Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Kyrgyzstán

Atlas světa: Kyrgyzstán. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Kyrgyzstán.

Domů - Asie - Kyrgyzstán

Informace - Kyrgyzstán

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Kyrgyzstán. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Kyrgyzstán. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Kyrgyzstán:

Kyrgyzstán - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Kyrgyzstán? Začněme tímto: Středoasijská země s neuvěřitelnou přírodní krásou a hrdými nomádskými tradicemi byla většina území dnešního Kyrgyzstánu oficiálně připojena k Ruské říši v roce 1876. Kyrgyzští představili velkou vzpouru proti carské říši v roce 1916, kdy téměř jedna šestina kirgizské populace bylo zabito. Kyrgyzstán se stal sovětskou republikou v roce 1936 a dosáhl nezávislosti v roce 1991, kdy se SSSR rozpustila. Celosvětové demonstrace v letech 2005 a 2010 vedly k vyloučení prvních dvou prezidentů Kyrgyzstánu Askar Akaev a Kurmanbek Bakiev. V roce 2017 se Almazbek Atambaev stal prvním prezidentem Kyrgyzstánů, který odstoupil poté, co sloužil jako plnoprávný mandát podle ústavy státu. Bývalý předseda vlády a vládnoucí členka sociálně demokratické strany Kyrgyzstánu Sooronbay Jeenbekov jej nahradil poté, co vyhrál prezidentské volby v říjnu roku 2017, které byly v historii Kyrgyzstánu nejvíce konkurenceschopné, ačkoli to bylo poznamenáno obviněními z nedovoleného zásahu vlády ve prospěch Jeenbekova. Prezident má významné pravomoci jako hlava státu, přestože předseda vlády dohlíží na kyrgyzskou vládu a vybírá většinu členů kabinetu. Prezident zastupuje zemi v mezinárodním měřítku a může podepsat nebo vetovat zákony, volat po nových volbách a jmenovat soudce nejvyšších soudů, členy kabinetu pro místa týkající se bezpečnosti nebo obrany a řadu dalších vysokých postů. Mezi pokračující obavy v Kyrgyzstánu patří trajektorie demokratizace, endemická korupce, špatné interetnické vztahy,

Geografie - Kyrgyzstán

Kde je na světě Kyrgyzstán? Umístění této země je Střední Asie, západně od Číny, jižně od Kazachstánu. Kyrgyzstán má celkovou plochu 199,951 km2, z čehož 191,801 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: vrcholků pohoří Tien Shan a souvisejících údolí a pánvích se nachází celá země 2. Nejnižší bod země Kyrgyzstán je Kara-Daryya (Karadar'ya) 132 m, nejvyšší bod Jengish Chokusu (Pik Pobedy) 7 439 m. A klima je suché kontinentální až polární v horách Tien Shan; subtropické v jihozápadní části (údolí Fergana); v severních podhorských oblastech.


Obyvatelé - Kyrgyzstán

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Kyrgyzstán. Počet obyvatel je: 5,789,122 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Kyrgyzská 73,2%, Uzbek 14,6%, ruský 5,8%, Dungan 1,1%, ostatní 5,3% (včetně Ujgurů, tádžické Turk, kazašském (2017 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Kyrgyzstán hovoří jazyky Kyrgyzština (oficiální) 71,4%, Uzbekistán 14,4%, ruský (oficiální) 9%, ostatní 5,2% (2009). A náboženství: Muslim 75% 5%. Kolik let je tady lidem? 26.5 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 70.9 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: převážná většina obyvatel Kyrgyzstánu žije ve venkovských oblastech; nejsilnější populační osídlení je na severu v okolí hlavního města a Biškeku, za ním následuje Oš na západě; nejméně hustě osídlenou oblastí je východ, jihovýchod v pohoří Tien Shan. Hlavní městské oblasti v zemi Kyrgyzstán jsou: Bishkek (hlavní město) 865 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Kyrgyzstán

Hlavní město země Kyrgyzstán je Bishkek a typ vlády parlamentní republiky. Podívejme se na administrativní členění - 7 provincií oblustar, singular - oblus) a 2 města (shaarlar, singular - shaar); Batken Oblusu, Biškek Shaary, Chuy Oblusu (Biškek), Jalal-Abad Oblusu, Naryn Oblusu, Osh Oblusu, Osh Shaary, Talas Oblusu, Ysyk-Kol Oblusu (Karakol). Pokud jde o ekonomiku, Kyrgyzstán má tyto důležité průmyslové produkty: malá technika, textil, zpracování potravin, cement, obuv, řezivo, ledničky, nábytek, elektromotory, zlato, kovy vzácných zemin. Důležité zemědělské produkty jsou Bavlna, brambory, zelenina, hrozny, ovoce a bobule; ovce, kozy, dobytek, vlna. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou zlato, bavlna, vlna; rtuť, uran, elektřina; stroje; Boty a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Švýcarsko 44,9%, Kazachstán 10,5% Rusko 10,1%, Uzbekistán 8,7% Turecko 6,2%, Čína 5,5% (2016),. Nejdůležitější importní komodity jsou ropa a zemní plyn, stroje a zařízení, chemikálie, potraviny a nejdůležitější importní partneři jsou Čína 37,8% Rusko 20,7%, Kazachstán 16,4%, Turecko 4,9% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Kyrgyzstán a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $3,700 (2017 odhad). Toto je velmi malé číslo. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 32.1% (2015 odhad).


Mapa KyrgyzstánZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí