Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Litva

Atlas světa: Litva. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Litva.

Domů - Evropa - Litva

Informace - Litva

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Litva. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Litva. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Litva:

Litva - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Litva? Začněme tímto: Litovské země byly sjednoceny pod Mindaugasem v roce 1236; v průběhu příštího století, prostřednictvím spojenectví a dobytí, Litva rozšířila své území tak, aby zahrnovala většinu dnešního Běloruska a Ukrajiny. Koncem 14. století byla Litva největším státem v Evropě. Spojení s Polskem v roce 1386 vedlo obě země k tomu, aby se spojily prostřednictvím osoby společného vládce. V roce 1569 se Litva a Polsko formálně spojily do jednoho dvojího státu - polsko-litevského společenství. Tato entita přežila až do roku 1795, kdy její zbytky byly rozděleny do okolních zemí. Litva získala po první světové válce svou nezávislost, ale v roce 1940 ji připojila SSSR - akce, kterou USA a mnoho dalších zemí nepoznalo. Dne 11. března 1990 se Litva stala první ze sovětských republik, která vyhlásila svou nezávislost, ale Moskva toto prohlášení neuznala až do září 1991 (po neúspěšném převratu v Moskvě). Poslední ruská vojska se v roce 1993 stáhla. Litva následně restrukturalizovala svou ekonomiku pro integraci do západoevropských institucí; připojila se k NATO i EU na jaře roku 2004. V roce 2015 vstoupila Litva do eurozóny.

Geografie - Litva

Kde je na světě Litva? Umístění této země je Východní Evropa, hraničící s Baltským mořem, mezi Lotyšskem a Ruskem, západně od Běloruska. Litva má celkovou plochu 65,300 km2, z čehož 62,680 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: nížiny, mnoho roztroušených malých jezer, úrodná půda. Nejnižší bod země Litva je Baltské moře 0 m, nejvyšší bod Aukstojas 294 m. A klima je přechod 62 680 km2 mezi námořními a kontinentálními; mokré, mírné zimy a letní.


Obyvatelé - Litva

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Litva. Počet obyvatel je: 2,823,859 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? litevský 84,1%, polský 6,6%, ruský 5,8%, běloruský 1,2%, jiný 1,1%, nespecifikováno 1,2% (2011 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Litva hovoří jazyky Litevský (oficiální) 82%, ruský 8%, polský 5,6%, jiný 0,9%, nespecifikovaný 3,5% (rok 2011). A náboženství: Římskokatolický 77,2%, ruský ortodoxní 4,1%, starý věřící 0,8%, evangelický luterán 0,6% %, ostatní (včetně Sunni muslimský, židovský, řeckokatolické a Karaite) 0,8%, nevznikla 6,1%, NS 10,1% (2011 est.). Kolik let je tady lidem? 43.7 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 75 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: spravedlivě rovnoměrné rozložení obyvatelstva v celé zemi, ale poněkud vyšší koncentrace v jižních městech Vilnius a Kaunas a západní přístav Klaipeda. Hlavní městské oblasti v zemi Litva jsou: Vilnius (hlavní město) 517 000 (2015).

Vláda a ekonomika - Litva

Hlavní město země Litva je Vilnius a typ vlády poloprezidentská republika. Podívejme se na administrativní členění - 60 obcí (savivaldybe, singular - savivaldybe); Akmene Alytaus Miestas Alytus Anksciai Birstono Birzai Druskininkai Elektrenai Ignalina Jonava Joniskis Jurbarkas Kaisiadorys Kalvarijos Kauno Miestas Kaunas Kazlu Rudos Kedainiai Kelme Klaipedos Miestas Klaipeda Kretinga Kupiskis, Lazjejai, Marijampole, Mazeikiai, Moletai, Neringa, Paggiai, Pakruojis, Palangos Miestas, Panevezio Miestas, Panevezys, Pasvalys, Plune, Prienai, Radviliskis, Raseiniai, Rietavo, Rokiskis, Sakiai, Salcininkai, Siauliu Miestas, Siauliai, Silale Skuodas, Svencionys, Taurage, Telsiai, Trakai, Ukmerge, Utena, Varena, Vilkaviskis, Vilniaus Miestas, Vilnius, Visaginas, Zarasai. Pokud jde o ekonomiku, Litva má tyto důležité průmyslové produkty: kovoobráběcí stroje, elektromotory, televizory, ledničky a mrazničky, rafinace ropy, lodní stavitelství (malé lodě), nábytek, textil, zpracování potravin, hnojiva, zemědělské stroje, optické zařízení, lasery, elektronické součástky, vývoj technologií, tvorba videohry, vývoj aplikací a softwaru, biotechnologie. Důležité zemědělské produkty jsou Obilovin, brambor, cukrové řepy, lnu, zeleniny; hovězí maso, mléko, vejce, vepřové maso, sýr; Ryba. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou rafinované palivo, stroje a zařízení, chemikálie, textil, potraviny, plasty a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou Rusko 13,5%, Lotyšsko 9,9%, Polsko 9,1% 5,3%, USA 5,2%, Švédsko 4,8%, Velká Británie 4,3% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou ropa, zemní plyn, stroje a zařízení, dopravní prostředky, chemikálie, textil a oděvy, kovy a nejdůležitější importní partneři jsou Rusko 14,4%, Německo 12,1%, Polsko 10,8% %, Itálie 5,4%, Nizozemsko 4,8%, Švédsko 4,4% (2016). Jakým bohatstvím oplývá Litva a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $31,900 (2017 odhad). To znamená, že životní úroveň je zde dobrá. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 22.2% (2015 odhad).


Mapa LitvaZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí


Tweet