Domov
Európa
Ázia
Austrália & Oceánia
Afrika
Severná Amerika
Stredná Amerika
Južná Amerika
Edit Trip

Atlas sveta: Luxembursko

Atlas sveta: Luxembursko. Na tejto stránke môžete vidieť mapu, vlajku krajiny a mnoho podrobných informácií o ľuďoch, histórii a hospodárstve krajiny Luxembursko.

Domov - Európa - Luxembursko

Informácie - Luxembursko

Tu nájdete online vybrané informácie o geografii, obyvateľoch, vláde, ekonomike a histórii krajiny Luxembursko. Zahrnuté sú vybrané štatistiky, prehľadná mapa a podrobná mapa Luxembursko. (Niektoré texty na tejto stránke sú automaticky preložené, takže preklad môže byť nepresný. Práve teraz pracujeme na lepšom preklade.) Ale začneme s vlajkou Luxembursko tu:

Luxembursko - Prehľad:

Čo by ste mali vedieť o krajine Luxembursko? Začnime týmto: Spoločnosť bola založená v roku 963 a Luxembursko sa v roku 1815 stalo veľkovojvodstvom a samostatným štátom v Holandsku. V roku 1839 stratila viac ako polovicu svojho územia Belgicku, ale získala väčšiu mieru autonómie. V roku 1867 dosiahlo Luxembursko úplnú nezávislosť pod podmienkou, že sľubuje stálu neutralitu. Prekročenie Nemecka v oboch svetových vojnách ukončilo svoju neutralitu v roku 1948, keď vstúpila do colnej únie Beneluxu a keď vstúpila do NATO v nasledujúcom roku. V roku 1957 sa Luxembursko stalo jednou zo šiestich zakladajúcich krajín EHS (neskôr EÚ) a v roku 1999 sa stalo členom eurozóny.

Geografia - Luxembursko

Kde na svete je Luxembursko? Umiestnenie tejto krajiny je Západná Európa medzi Francúzskom a Nemeckom. Celková plocha krajiny Luxembursko je 2,586 km2, z čoho 2,586 km2 je zem. Takže toto je pomerne malá krajina. Ako by sme mohli opísať terén krajiny? Týmto spôsobom: väčšinou jemne valcované horské oblasti so širokými, plytkými údoliami; horské oblasti mierne hornaté na severe; strmý svah do močiarnej oblasti Moselle na juhovýchode. Luxembursko má najnižší bod rieka Moselle 133 m, najvyšší bod Buurgplaatz 559 m. Podnebie je upravené kontinentálne s miernymi zimami, chladné letá.


Obyvatelia - Luxembursko

Poďme sa pozrieť, koľko ľudí žije v krajine Luxembursko. To číslo je: 594,130 (7/2017 odhad). Takže nie toľko ľudí žije tu. Kto žije tu? Luxembursko 53,3%, portugalčina 16,2%, francúzština 7,2%, taliančina 3,5%, belgická 3,4%, nemčina 2,2%, britská 1,1%, ostatné 13,2%. Aké sú jazyky v krajine Luxembursko? Luxemburský jazyk (oficiálny administratívny a súdny jazyk a národný jazyk (hovorí jazyk)) 55,8%, portugalčina 15,7%, francúzština (oficiálny administratívny, súdny a legislatívny jazyk) 12,1% , anglický 2,1%, ostatní 8,4% (2011 est.). A náboženstvá: Christian (prevažne rímsky katolík) 70,4%, moslim 2,3%, ostatné (vrátane budhista, ľudové náboženstvo, hinduistickej, židovskej) 0,5%, žiadny 26,8% (2010 est.). Koľko rokov je ľudom v priemere? 39.3 rok. Musíme dodať, že toto číslo je medián - takže polovica ľudí je staršia ako táto, polovica je mladšia. A aká je ich očakávana dĺžka života (pri narodení)? Toto: 82.3 rok. Kde ľudia žijú v krajine Luxembursko? Tu: väčšina ľudí žije na juhu krajiny, na alebo blízko hraníc s Francúzskom. Hlavné mestské oblasti krajiny Luxembursko sú: Luxembursku (kapitál) 107,000 (2014).

Vláda a hospodárstvo - Luxembursko

Hlavné mesto krajiny Luxembursko je Luxembursko a typ vlády konštitučná monarchia. Poďme sa pozrieť na správne rozdelenie - 12 kantónov (kantóny, singulárne kantóny); Capellen, Clervaux, Diekirch, Echternach, Esch-sur-Alzette, Grevenmacher, Luxembursko, Mersch, Redange, Remich, Vianden, Wiltz. Pokiaľ ide o ekonomiku krajiny Luxembursko, dôležité priemyselné produkty sú bankovníctvo a finančné služby, stavebníctvo, služby v oblasti nehnuteľností, železo, kovy a oceľ, informačné technológie, telekomunikácie, nákladná doprava a logistika, chemikálie, strojárstvo, pneumatiky, sklo, hliník, cestovný ruch, biotechnológia. Dôležité poľnohospodárske produkty sú hrozno, jačmeň, ovos, zemiaky, pšenica, ovocie; mliekárenstvo a živočíšne produkty. Najdôležitejšie vývozné komodity sú stroje a zariadenia , výrobky z ocele, chemikálie, výrobky z gumy, sklo a najdôležitejšími exportnými partnermi sú Nemecko 23,1%, Belgicko 16,6%, Francúzsko 15,4%, Holandsko 5,1% (2016). Najdôležitejšie dovozné komodity sú komerčných lietadiel, nerasty, chemikálie, kovy, potraviny, luxusné spotrebný tovar a najdôležitejšími dovoznými partnermi sú Belgicko 29,4%, Nemecko 24,3%, Francúzsko 10,3%, US 7%, Čína 5,8%, Holandsko 4,3%, Mexiko 4,3% (2016). Ako bohatá je krajina Luxembursko a ako bohatí sú ľudia v tejto krajine? Najdôležitejšie je HDP na obyvateľa (PPP): $109,100 (2017 odhad). Takže ľudia sú tu v priemere mimoriadne bohatí. Pridajme, že to znamená hrubý domáci produkt na osobu, ktorý je prepočítaný vzhľadom na relatívne náklady na miestne tovary a služby. A ešte jedno dôležité číslo - populácia pod hranicou chudoby: neznáme%.


Mapa - LuxemburskoE-kniha - Atlas sveta zdarma: Chcete mať vždy informácie o všetkých krajinách sveta? Stiahnite si bezplatnú e-knihu Atlas sveta teraz - tu - v mobi, epub alebo pdf.

©2018-2021 iWorldAtlas.com
Vydavateľ: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidlá webu iWorldAtlas.com a ochrany súkromia


Tweet