Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Južná Afrika

Atlas sveta: Južná Afrika. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Južná Afrika.

Domov - Afrika - Južná Afrika

Informácie - Južná Afrika

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Južná Afrika. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Južná Afrika. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Južná Afrika tu:

Južná Afrika - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Južná Afrika? Začnime týmto: Holandskí obchodníci pristáli na južnom cípe dnešnej Južnej Afriky v roku 1652 a vytvorili miesto medzipristátia na dráhe korenia medzi Holandskom a Ďalekým východom, ktoré založilo mesto Kapské Mesto. Po tom, ako Briti obsadili oblasť Cape of Good Hope v roku 1806, mnohí holandskí osadníci (Afrikaners, tzv. "Boers" (poľnohospodári) Britmi) trekked na sever, aby založili svoje vlastné republiky, Transvaal a Orange Free State. Objav diamantov (1867) a zlata (1886) podnietil bohatstvo a prisťahovalectvo a zintenzívnil podmanenie domorodých obyvateľov. Afrikaneri odolali britským zásahom, ale boli porazení v druhej juhoafrickej vojne (1899-1902); Britskí a Afrikaneri, ktorí vládli spolu od roku 1910 pod Juhoafrickou úniou, ktorá sa stala republikou v roku 1961 po referende o bielom. V roku 1948, Národná strana ovládaná Afrikanerom bola zvolená do moci a zaviedla politiku apartheidu - samostatný vývoj rasov - ktorá uprednostnila bielu menšinu na úkor čiernej väčšiny. Africký národný kongres (ANC) viedol opozíciu voči apartheidu a mnohí špičkoví lídri ANC, ako napríklad Nelson Mandela, strávili desaťročia v juhoafrických väzniciach. Vnútorné protesty a povstania, ako aj bojkoty niektorých západných národov a inštitúcií, viedli k prípadnej ochote režimu prejaviť pokojný prechod k väčšinovému princípu. Prvé viac rasové voľby v roku 1994, ktoré nasledovali po skončení apartheidu, viedli vo väčšinovom konaní pod vládou vedenou ANC. Odvtedy sa Južná Afrika snažila riešiť nerovnováhu v oblasti apartheidu v dôstojnom bývaní, vzdelávaní a zdravotnej starostlivosti. V roku 2008, keď prezident Thabo Mbeki odvolal parlament, sa stal nástupcom ANC hlavou a podpredseda Kgalema Motlanthe ho zastával ako dočasný prezident. Jacob ZUMA sa stal prezidentom po tom, ako ANC získala všeobecné voľby v roku 2009; bol v roku 2014 opätovne zvolený. Jeho vláda bola vystavená mnohým škandálom, čo v roku 2016 viedlo k ziskom opozičných strán na obecnej úrovni.

Geografia - Južná Afrika

Kde na svete je Južná Afrika? Umiestnenie tejto krajiny je Južná Afrika, na južnom konci kontinentu Afriky. Celková plocha krajiny Južná Afrika je 1,219,090 km2, z čoho 1,214,470 km2 je zem. Takže to je veľmi veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: obrovská vnútorná náhorná plošina ohraničená pevnými kopcami a úzkym pobrežným pásom. Južná Afrika má najnižší bod Atlantický oceán 0 m, najvyšší bod Njesuthi 3 408 m. Podnebie je prevažne semiarídne; subtropické pozdĺž východného pobrežia; slnečné dni, chladné noci.


Obyvatelia - Južná Afrika

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Južná Afrika. To číslo je: 54,841,552. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? čierny africký 80,2%, biely 8,4%, farebný 8,8%, indický / ázijský 2,5%. Aké sú jazyky v krajine Južná Afrika? isiZulu (oficiálny) 22,7%, isiXhosa (oficiálny) 16%, afrikánsky oficiálny 13.5% 9.1%, Setswana (oficiálny) 8%, Sesotho (oficiálny) 7.6%, Xitsonga (oficiálny) 4.5%, siSwati (oficiálny) 2.5%, Tshivenda (oficiálny) 2.4%, isiNdebele 2.1% iné 1,6% (2011 est.). A náboženstvá: Protestant 36,6% (kresťanský sionista 11,1%, letničný / charizmatický 8,2%, metodista 6,8%, holandský reformovaný 6,7%, anglikánsky 3,8%), katolícky 7,1%, moslimský 1,5% ostatné 2,3%, nespecifikované 1,4%, žiadne 15,1% (2001 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 27.1 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 63.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Južná Afrika? Tu: populácia sa sústredila pozdĺž južného a juhovýchodného pobrežia a vnútrozemia okolo Petórie; východná polovica krajiny je husto obývaná ako západný. Hlavné mestské oblasti krajiny Južná Afrika sú: Johannesburg (zahŕňa Ekurhuleni) 9,399 miliónov; Kapské Mesto (legislatívny kapitál) 3,66 milióna; Durban 2,901 miliónov; Pretoria (hlavné mesto) 2,059 milióna; Port Elizabeth 1,179 milióna; Vereeniging 1,155 miliónov (2015).

Vláda a hospodárstvo - Južná Afrika

Hlavné mesto krajiny Južná Afrika je Pretoria (administratívny kapitál); Kapské Mesto (legislatívny kapitál); Bloemfontein (súdny kapitál) a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 9 provincií; Východný Cape, slobodný štát, Gauteng, KwaZulu-Natal, Limpopo, Mpumalanga, Severné Kapsko, Severozápad, Západné Kapsko. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Južná Afrika, dôležité priemyselné produkty sú výťažok (najväčší svetový producent platiny, zlata, chrómu), zhromaždenie automobilový, kovoobrábanie, stroje, textil, železo a oceľ, chemikálie, hnojivá, potraviny, obchodná loď stavebné,. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Kukurica, pšenica, cukrová trstina, ovocie, zelenina; hovädzie mäso, hydina, ovčie mäso, vlna, mliečne výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú zlato, diamanty, platina, ďalšie kovy a minerály, stroje a zariadenia a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Čína 9,2%, Nemecko 7,5%, USA 7,4%, Botswana 5%, Namíbia 4,8%, Japonsko 4,6%, Indie 4,3%, Spojené kráľovstvo 4,2% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, chemikálie, ropné produkty, vedecké nástroje, potraviny a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 18,1%, Nemecko 11,8%, USA 6,7%, India 4,2% (2016). Ako bohatá je krajina Južná Afrika a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $13,400 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 16.6% (2016 odhad).


Mapa - Južná AfrikaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia