Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Litva

Atlas sveta: Litva. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Litva.

Domov - Európa - Litva

Informácie - Litva

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Litva. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Litva. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Litva tu:

Litva - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Litva? Začnime týmto: Litovské krajiny boli zjednotené pod Mindaugasom v roku 1236; v nasledujúcom storočí, prostredníctvom aliancií a dobývania, Litva rozšírila svoje územie tak, aby zahŕňala väčšinu dnešného Bieloruska a Ukrajiny. Koncom 14. storočia bola Litva najväčším štátom v Európe. Spojenie s Poľskom v roku 1386 viedlo tieto dve krajiny k zjednoteniu prostredníctvom osoby spoločného vládcu. V roku 1569 sa Litva a Poľsko formálne zjednotili do jedného duálneho štátu, poľsko-litovského spoločenstva. Táto entita prežila až do roku 1795, kedy jej zvyšky boli rozdelené okolitými krajinami. Litva znovu získala svoju nezávislosť po prvej svetovej vojne, ale v roku 1940 ju pripojila do ZSSR - akcia, ktorú USA a mnohé ďalšie krajiny nepoznali. 11. marca 1990 sa Litva stala prvou zo sovietskych republík, ktorá vyhlásila svoju nezávislosť, ale Moskva toto vyhlásenie nepoznala až do septembra 1991 (po neúspešnom prevratu v Moskve). Posledné ruské jednotky sa v roku 1993 stiahli. Litva následne reštrukturalizovala svoje hospodárstvo na integráciu do západoeurópskych inštitúcií; pripojila sa k NATO aj k EÚ na jar 2004. V roku 2015 vstúpila Litva do eurozóny.

Geografia - Litva

Kde na svete je Litva? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Európa, hraničiaca s Baltským morom, medzi Lotyšskom a Ruskom, západne od Bieloruska. Celková plocha krajiny Litva je 65,300 km2, z čoho 62,680 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: nížiny, mnoho rozptýlených malých jazier, úrodná pôda. Litva má najnižší bod Baltské more 0 m, najvyšší bod Aukstoja 294 m. Podnebie je , medzi námornou a kontinentálnou; mokré, mierne zimy a letné.


Obyvatelia - Litva

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Litva. To číslo je: 2,823,859 (7/2017 odhad). Takže toto nie je krajina s príliš mnohýmy ľudmi. Kto žije tu? litovský 84,1%, poľský 6,6%, ruský 5,8%, bieloruský 1,2%, iný 1,1%, nespecifikovaný 1,2% (2011 est.). Aké sú jazyky v krajine Litva? Litovský (úradný) 82%, ruský 8%, poľský 5,6%, iný 0,9%, nespecifikovaný 3,5% (v roku 2011). A náboženstvá: Rímskokatolícky 77,2%, ruský ortodoxný 4,1%, starý veriaci 0,8%, evanjelický evanjelický 0,6% %, iné (vrátane sunnitskej moslimskej, židovskej, gréckokatolíckej a karaitskej) 0,8%, žiadne 6,1%, nespecifikované 10,1% (2011 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 43.7 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 75 rok. Kde ľudia žijú v krajine Litva? Tu: pomerne rovnomerné rozloženie obyvateľstva v celej krajine mierne vyššia koncentrácia v južných mestách Vilnius a Kaunas a západný prístav Klaipeda. Hlavné mestské oblasti krajiny Litva sú: Vilnius (hlavné mesto) 517 000 (2015).

Vláda a hospodárstvo - Litva

Hlavné mesto krajiny Litva je Vilnius a typ vlády poloprezidentská republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 60 obcí (savivaldybe, singular - savivaldybe); Akmene Alytaus Miestas Alytus Anksciai Birstono Birzai Druskininkai Elektrenai Ignalina Jonava Joniskis Jurbarkas Kaisiadorys Kalvarijos Kauno Miestas Kaunas Kazlu Rudos Kedainiai Kelme Klaipedos Miestas Klaipeda Kretinga Kupiskis, Lazdijai, Marijampole, Mazeikiai, Moletai, Neringa, Pageiai, Pakruojis, Palangos Miestas, Panevezio Miestas, Panevezys, Pasvalys, Plunge, Prienai, Radviliskis, Raseiniai, Rietavo, Rokiskis, Sakiai, Salcininkai, Siauliu Miestas, Siauliai, Silale Skuodas, Svencionys, Taurage, Telsiai, Trakai, Ukmerge, Utena, Varena, Vilkaviskis, Vilniaus Miestas, Vilnius, Visaginas, Zarasai. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Litva, dôležité priemyselné produkty sú kovoobrábacie stroje, elektrické motory, televízory, chladničky a mrazničky, rafinácia ropy, stavba lodí (malé lode), nábytok, textil, spracovanie potravín, hnojivá, poľnohospodárske stroje, optické zariadenia, lasery, elektronické súčiastky, technológie, vývoj videohier, vývoj aplikácií a softvéru, biotechnológia. Dôležité poľnohospodárske produkty sú , zemiakov, cukrovej repy, ľanu, zeleniny; hovädzie, mlieko, vajcia, bravčové mäso, syr; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú rafinované palivo, stroje a zariadenia, chemikálie, textil, potraviny, plasty a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Rusko 13,5%, Lotyšsko 9,9%, Poľsko 9,1% 5,3%, USA 5,2%, Švédsko 4,8%, Spojené kráľovstvo 4,3% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú ropa, zemný plyn, stroje a zariadenia, dopravné zariadenia, chemikálie, textil a odevy, kovy a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Rusko 14,4%, Nemecko 12,1%, Poľsko 10,8% %, Taliansko 5,4%, Holandsko 4,8%, Švédsko 4,4% (2016). Ako bohatá je krajina Litva a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $31,900 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 22.2% (2015 odhad).


Mapa - LitvaE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet