Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Keňa

Atlas světa: Keňa. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Keňa.

Domů - Afrika - Keňa

Informace - Keňa

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Keňa. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Keňa. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Keňa:

Keňa - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Keňa? Začněme tímto: Zástupce prezidenta a osvobozenecké bitvy Jomo Kenyatta vedl Keňu z nezávislosti v roce 1963 až do své smrti v roce 1978, kdy se místopředseda Daniel MOI ujal moci v ústavní posloupnosti. Země byla de facto jedním stranickým státem od roku 1969 do roku 1982, po jehož uplynutí byla vládnoucí Keňská africká národní unie (KANU) změněna ústavou, aby se stala jedinou právní stranou v Keni. MOI přistoupila k vnitřnímu a vnějšímu tlaku na politickou liberalizaci koncem roku 1991. Etnicky roztříštěná opozice nedokázala odvolat KANU od moci ve volbách v letech 1992 a 1997, které byly poznamenány násilím a podvody, ale byly považovány za všeobecně odrážející vůli Keňští lidé. Prezident MOI odstoupil v prosinci 2002 po spravedlivých a pokojných volbách. Mwai Kibaki, který pracuje jako kandidát na multietnické, united opoziční skupina Národní duhové koalici (NARC), poražený KANU kandidáta Uhuru Kenyatta, syn zakládající prezident Jomo Kenyatta a převzal presidentství po kampaň zaměřenou na boj proti korupci platformě. Kibakiho opětovná volba v prosinci 2007 přinesla obvinění z volebního vybavení rakouské demokratické hnutí (ODM) Raila Odingy a rozpoutala dva měsíce násilí, v němž zemřelo přibližně 1100 lidí. Zprostředkování sponzorované Africkou unií, které vedl bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan koncem února 2008, vyústilo v dohodu o sdílení moci, která přivedla Odingu do vlády v obnovené funkci předsedy vlády. Dohoda o sdílení moci zahrnovala širokou reformní agendu, jejíž ústředním bodem byla ústavní reforma. V srpnu 2010, Keňané obrovsky přijali novou ústavu v národním referendu. Nová ústava zavedla dodatečné kontroly a vyvážení výkonné moci a významné přenesení moci a zdrojů do 47 nově vytvořených krajů. Také zrušil post předsedy vlády po prvních prezidentských volbách podle nové ústavy, která se konala v březnu 2013. Uhuru Kenyatta vyhrál volby a v dubnu 2013 byl zapsán do úřadu; druhý listopadový termín začal v listopadu 2017. Uhuru Kenyatta zvítězil ve volbách a byl v úřadu v dubnu 2013; druhý listopadový termín začal v listopadu 2017. Uhuru Kenyatta zvítězil ve volbách a byl v úřadu v dubnu 2013; druhý listopadový termín začal v listopadu 2017.

Geografie - Keňa

Kde je na světě Keňa? Umístění této země je Východní Afrika sousedí s Indickým oceánem mezi Somálskem a Tanzánií. Keňa má celkovou plochu 580,367 km2, z čehož 569,140 km2 je země. Takže to je docela velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: nízkých rovinách na střední části vysočiny roztroušené údolím Great Rift; úrodná planina na západě. Nejnižší bod země Keňa je Indický oceán 0 m, nejvyšší bod Mount Kenya 5 199 m. A klima je liší od tropických podél pobřeží k suchu v.


Obyvatelé - Keňa

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Keňa. Počet obyvatel je: 47,615,739. Tak tady žije spousta lidí. Kdo tady žije? Kikuyu 22%, Luhya 14%, Luo 13%, Kalenjin 12%, Kamba 11%, Kisii 6%, Meru 6%, Ostatní afričtí 15%, Neafričtí (Asie, Evropané a Arab. Jaké jsou tu požívané jazyky? Keňa hovoří jazyky ) , Kiswahili (oficiální), početné domorodé jazyky. A náboženství: Křesťan 83% (protestant 47,7%, katolík 23,4%, jiný křesťan 11,9%), muslim 11,2%, tradiční 1,7%, ostatní 1,6%, žádná 2,4%, nespecifikováno 0,2% ). Kolik let je tady lidem? 19.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 64.3 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: Populace silně soustředěná na západě podél břehu jezera Victoria; další oblasti s vysokou hustotou zahrnují hlavní město Nairobi a na jihovýchodě podél pobřeží Indického oceánu. Hlavní městské oblasti v zemi Keňa jsou: Nairobi (hlavní město) 3,915 milionů; Mombassa 1,104 milionu (2015).

Vláda a ekonomika - Keňa

Hlavní město země Keňa je Nairobi a typ vlády prezidentské republiky. Podívejme se na administrativní členění - 47 krajů; Baringo, Bometoma, Bungoma, Busua, Elbeyo / Marakwet, Embu, Garissa, Homa Bay, Isiolo, Kajiado, Kakamega, Kerikho, Kiambu, Kilifi, Kirinyaga, Kisii, Kisumu, Kitui, Kwale, Laikipia, Lamu , Marsabit, Meru, Migori, Mombasa, Murang'a, Nairobi, Nakuru, Nandi, Narok, Nyamira, Nyandarua, Nyeri, Samburu, Siaya, Taita / Taveta, Tana, Tharaka-Nithi, Trans Nzoia, Turkana, Uasin Gishu , Vihiga, Wajir, West Pokot. Pokud jde o ekonomiku, Keňa má tyto důležité průmyslové produkty: drobný spotřební zboží (plast, nábytek, baterie, textil, oděvy, mýdlo, cigarety, mouka), zemědělské produkty, zahradnictví, rafinace ropy; hliník, ocel, olovo; cement, obchod s lodí, cestovní ruch. Důležité zemědělské produkty jsou Čaj, káva, kukuřice, pšenice, cukrová třtina, ovoce, zelenina; mléčné výrobky, hovězí maso, ryby, vepřové maso, drůbež, vejce. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou čaj, zahradnické výrobky, káva, ropné produkty, ryby, cement a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Uganda 10,1%, Tanzanie 8,6%, USA 7,7%, Nizozemsko 7.4% , Pákistán 4,5% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou strojní zařízení a dopravní prostředky, ropné produkty, motorová vozidla, železo a ocel, pryskyřice a plasty a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 24,1%, Indie 11,2%, Spojené arabské emiráty 7,7%, Japonsko 5,4%. Jakým bohatstvím oplývá Keňa a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $3,500 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 43.4% (2012 odhad).


Mapa KeňaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet