994. Pokrok směrem k konečné dohodě o stavu s Palestinci byl podkopán izraelsko-palestinským násilím v období od roku 2001 do února 2005. Izrael v roce 2005 unilaterálně odklonil od pásma Gazy, evakuovat osadníky a jejich armádu, přičemž si zachová kontrolu nad většinou bodů vstupu do pásma Gazy. Volba Hamásu v čele Palestinské legislativní rady v roce 2006 dočasně zmrazila vztahy mezi Izraelem a palestinskou samosprávou (PA). Izrael se zúčastnil 34denního konfliktu s hizballáhem v Libanonu od července do srpna 2006 a 23denního konfliktu s Hamásem v pásmu Gazy v prosinci 2008 až lednu 2009. V listopadu 2012 se Izrael zapojil do sedmidenního konfliktu s Hamasem v pásmu Gazy. Přímé rozhovory s Palestinci, které byly naposledy zahájeny v červenci 2013, ale byly pozastaveny v dubnu 2014. Rozhovory představovaly čtvrté soustředěné úsilí vyřešit záležitosti týkající se konečného stavu mezi stranami, protože byly poprvé diskutovány v Camp Davide v roce 2000. O tři měsíce později Hamas a další militantní skupiny spustily rakety do Izraele,

Geografie - Izrael

Kde je na světě Izrael? Umístění této země je Blízký východ, sousedící se Středozemním mořem, mezi Egyptem a Libanonem. Izrael má celkovou plochu 20,770 km2, z čehož 20,330 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: poušť Negev na jihu; nízká pobřežní rovina; centrální hory; Jordan Rift Valley. Nejnižší bod země Izrael je Mrtvé moře -431 m, nejvyšší bod Har Meron 1,208 m. A klima je mírné; horké a suché v jižních a východních pouštních oblastech.


Obyvatelé - Izrael

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Izrael. Počet obyvatel je: 8,299,706 (7/2017 odhad) (includes populations of the Golan Heights of Golan Sub-District and also East Jerusalem, which was annexed by Israel after 1967). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? židovský 74,7% (z toho 76,3% z Evropy, Amerika / Oceánie- (2016 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Izrael hovoří jazyky hebrejština (oficiální), arabština (oficiálně používaná pro arabskou menšinu), angličtinu (nejčastěji používané) cizí jazyk). A náboženství: židovský 74,7%, muslimský 17,7%, křesťanský 2%, družský 1,6%, jiný 4% (2016 tis.). Kolik let je tady lidem? 29.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 82.5 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: obyvatel se soustředil v okolí Tel-Avivu a okolí Galilejské moře; na jihu zůstává řídce osídlený s výjimkou pobřeží zálivu Aqaba. Hlavní městské oblasti v zemi Izrael jsou: Tel Aviv-Yafo 3,608 milionu; Haifa 1,097 milionu; Jeruzalém (prohlášený kapitál) 839 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Izrael

Hlavní město země Izrael je Jeruzalém; poznámka - Spojené státy uznaly Jeruzalém jako hlavní město Izraele v prosinci 2017 bez toho, aby zaujaly stanovisko k specifickým hranicím izraelské suverenity a typ vlády parlamentní demokracie. Podívejme se na administrativní členění - 6 okresy (mehozot, singulární - mehoz); Central, Haifa, Jeruzalém, severní, jižní, Tel Aviv. Pokud jde o ekonomiku, Izrael má tyto důležité průmyslové produkty: (včetně letectví, komunikace, návrh a výroba počítačů, lékařská elektronika, optická vlákna), dřevo a papírové výrobky, potaše a fosfáty, potraviny, nápoje a tabák, louh sodný, cement, léčiva, produkty, chemické výrobky, plasty, řezané diamanty, textilie, footwea. Důležité zemědělské produkty jsou Citrus, zeleniny, bavlna ; hovězí maso, drůbež, mléčné výrobky. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou stroje a zařízení, software, řezané diamanty, zemědělské produkty, chemikálie, textil a oděvy a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou USA 29,3%, Hongkong 7,4%, Velká Británie 6,5% 4,2% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou suroviny, vojenské vybavení, investiční zboží, surové diamanty, pohonné hmoty, obilí, spotřební zboží a nejdůležitější importní partneři jsou US 12,2%, Čína 8,9%, Švýcarsko 6,4%, Německo 6,1%, Belgie 5,9% , Itálie 4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Izrael a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $36,200 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 22%.


Mapa IzraelZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí