Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Libanon

Atlas sveta: Libanon. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Libanon.

Domov - Ázia - Libanon

Informácie - Libanon

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Libanon. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Libanon. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Libanon tu:

Libanon - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Libanon? Začnime týmto: Po prvej svetovej vojne získala Francúzsko mandát nad severnou časťou bývalej provincie Sýrie v Osmanskej ríši. Francúzsko vymedzilo región Libanon v roku 1920 a udelilo tejto oblasti nezávislosť v roku 1943. Od vyhlásenia nezávislosti sa krajina vyznačovala obdobiami politických nepokojov preplnených prosperitou, postavených na postavení regionálneho centra pre financie a obchod. Občianska vojna v rokoch 1975 - 1990, ktorá vyústila do odhadovaných 120 000 úmrtí, nasledovala roky sociálnej a politickej nestability. Sektárstvo je kľúčovým prvkom libanonského politického života. Susedská Sýria historicky ovplyvnila zahraničnú politiku a vnútornú politiku Libanonu a jej armáda obsadila Libanon od roku 1976 do roku 2005.

Geografia - Libanon

Kde na svete je Libanon? Umiestnenie tejto krajiny je Blízky východ, hraničiaci so Stredozemným morom, medzi Izraelom a Sýriou. Celková plocha krajiny Libanon je 10,400 km2, z čoho 10,230 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: úzka pobrežná rovina; El Beqaa (údolie Bekaa) oddeľuje Libanon a Anti-Libanon hory. Libanon má najnižší bod Stredozemné more 0 m, najvyšší bod Qornet es Saouda 3.088 m. Podnebie je Stredozemné more; mierne chladné, mokré zimy s horúcimi, suchými letami; hory Libanonu zažijú ťažké zimné sneženie.


Obyvatelia - Libanon

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Libanon. To číslo je: 6,229,794 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? arabských 95%, arménskych 4%, ostatných 1%. Aké sú jazyky v krajine Libanon? arabčine ), Francúzsky, anglicky, arménsky. A náboženstvá: moslimskí 54% (27% sunnitský, 27% šijúci), kresťanský 40,5% (21% maronitský katolík, 8% gréckokatolícky, veľmi malý počet židov, bahájov, budhistov, hinduistov a mormónov. Koľko rokov je ľudom v priemere? 30.5 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 77.8 rok. Kde ľudia žijú v krajine Libanon? Tu: väčšina ľudí žije na alebo blízko pobrežia Stredozemného mora, a najviac žijú v hlavnom meste Beirut a okolo neho; priaznivé rastové podmienky v údolí Bekaa, na juhovýchodnej strane pohorí Libanonu, priťahovali poľnohospodárov, a preto oblasť vykazuje menšiu hustotu obyvateľstva. Hlavné mestské oblasti krajiny Libanon sú: Bejrút (hlavné mesto) 2,226 milióna (2015).

Vláda a hospodárstvo - Libanon

Hlavné mesto krajiny Libanon je Bejrút a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 8 guvernérov (mohafazat, singulárny - mohafazah); Aakkar, Baalbek-Hermel, Beqaa, Bejrút, Liban-Nord, Liban-Sud, Mont-Liban, Nabatiye. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Libanon, dôležité priemyselné produkty sú bankovníctvo, cestovný ruch, spracovanie potravín, vína, šperky, cement, textil, minerálne a chemické produkty, drevo a nábytok produkty, spracovanie ropy, kovov výroby. Dôležité poľnohospodárske produkty sú Citrusy, hrozno, paradajky, jablká, zelenina, zemiaky, olivy, tabak; ovce, kozy. Najdôležitejšie vývozné komodity sú šperky, základné kovy, chemikálie, spotrebný tovar, ovocie a zelenina, tabak, stavebné nerasty, elektrické stroje a rozvádzače, textilné vlákna, papája a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Južná Afrika 21,1%, Saudská Arábia 9%, SAE 8%, Sýria 6,7%, Irak 5,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropné produkty, , oblečenie, mäso a živé zvieratá, spotrebný tovar, papier, textílie, tabak, elektrické stroje a zariadenia, chemikálie a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Čína 11,2%, Taliansko 7,5%, USA 6,3%, Nemecko 6,2%, Grécko 5,7%, Egypt 4,1% (2016). Ako bohatá je krajina Libanon a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $19,500 (2017 odhad). To je celkom dobré. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 28.6% (2004 odhad).


Mapa - LibanonE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet