Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Lotyšsko

Atlas sveta: Lotyšsko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Lotyšsko.

Domov - Európa - Lotyšsko

Informácie - Lotyšsko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Lotyšsko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Lotyšsko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Lotyšsko tu:

Lotyšsko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Lotyšsko? Začnime týmto: Niektoré východné pobaltské kmene sa zlúčili v stredoveku, aby vytvorili etnické jadro lotyšského ľudu (približne 8.-12. Storočia nl). Región sa následne dostal pod kontrolu Nemcov, Poliakov, Švédska a nakoniec aj Rusov. Lotyšská republika sa objavila po prvej svetovej vojne, ale bola pripojená v roku 1940 Sovietskym zväzom - akcia, ktorú USA a mnohé ďalšie krajiny neuznali. Lotyšsko obnovilo svoju nezávislosť v roku 1991 po rozpadu Sovietskeho zväzu. Napriek tomu, že posledné ruské jednotky odišli v roku 1994, postavenie ruskej menšiny (približne 26% obyvateľstva) zostáva na Moskve znepokojujúce. Lotyšsko pristúpilo k NATO aj EÚ na jar 2004; vstúpila do eurozóny v roku 2014 a do OECD v roku 2016. V roku 2013 bolo prijaté dvojité občianske právo, ktoré uľahčilo naturalizáciu pre deti, ktoré nie sú občanmi.

Geografia - Lotyšsko

Kde na svete je Lotyšsko? Umiestnenie tejto krajiny je Východná Európa, ktorá hraničí s Baltským morom, medzi Estónskom a Litvou. Celková plocha krajiny Lotyšsko je 64,589 km2, z čoho 62,249 km2 je zem. Takže to nie je veľká krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: nízka hladina. Lotyšsko má najnižší bod Baltské more 0 m, najvyšší bod Gaizina Kalns 312 m. Podnebie je námornej dopravy; mokré, mierne zimy.


Obyvatelia - Lotyšsko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Lotyšsko. To číslo je: 1,944,643 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? lotyšského 61,8%, ruský 25,6%, bieloruský 3.4%, ukrajinského 2,3%, poľský 2,1%, litovská 1,2%, ostatní 3,6% (2016 est.). Aké sú jazyky v krajine Lotyšsko? lotyšský (úradný) 56,3%, ruský 33,8%, ostatný 0,6% (zahŕňa poľsky, ukrajinský a bieloruský), nešpecifikovaný 9,4%. A náboženstvá: Lutheran 19,6%, ortodoxní 15,3%, iní kresťania 1%, iní 0,4%, nešpecifikovaní 63,7% (2006). Koľko rokov je ľudom v priemere? 43.6 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 74.7 rok. Kde ľudia žijú v krajine Lotyšsko? Tu: Najväčšia koncentrácia ľudí sa nachádza v prístave a hlavnom meste Rigy; malé aglomerácie sú rozptýlené po celej krajine. Hlavné mestské oblasti krajiny Lotyšsko sú: RIGA (hlavné mesto) 621.

Vláda a hospodárstvo - Lotyšsko

Hlavné mesto krajiny Lotyšsko je Riga a typ vlády parlamentná republika. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 110 obcí (novadi, singular - novads) mestá. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Lotyšsko, dôležité priemyselné produkty sú spracované potraviny, spracované výrobky z dreva, textil, spracované kovy, farmaceutiká, vagóny, syntetické vlákna, elektronika. Dôležité poľnohospodárske produkty sú obilie, repka, zemiaky, zelenina; bravčové mäso, hydina, mlieko, vajcia; ryby. Najdôležitejšie vývozné komodity sú potraviny, drevo a výrobky z dreva, kovov, stroje a zariadenia, textílie a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Litva 17,3%, v Estónsku o 11,5%, Rusko 11,4%, Nemecko 6,8%, Švédsko 5,7%, Spojené kráľovstvo 5,3%, Poľsko 5%, Dánsko 4,4% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú stroje a zariadenia, spotrebný tovar, chemikálie, palivá, vozidlá a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Litva 16,9%, Nemecko 12,3% 7,9%, Rusko 7,4%, Fínsko 4,3%, Holandsko 4,3% (2016). Ako bohatá je krajina Lotyšsko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $27,300 (2017 odhad). To znamená, že životná úroveň je tu dobrá. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: 25.5% (2015).


Mapa - LotyšskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet