Domů
Evropa
Asie
Austrálie & Oceánie
Afrika
Severní Amerika
Střední Amerika
Jižní Amerika
Edit Trip

Atlas světa: Makedonie

Atlas světa: Makedonie. Na této stránce můžete vidět mapu, vlajku státu a mnoho detailních informací o lidech, historii a ekonomice země Makedonie.

Domů - Evropa - Makedonie

Informace - Makedonie

Zde naleznete vybrané informace o geografii, obyvatelstvu, vládě, ekonomice a historii země Makedonie. Zahrnuty jsou vybrané statistiky, přehledová mapa a podrobná mapa země Makedonie. (Některé texty na této stránce jsou automaticky přeloženy, takže překlad může být nepřesný. Právě nyní pracujeme na kvalitnějším překladu.) Ale pojďme začít mapou, kterou má Makedonie:

Makedonie - Přehled:

Co byste měli vědět o státě Makedonie? Začněme tímto: Makedonie získala mírovou nezávislost z Jugoslávie v roce 1991. Řecka námitka vůči jménu Makedonie, která trvá na tom, že předpokládá územní nároky na stejný název pro severní řeckou provincii, a demokratické zpětné odmítání zastavily pohyb země směrem k euroatlantické integraci. Ihned poté, co Makedonie vyhlásila nezávislost, se pokusilo zablokovat makedonské úsilí o získání členství v OSN, pokud by byl použit název "Makedonie". Makedonie byla nakonec přijata do OSN v roce 1993 jako "Bývalá jugoslávská republika Makedonie" a současně souhlasila s jednáním sponzorovaným OSN o sporu o jméno. V roce 1995 Řecko zrušilo 20-měsíční obchodní embargo a obě země se dohodly na normalizaci vztahů, ale otázka názvu zůstala nevyřešena a probíhají jednání o řešení. Od roku 2004, USA a přes 130 dalších národů uznali Makedonii svým ústavním jménem, ​​Republikou Makedonie. Etnické albánské rozhořčení nad vnímanými politickými a ekonomickými nerovnostmi vyústilo v povstání v roce 2001, které nakonec vedlo k mezinárodně sponzorované Ohridské rámcové dohodě (OFA), která ukončila boj a stanovila pokyny pro ústavní změny a vytvoření nových zákonů, které posílily práva menšin. Vztahy mezi etnickými Makedonci a etnickými Albánci jsou však křehké. Takřka tříletá politická krize, která pohltila Makedonii, konečně skončila v červnu roku 2017 po šestiměsíčním období vládní formace poté, co byly v prosinci 2016 podrobně rozpuštěny časné legislativní volby. Krize začala po legislativních a prezidentských volbách v roce 2014, a eskaloval v roce 2015, kdy opoziční strana začala uvolňovat obsah odposlechů, který údajně prokázal rozsáhlou korupci vlády. Přestože se v roce 2005 stal Makedonie kandidátem na EU, země čelí stále výzvám, včetně překonání politické krize, plného provedení OFA, řešení řečeného sporu o jméno s Řeckem, zlepšení vztahů s Bulharskem, zastavení demokratického zpětného odchodu a stimulace hospodářského růstu a rozvoje. Na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 se spojenci dohodli, že bude přizváno k vstupu do aliance, jakmile bude s Řeckem dosaženo vzájemně přijatelného řešení sporů o jméno. země se stále potýká s výzvami, včetně překonání politické krize, plného provedení OFA, řešení řečeného sporu o jméno s Řeckem, zlepšení vztahů s Bulharskem, zastavení demokratického zpoždění a stimulace hospodářského růstu a rozvoje. Na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 se spojenci dohodli, že bude přizváno k vstupu do aliance, jakmile bude s Řeckem dosaženo vzájemně přijatelného řešení sporů o jméno. země se stále potýká s výzvami, včetně překonání politické krize, plného provedení OFA, řešení řečeného sporu o jméno s Řeckem, zlepšení vztahů s Bulharskem, zastavení demokratického zpoždění a stimulace hospodářského růstu a rozvoje. Na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008 se spojenci dohodli, že bude přizváno k vstupu do aliance, jakmile bude s Řeckem dosaženo vzájemně přijatelného řešení sporů o jméno.

Geografie - Makedonie

Kde je na světě Makedonie? Umístění této země je Jihovýchodní Evropy, na severu Řecka. Makedonie má celkovou plochu 25,713 km2, z čehož 25,433 km2 je země. Takže to není nijak velká země. Jak bychom mohli popsat terén této země? Tímto způsobem: hornaté s hlubokými kotlinami a údolími; tři velké jezera, každá dělená hraniční částí; země rozdělená na Vardar Rive. Nejnižší bod země Makedonie je řeka Vardar 50 m, nejvyšší bod Golem Korab (Maja e Korabit) 2 674 m. A klima je teplá, suchá léta a podzimy; relativně studené zimy s těžkým sněžením.


Obyvatelé - Makedonie

Podívejme se, kolik lidí žije v zemi Makedonie. Počet obyvatel je: 2,103,721 (7/2017 odhad). Takže toto není příliš lidnatá země. Kdo tady žije? Makedonština 64,2%, Albánština 25,2%, Turečtina 3,9%, Romani 2,7%, Serb 1,8%, Ostatní 2,2% (2002 est.). Jaké jsou tu požívané jazyky? Makedonie hovoří jazyky Makedonština (oficiální) 66,5%, Albánština 25,1%, Turečtina 3,5%, Romani 1,9% , ostatní 1,8% (2002 est.). A náboženství: makedonská pravoslavná 64,8%, muslim 33,3%, ostatní křesťané 0,4%, ostatní nespecifikované 1,5% (2002 est.). Kolik let je tady lidem? 37.9 roků. Musíme dodat, že toto číslo je medián - takže polovina lidí je starší, polovina je mladší. A jaká je jejich očekávaná délka života (při narození)? Tato: 76.4 roků. Kde tu lidé žijí? Zde: poměrně rovnoměrného rozložení skrz většinu země, s městskými oblastmi přitahuje stále větší a hustší populace. Hlavní městské oblasti v zemi Makedonie jsou: Skopje (kapitál) 503000 (2015).

Vláda a ekonomika - Makedonie

Hlavní město země Makedonie je Skopje a typ vlády parlamentní republika. Podívejme se na administrativní členění - 70 obcí (opstini, singular - opstina) a 1 město (grad); Aracinovo, Berovo, Bogovci, Bosilovo, Brvenica, Caska, Centar Zupa, Cesinovo-Oblesevo, Cucer Sandevo, Debar, Debarca, Delčevo, Demir Hisar, Demir Kapija, Dojran, Dolneni, Gevgelija, Jegunovce, Karbinci, Kavadarci, Kicevo, Kočani, Končice, Kratovo, Kriváň Palanka, Krivogastani, Kruševo, Kumanovo, Lipkovo, Lozovo, Makedonská Kamenica, Makedonský Brod, Mavrovo i Rostusa, Mogila, Negotino, Petrovec, Plasnica, Prilep, Probipy, Radovis, Rankovce, Resop, Rosoman, Skopje, Sopiště, Staro Nagoricane, Stip, Struga, Strumica, Studenicani, Sveti Nikole, Tearce, Tetovo, Valandovo, Vasilevo, Veles, Zelenikovo, Zelino, Zrnovci. Pokud jde o ekonomiku, Makedonie má tyto důležité průmyslové produkty: zpracování potravin, nápoje, textil, chemikálie, železo, ocel, cement, energie, léčiva, automobilové díly. Důležité zemědělské produkty jsou Hroznů, tabáku, zeleniny, ovoce; mléko, vejce. Nejdůležitějšími exportními komoditami jsou potraviny, nápoje, tabák; textil, různé výrobky, železo, ocel; automobilový průmysl , chemikálie, pohonné hmoty, potravinářské výrobky Německo 12,2%, Velká Británie 10,7%, Srbsko 7,9%, Řecko 7,3%, Čína 6,2 a nejvýznamnějšími exportními partnery jsou %, Bosna a Hercegovina 7,5%, Bulharsko 4,5% (2016) %, Itálie 5,6%, Turecko 5,1%, Bulharsko 4,6% (2016). Nejdůležitější importní komodity jsou a nejdůležitější importní partneři jsou . Jakým bohatstvím oplývá Makedonie a jak bohatí jsou lidé v této zemi? Nejdůležitější je zde HDP na obyvatele (PPP): $15,200 (2017 odhad). To je docela dobré. Dodejme, že se jedná o hrubý domácí produkt na osobu, který se přepočítává s ohledem na relativní náklady na místní zboží a služby. A ještě jedno důležité číslo - populace pod hranicí chudoby: 21.5% (2015 odhad).


Mapa MakedonieZdarma Atlas světa e-kniha: Chcete mít vždy s sebou informace o všech zemích světa? Stáhněte si bezplatnou e-knihu Atlas světa nyní - zde - v mobi, epub nebo pdf.

©2018-2024 iWorldAtlas.com
Provozovatel: Bispiral, s.r.o. | O nás | Pravidla webu iWorldAtlas.com a ochrana soukromí