Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Izrael

Atlas sveta: Izrael. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Izrael.

Domov - Ázia - Izrael

Informácie - Izrael

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Izrael. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Izrael. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Izrael tu:

Izrael - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Izrael? Začnime týmto: Po druhej svetovej vojne sa Británia stiahla z palestínskeho mandátu a OSN navrhla rozdeliť túto oblasť na arabské a židovské štáty, dohodu odmietnutú Arabmi. Napriek tomu bol vyhlásený izraelský štát v roku 1948 a Izrael následne porazil arabské armády v sérii vojen, ktoré nekončili hlboké napätie medzi oboma stranami. (Teritória, ktoré Izrael okupoval od vojny v roku 1967, nie je zahrnutý do profilu krajiny Izraela, ak nie je uvedené inak.) Dňa 25. apríla 1982 sa Izrael vzdal zo Sinajského polostrova podľa Izraelsko-Egyptskej mierovej zmluvy z roku 1979. V súlade s rámcom stanoveným na Madridskej konferencii v októbri 1991 uskutočnil Izrael bilaterálne rokovania s palestínskymi predstaviteľmi a Sýriou s cieľom dosiahnuť trvalé urovnanie s každým. Izraelskí a palestínski predstavitelia 13. septembra 1993 podpísali Deklaráciu princípov (známe tiež ako "dohody z Osla"), zakotvujúc myšlienku dvojstátneho riešenia konfliktu a usmerňovania prechodného obdobia palestínskej samosprávy. Strany dosiahli šesť dodatočných významných dočasných dohôd medzi rokmi 1994 a 1999, ktorých cieľom bolo vytvoriť podmienky pre riešenie dvoch štátov, ale väčšina z nich sa nikdy úplne nerealizovala. Nezvyklé územné a iné spory s Jordánskom boli riešené v Izraelsko-Jordánskej mierovej zmluve z 26. októbra 1994. Pokrok smerom k konečnej dohode o stave s Palestínčanmi bol podkopaný izraelsko-palestínskym násilím v období od roku 2001 do februára 2005. Izrael sa v roku 2005 unilaterálne oddelil od pásma Gazy, evakuovať osadníkov a jeho armádu a súčasne si zachovať kontrolu nad väčšinou vstupných bodov do pásma Gazy. Voľba Hamasu v čele palestínskej legislatívnej rady v roku 2006 dočasne zmrazila vzťahy medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou (PA). Izrael uskutočnil 34-dňový konflikt s Hezbollahom v Libanone od júla do augusta 2006 a 23-dňový konflikt s Hamasom v pásme Gazy v období od decembra 2008 do januára 2009. V novembri 2012 sa Izrael zúčastnil na siedmom dňovom konflikte s Hamasom v pásme Gazy. Priame rozhovory s Palestínčanmi, ktoré boli naposledy spustené v júli 2013, ale boli prerušené v apríli 2014. Rozhovory predstavovali štvrté sústredené úsilie o vyriešenie otázok konečného stavu medzi stranami, pretože boli prvýkrát diskutované v Camp David v roku 2000. O tri mesiace neskôr Hamas a ďalšie militantné skupiny spustili rakety do Izraela,

Geografia - Izrael

Kde na svete je Izrael? Umiestnenie tejto krajiny je Blízky východ, hraničiaci so Stredozemným morom, medzi Egyptom a Libanonom. Celková plocha krajiny Izrael je 20,770 km2, z čoho 20,330 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: Negev púšte na juhu; nízka pobrežná rovina; centrálne hory; Údolie Rift Jordan. Izrael má najnižší bod Mŕtve more -431 m, najvyšší bod Har Meron 1,208 m. Podnebie je ; horúce a suché v južnej a východnej púštnej oblasti.


Obyvatelia - Izrael

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Izrael. To číslo je: 8,299,706 (7/2017 odhad) (includes populations of the Golan Heights of Golan Sub-District and also East Jerusalem, which was annexed by Israel after 1967). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? Židovské 74,7% (z toho 76,3% z Európy / Ameriky / Oceánie - narodený v krajine 16,2%, narodený v Afrike 4,8%, narodený v Ázii 2,7%), non-židovský 25,2% (väčšinou Arabský) (2016 est.). Aké sú jazyky v krajine Izrael? hebrejsky (oficiálny), arabský (oficiálne používaný pre arabskú menšinu) cudzí jazyk). A náboženstvá: židovská 74,7%, moslimská 17,7%, kresťanská 2%, družina 1,6%, ostatné 4% (2016 tis.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 29.9 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 82.5 rok. Kde ľudia žijú v krajine Izrael? Tu: obyvateľov sústredených v Tel Avive av jeho okolí, ako aj okolo Galilejské more; juh zostáva riedko osídlený s výnimkou pobrežia Aqabského zálivu. Hlavné mestské oblasti krajiny Izrael sú: Tel Aviv-Yafo 3,608 milióna; Haifa 1,097 milióna; Jeruzalem (vyhlásený kapitál) 839 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Izrael

Hlavné mesto krajiny Izrael je Jeruzalem; poznámka - USA uznali Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela v decembri 2017 bez toho, aby zaujali stanovisko k špecifickým hraniciam suverenity Izraela a typ vlády parlamentnej demokracie. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 6 okresy (mehozot, singular - mehoz); Centrálne, Haifa, Jeruzalem, Severná, Južná, Tel Aviv 14.5.1948. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Izrael, dôležité priemyselné produkty sú (vrátane letectva, komunikácie, návrh a výroba počítača, lekárska elektronika, optické vlákna), drevené a papierové výrobky, potaše a fosfáty, potraviny, nápoje a tabak, lúh sodný, cement, liečivá, stavebníctvo, kovy plasty, rezané diamanty, textil, footwea. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Citrusov, ; hovädzie mäso, hydina, mliečne výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú stroje a zariadenia, softvér, rezané diamanty, poľnohospodárske výrobky, chemikálie, textil a odevy a najdôležitejšími exportnými partnermi sú USA 29,3%, Hongkong 7,4%, Veľká Británia 6,5%, Čína 5,5% 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú suroviny, vojenské zariadenia, investičné tovary, surové diamanty, palivá, obilniny, spotrebný tovar a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú USA 12,2%, Čína 8,9%, Švajčiarsko 6,4%, Nemecko 6,1%, Belgicko 5,9% , Taliansko 4% (2016). Ako bohatá je krajina Izrael a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $36,200 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 22%.


Mapa - IzraelE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia