Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Keňa

Atlas sveta: Keňa. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Keňa.

Domov - Afrika - Keňa

Informácie - Keňa

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Keňa. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Keňa. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Keňa tu:

Keňa - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Keňa? Začnime týmto: Zakladajúci prezident a oslobodzovacia bojová ikona Jomo Kenyatta viedol Keňu z nezávislosti v roku 1963 až do svojej smrti v roku 1978, keď sa podpredseda Daniela MOI prevzal moc v ústavnej postupnosti. Táto krajina bola de facto jednostranným štátom od roku 1969 do roku 1982, po uplynutí ktorého vládna Kene africká národná únia (KANU) zmenila ústavu, aby sa stala jedinou právnou stranou v Keni. MOI pristúpila k vnútornému a vonkajšiemu tlaku na politickú liberalizáciu koncom roka 1991. Etnicky zlomená opozícia nedokázala odstrániť KANU od moci vo voľbách v rokoch 1992 a 1997, ktoré boli poznačené násilím a podvodom, ale boli považované za všeobecne odzrkadľujúce vôľu Keňskí ľudia. Prezident MOI odišiel v decembri 2002 po spravodlivých a pokojných voľbách. Mwai Kibaki, ktorý pracuje ako kandidát multietnickej, zjednotenej opozičnej skupiny, Národnej dúhovej koalície (NARC), porazil kandidáta KANU Uhuru Kenyattu, syna zakladajúceho prezidenta Jomo Kenyatty, a prevzal predsedníctvo po kampani zameranej na protikorupčnú platformu. Znovuzvolenie Kibakiho v decembri 2007 prinieslo obvinenia z volebnej manipulácie kandidáta na oranžové demokratické hnutie (ODM) Raila Odinga a rozpustilo dva mesiace násilia, v ktorom zomrelo približne 1100 ľudí. Sprostredkovanie sponzorované Africkou úniou, ktoré viedol bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan koncom februára 2008, vyústilo do dohody o zdieľaní moci, vďaka ktorej sa Odinga dostala do vlády v obnovenej funkcii predsedu vlády. Dohoda o rozdelení moci zahŕňala širokú reformnú agendu, ktorej ústredným prvkom bola ústavná reforma. V auguste 2010, Keňania vo veľkej miere prijali novú ústavu v národnom referende. Nová ústava zaviedla dodatočné kontroly a rovnováhy výkonnej moci a významné prenesenie moci a zdrojov na 47 novovytvorených krajov. Taktiež odstránila funkciu predsedu vlády po prvých prezidentských voľbách podľa novej ústavy, ktorá sa uskutočnila v marci 2013. Uhuru Kenyatta vyhral voľby a v apríli 2013 bol prijatý do funkcie; začal druhý termín v novembri 2017. Uhuru Kenyatta vyhral voľby a v apríli 2013 bol zapísaný do funkcie; začal druhý termín v novembri 2017. Uhuru Kenyatta vyhral voľby a v apríli 2013 bol zapísaný do funkcie; začal druhý termín v novembri 2017.

Geografia - Keňa

Kde na svete je Keňa? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Afrika, hraničiaca s Indickým oceánom, medzi Somálskom a Tanzániou. Celková plocha krajiny Keňa je 580,367 km2, z čoho 569,140 km2 je zem. Takže to je pomerne veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: nízko položených rovinách až po stredné vysočiny rozdelené do Veľkého Rift Valley; úrodná plošina na západe. Keňa má najnižší bod Indický oceán 0 m, najvyšší bod Mount Keňa 5 199 m. Podnebie je pohybuje od tropického pobrežia po sucho v.


Obyvatelia - Keňa

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Keňa. To číslo je: 47,615,739. Takže tu žije veľa ľudí. Kto žije tu? Kikuyu 22%, Luhya 14%, Luo 13%, Kalenjin 12%, Kamba 11%, Kisii 6%, Meru 6%, ostatné africké 15%, neafrické (ázijské, európske a arabské. Aké sú jazyky v krajine Keňa? ) , Kiswahili (oficiálny), početné pôvodné jazyky. A náboženstvá: kresťan 83% (protestant 47,7%, katolík 23,4%, iní kresťania 11,9%), moslimskí 11,2%, tradicionalisti 1,7%, ostatné 1,6%, žiadne 2,4%, nespecifikované 0,2% ). Koľko rokov je ľudom v priemere? 19.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 64.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Keňa? Tu: Populácie ťažko sústredená na západe pozdĺž pobrežia jazera Victoria; iné oblasti s vysokou hustotou zahŕňajú hlavné mesto Nairobi a na juhovýchode pozdĺž pobrežia Indického oceánu. Hlavné mestské oblasti krajiny Keňa sú: Nairobi (hlavné mesto) 3,915 milióna; Mombassa 1,104 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Keňa

Hlavné mesto krajiny Keňa je Nairobi a typ vlády prezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 47 okresov; Baringo, Bometom, Bungoma, Busu, Elbeyo / Marakwet, Embu, Garissa, Homa Bay, Isiolo, Kajiado, Kakamega, Kerikho, Kiambu, Kilifi, Kirinyaga, Kisii, Kisumu, Kitui, Kwale, Laikipia, Lamu, Machakos, Makueni , Marsabit, Meru, Migori, Mombasa, Murang'a, Nairobi, Nakuru, Nandi, Narok, Nyamira, Nyandarua, Nyeri, Samburu, Siaya, Taita / Taveta, Tana, Tharaka-Nithi, Trans Nzoia, Turkana, Uasin Gishu , Vihiga, Wajir, West Pokot. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Keňa, dôležité priemyselné produkty sú drobný spotrebný tovar (plast, nábytok, batérie, textil, odevy, mydlá, cigarety, múka), poľnohospodárske výrobky, záhradníctvo, rafinácia ropy; hliník, oceľ, olovo; čínska výroba, cement, opravy komerčných lodí, cestovný ruch. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Čaj, káva, kukurica, pšenica, cukrová trstina, ovocie, zelenina; mliečne výrobky, hovädzie mäso, ryby, bravčové mäso, hydina, vajcia. Najdôležitejšie vývozné komodity sú čaj, záhradnícke výrobky, káva, ropné produkty, ryby, cement a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Uganda 10.1%, Tanzánia 8.6%, USA 7.7%, Holandsko 7.4% , Pakistan 4,5% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a dopravné zariadenia, ropné produkty, motorové vozidlá, železa a ocele, živice a plasty a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 24,1%, India 11,2%, Spojené arabské emiráty 7,7%, Japonsko 5,4%. Ako bohatá je krajina Keňa a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $3,500 (2017 odhad). Toto je veľmi nízke číslo. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 43.4% (2012 odhad).


Mapa - Keňa



E-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia