Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Lichtenštajnsko

Atlas sveta: Lichtenštajnsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Lichtenštajnsko.

Domov - Európa - Lichtenštajnsko

Informácie - Lichtenštajnsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Lichtenštajnsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Lichtenštajnsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Lichtenštajnsko tu:

Lichtenštajnsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Lichtenštajnsko? Začnime týmto: Lichtenštajnské kniežatstvo bolo založené v roku 1719 v Svätej rímskej ríši. Obydlené francúzskymi aj ruskými vojskami počas napoleonských vojen sa v roku 1806 stalo suverénnym štátom av roku 1815 sa pripojilo k nemeckej konfederácii. Lichtenštajnsko sa stalo úplne nezávislé v roku 1866, kedy konfederácia rozpustený. Až do konca prvej svetovej vojny to bolo úzko spojené s Rakúskom, ale hospodárska devastácia spôsobená týmto konfliktom nútila Lichtenštajnsko vstúpiť do colnej a menovej únie so Švajčiarskom. Od druhej svetovej vojny (v ktorej Lichtenštajnsko zostalo neutrálne) nízke dane krajiny podnietili výrazný hospodársky rast. V roku 2000 nedostatky v regulačnom dohľade nad bankovníctvom viedli k obavám o využívaní finančných inštitúcií na pranie špinavých peňazí. Avšak,

Geografia - Lichtenštajnsko

Kde na svete je Lichtenštajnsko? Umiestnenie tejto krajiny je Stredná Európa, medzi Rakúskom a Švajčiarskom. Celková plocha krajiny Lichtenštajnsko je 160 km2, z čoho 160 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou hornaté (Alpy) s údolím Rýna v treťom západnom. Lichtenštajnsko má najnižší bod Ruggeller Riet 430 m, najvyšší bod Vorder-Grauspitz 2 599 m. Podnebie je kontinentálne; studené, zamračené zimy s častým snehom alebo dažďom; chladné až stredne teplé, oblačno, vlhké leto.


Obyvatelia - Lichtenštajnsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Lichtenštajnsko. To číslo je: 38,244 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Lichtenštajnsko 66%, ostatné 34% (2013 est.). Aké sú jazyky v krajine Lichtenštajnsko? Nemecky 94,5% (oficiálny) (hlavný dialekt Alemannik), taliansky 1,1%, ostatné 4,3%. A náboženstvá: Rímsky katolík (oficiálne) 75,9%, protestanti reformovaná 6,5%, Moslim 5,4%, Lutheran 1,3%, ostatní 2,9%, žiadne 5,4%, NS 2,6% (2010 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 43.2 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 81.9 rok. Kde ľudia žijú v krajine Lichtenštajnsko? Tu: Väčšina populácie sa nachádza v západnej polovici krajiny pozdĺž Rýna Rive. Hlavné mestské oblasti krajiny Lichtenštajnsko sú: Vaduz (hlavné mesto) 5000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Lichtenštajnsko

Hlavné mesto krajiny Lichtenštajnsko je Vaduz a typ vlády ústavná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 11 obcí (Gemeinden, Gemeinde); Balzers, Eschen, Gamprin, Mauren, Planken, Ruggell, Schaan, Schellenberg, Triesen, Triesenberg, Vaduz. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Lichtenštajnsko, dôležité priemyselné produkty sú elektronika, kovovýroba, dentálne výrobky, keramika, liečivá, potravinárske výrobky, presné prístroje, cestovný ruch, optické prístroje. Dôležité poľnohospodárske produkty sú pšenica, jačmeň, kukurica, zemiaky; krmivá, mliečne výrobky. Najdôležitejšie vývozné komodity sú malé špeciálne stroje, konektory pre audio a video, súčiastky pre motorové vozidlá, zubné výrobky, , elektronické zariadenia, optické výrobky a najdôležitejšími exportnými partnermi sú nevedno. Najdôležitejšie dovozné komodity sú poľnohospodárske výrobky, suroviny, energetické výrobky, stroje, kovový tovar, textil, potraviny, motorové vozidlá a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú nevedno. Ako bohatá je krajina Lichtenštajnsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $139,100 (2009 odhad). Takže ľudia sú tu v priemere mimoriadne bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - LichtenštajnskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2023 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet