Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Jihoafrická republika

Atlas světa: Jihoafrická republika. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Jihoafrická republika.

Domů - Afrika - Jihoafrická republika

Informace - Jihoafrická republika

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Jihoafrická republika. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Jihoafrická republika. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Jihoafrická republika:

Jihoafrická republika - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Jihoafrická republika? Začněme tímto: Holandští obchodníci přistáli na jižním konci dnešní Jižní Afriky v roce 1652 a vytvořili zastávku na trase koření mezi Nizozemskem a Dálným východem, založením města Kapského Města. Poté, co Britové obsadili oblast Cape of Good Hope v roce 1806, mnozí holandští osadníci (Afrikaners, nazvaní "Boers" (farmáři) Britů) přešli na sever, aby založili své vlastní republiky, Transvaal a Orange Free State. Objev diamantů (1867) a zlata (1886) podnítil bohatství a přistěhovalectví a zesílil podmanění domorodých obyvatel. Afrikánci odolávali britským zásahům, ale byli poraženi druhou jihoafrickou válkou (1899-1902); Britové a afrikánci však vládli společně od roku 1910 pod Unií Jihoafrické republiky, která se stala republikou v roce 1961 po referendu o bílém. V roce 1948, Národní strana ovládaná Afrikanerem byla zvolena k moci a zavedla politiku apartheidu - samostatný vývoj ras - která upřednostnila bílou menšinu na úkor černošské většiny. Africký národní kongres (ANC) vedl opozici vůči apartheidu a mnozí špičkoví vůdci ANC, jako je Nelson Mandela, strávili desetiletí v jihoafrických věznicích. Vnitřní protesty a povstání, stejně jako bojkoty některých západních národů a institucí, vedly k eventuální ochotě režimu vyjednat mírový přechod k většinové vládě. První rasové volby v roce 1994, které následovaly po skončení apartheidu, vedly většinové pravidlo pod vedením vlády ANC. Jižní Afrika se od té doby snažila vypořádat se s nerovnováhou v oblasti apartheidu v důstojném bydlení, vzdělávání a zdravotní péči. V roce 2008, když prezident Thabo Mbeki byl odvolán Parlamentem, nastoupil do boje ANC a na jeho místo nastoupil místopředseda Kgalema Motlanthe. Jacob ZUMA se stal prezidentem poté, co ANC zvítězila ve volbách v roce 2009; on byl znovu zvolen v roce 2014. Jeho vláda byla sužována četnými skandály, vést k ziskům opozičních stran na městské úrovni v roce 2016.

Geografie - Jihoafrická republika

Kde je na světě Jihoafrická republika? Umístění této země je Jižní Afrika, na jižním cípu afrického kontinentu. Jihoafrická republika má celkovou plochu 1,219,090 km2, z čehož 1,214,470 km2 je země. Takže to je velmi velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: obrovská vnitřní náhorní plošina ohraničená drsnými kopci a úzkým pobřežním prostorem. Nejnižší bod země Jihoafrická republika je Atlantský oceán 0 m, nejvyšší bod Njesuthi 3,408 m. A klima je převážně polokoule; subtropické podél východního pobřeží; slunečné dny, chladné noci.


Obyvatelé - Jihoafrická republika

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Jihoafrická republika. Počet obyvatel je: 54,841,552. Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? černá africká 80,2%, bílá 8,4%, barevná 8,8%, indická / asijská 2,5%. Jaké jsou tu požívané jazyky? Jihoafrická republika hovoří jazyky isiZulu (oficiální) 22,7%, isiXhosa (oficiální) 16%, afrikánština oficiální 13.5% 9.1%, Setswana (oficiální) 8%, Sesotho (oficiální) 7.6%, Xitsonga oficiální 4.5%, siSwati (oficiální) 2.5%, Tshivenda (oficiální) 2.4%, isiNdebele 2.1% jiné 1,6% (2011 est.). A náboženství: protestantské 36,6% (křesťanská sionistická 11,1%, letniční / charismatické 8,2%, metodisté ​​6,8%, holandská reformovaná 6,7%, anglikánská 3,8%), katolická 7,1%, muslimská 1,5% ostatní 2.3%, nespecifikováno 1.4%, žádné 15.1% (2001 est.). Kolik let je tady lidem? 27.1 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 63.8 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: populace soustředěna podél jižního a jihovýchodního pobřeží a vnitrozemí kolem Petorii; východní polovina země je hustěji osídlena než západní část. Hlavní městské oblasti v zemi Jihoafrická republika jsou: Johannesburgu (zahrnuje Ekurhuleni) 9,399 milionů; Kapské Město (legislativní kapitál) 3,66 milionu; Durban 2 901 milionů; Pretoria (kapitál) 2 059 milionů; Port Elizabeth 1,179 milionu; Vereeniging 1,155 milionů (2015).

Vláda a ekonomika - Jihoafrická republika

Hlavní město země Jihoafrická republika je Pretoria (správní kapitál); Kapské Město (legislativní kapitál); Bloemfontein (soudní kapitál) a typ vlády parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 9 provincií; Východní Kapsko, Svobodný stát, Gauteng, KwaZulu-Natal, Limpopo, Mpumalanga, Severní Cape, Severozápad, Západní Kapsko. Pokud jde o ekonomiku, Jihoafrická republika má tyto důležité průmyslové produkty: výtěžek (největší světový producent platiny, zlata, chrómu), shromáždění automobilový, kovoobrábění, stroje, textil, železo a ocel, chemikálie, hnojiva, potraviny, obchodní loď stavební,. Důležité zemědělské produkty jsou Kukuřice, pšenice, cukrové třtiny, ovoce, zeleniny; hovězí maso, drůbež, skopové maso, vlna, mléčné výrobky. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou zlato, diamanty, platina, další kovy a minerály, stroje a zařízení a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Čína 9,2%, Německo 7,5%, USA 7,4%, Botswana 5%, Namibie 4,8%, Japonsko 4,6%, Indie 4,3%, Spojené království 4,2% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou stroje a zařízení, chemikálie, ropné produkty, vědecké přístroje, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 18,1%, Německo 11,8%, USA 6,7%, Indie 4,2% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Jihoafrická republika a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $13,400 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 16.6% (2016 odhad).


Mapa Jihoafrická republikaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí